Az olimpia közeledtével egyre több statisztika készül arról, hogy az egyes országok hány éremre számíthatnak a nyári játékokon.
Az elemzők szerint nemcsak az eddigi olimpiákon szerzett dobogós helyek száma, hanem a gazdasági, politikai és technológiai környezet is nagyban befolyásolhatja az előkelő helyezések számát. Magyarországnak a legtöbb elemzés 11 érmet jósol, ami azt jelenti, hogy egymillió főre több mint egy arany jut – ezzel hazánk a 13. helyre kerülne a nemzetek listáján.
A Goldman Sachs elemzői nemrégiben tettek közzé egy felmérést, mely a politikai körülmények, a makrogazdaság stabilitása, makrogazdasági körülmények, emberi tőke, technológia és vállalati környezetet figyelembe véve jósolta meg a Londonban várható érmek számát. A felmérés szerint a legtöbb érmet az Amerikai Egyesült Államok, Kína és Oroszország szerzi majd. Magyarországot 11 éremmel (ebből 4 arannyal) a 20. helyre sorolták.
„Az egyes elemzések kiértékelésénél érdemes figyelembe venni az egyes országok lakosságát is, hiszen a statisztikák általában csak az összes érmek számát adják meg, nem viszonyítva azt az adott nemzet lakosainak számához. Ha azonban mindkettőt vizsgáljuk, az Amerikai Egyesült Államok 312 millió lakosából kikerülő 108 dobogós hely máris más megvilágításba kerül. Ugyanakkor a 2 és fél millió főt számláló Jamaika 10 várható érme jobban felértékelődik.” – mondta Mészáros Tibor, a K&H Bank betéti és befektetési marketing főosztály igazgatója, a K&H olimpiai és paralimpiai kártyaprogram zsűritagja.
Amennyiben a Goldman Sachs eredményei alapján úgy állítunk fel listát, hogy az egy millió főre jutó érmek számát vesszük figyelembe, az USA máris a 34., Kína a 44., Oroszország pedig a 28. helyre csúszik vissza. Az élre tör azonban Jamaika a maga 3,75 érem/millió fő várható eredményével, Új-Zéland második helyre sorolódik 2,68 érmével, Szlovénia pedig a harmadik helyet szerezné meg 2,5 érmével egy millió főre vetítve.
Magyarország tekintetében is változik a helyzet, hiszen az 1,1 érem/millió lakos eredmény máris a 13. helyre sorolná hazánkat a ranglistán.
„Egy kis országnak sokszor tizedannyi lakossal kell megküzdenie ugyanazokért a kvótákért, mint egy százmilliós nemzetnek. Ráadásul a nagyobb országok több sportágban is képviseltetik magukat. A magyar csapat 158 sportolóból áll, akik 21 sportágban méretik meg magukat. Négy évvel ezelőtt 170 magyar vett részt a nyári játékokon, 10 érmet szerezve.” – fűzte hozzá Mészáros Tibor.
Nemcsak a Goldman Sachs, a PwC jóslatai szerint is 11 éremre számíthat Magyarország. A vállalat 8 évvel ezelőtt pontosan megjósolta a várható érmek számát, ugyanakkor Pekingben jócskán alulmúltuk a 17 érmet, amit elvárt tőlünk. A PwC alapul vette a népességszámot is – minél több lakosra minél több érmet valószínűsített. Az tehát, hogy Magyarország 11 éremmel az ő listájukon is a 20. helyen szerepel, bizakodásra adhat okot, hiszen a Magyar Olimpiai Bizottság is az első 20 nemzetbe bekerülést tűzte ki célul.
Egy millió főre jutó érmek száma, a Goldman Sachs által készített előrejelzés alapján
(Forrás: K&H sajtó szolgálat)