Az atléták kivételével minden sportágban lezárul az olimpiai kvalifikáció június hónapban.
Asztalitenisz:
Két női versenyzőnk Tóth Krisztina és Póta Georgina a májusi 16-án nyilvánosságra került világranglista alapján szerzett jogot az indulásra.
A férfiaknál Zwickl Dániel és Pattyantyus Ádám vívta ki a kontinentális kvalifikáción a londoni induilás jogát egyéniben.
Mivel az utolsó kvalifikálási lehetőségen a május.10-13-i világkvalifikációs versenyen Dohában Lovas Petra és Jakab János sem szerzett kvótát, így Magyarország nem indulhat a csapatversenyeken.
Atlétika:
Az olimpiára a nemzetközi szövetség (IAAF) nevezési „A” és „B” szintet írt ki.
Egy nemzet maximum három „A” szintes illetve, ha nincs „A” szintese, akkor egy „B” szintes sportolót indíthat minden versenyszámban.
A kvalifikációs idő 2012. július 8.-án zárul.
Magyarország kilenc „A” szintes atlétával rendelkezik:
Pars Krisztián (kalapácsvetés), Kiss Dániel (110m gát), Baji Balázs (110m gát)Kővágó Zoltán, Fazekas Róbert (diszkoszvetés), Kálovics Anikó, Rakonczai Beáta és Erdélyi Zsófia (maratonfutás), Márton Anita (súlylökés)
A „B” szinttel rendelkezők közül tízen nevezhetők:
Deák Nagy Marcell (400m), Helebrandt Máté (20km gyaloglás), Kürthy Lajos (súlylökés), Minczér Albert (3000m akadály), Madarász Viktória (20km gyaloglás), Orbán Éva (kalapácsvetés), Farkas Györgyi (hétpróba), Kazi Tamás (800m), Kovács Tamás (maratonfutás), Juhász Vanda (gerelyhajítás)
A szövetség még Papp Krisztina kvótaszerzésében reménykedik. Erre az EB-n nyílhat még lehetősége.
Birkózás:
Az első kvalifikációs verseny a 2011. szeptember 12-18..-i isztambuli világbajnokság volt.
Ezen a versenyen Deák Bárdos Mihály (kötöttfogás 120 kg), Módos Péter (kötöttfogás 55 kg) és Sastin Marianna (nők 63 kg) szerzett jogot az olimpiára.
Az európai kvalifikációs versenyen Szófiában a szabadfogású Ligeti Dániel (120 kg) gyűjtötte be az olimpiai kvótát.
Az első világkvalifikációs tornán 2012. április 27-29.a kínai, Taiyuanban további három magyar birkózó iratkozott fel a londoni indulók közé - Hatos Gábor (szabadfogás, 74kg), Lőrincz Tamás (kötötfogás 66kg), Bácsi Péter(kötötfogás 74 kg).
Az utolsó 2. világkvalifikációs tornán Helsinkiben magyar sportoló nem szerzett kvótát.
Így hét magyar birkózó szerepel. majd a londoni olimpián.
Evezés:
A bledi világbajnokságon a Simon Béla, Juhász Adrián kormányos nélküli kettős szerezte meg az olimpiai részvételt.
A duó összetétele az olimpiára változhat, mivel Juhász Adrián doppimgtesztje pozítiv lett..
Magyar egységnek a 2012. május 20-23.-i luzerni világ kvalifikációs versenyen nyílott lehetőség a kvóta szerzésre, A Varga Tamás, Hirling Zsolt könnyűsúlyú kétpár egység megszerezte ezen a regattán olimpiai részvétel jogát.
Judo:
Egy hosszú, öt kontinens, több országában rendezett Grand Slam, GP, vk versenyek során lehet olimpiai kvalifikációs pontokat szerezni. A menetelés 2012. április 30-án zárult.
Közvetlenül a ranglistáról a férfiaknál súlycsoportonként az első 22 helyezett (22x7=154), a nőknél az első 14 helyezett (14x7=98), azaz összesen 252 dzsúdós szerez kvótát.
A maradék 100 helyet a közvetlen kvalifikációról épphogy lemaradó versenyzők kapják, kontinentális eloszlásban: Európából 25, Afrikából 24, Amerikából 21, Ázsiából 20, Óceániából pedig 10 fő.
A nemzetközi szövetség (IJF) május 9-i közlese szerint a magyarok közül Csernoviczki Éva (48kg), Karakas Hedvig (57kg), Mészáros Anett (70kg), Joó Abigél (78 kg,6. ), Ungvári Miklós (66 kg), Csoknyai László (81kg) , Bor Barna (+100kg) végzett a közvetlen ranglistán olimpiai indulást érő helyen.
Madarász Tamás (90 kg) a további európaiak között jutott be a kvótások közé.
Így 8 kvóta megszerzése sikerült a magyar cselgáncsozóknak. A hivatalos meghívásokat május 10-ig postázza az IJF.
Kajak-kenu:
A síkvízi szakágban Szeged rendezte a világbajnokságot.
Ezen a nők a maximális 6 kvótát begyűjtötték, a férfi kajakosok 7, a kenusok 1 helyet szereztek az olimpiára.
A 2012. május 16-17-i poznani kontinentális olimpiai kvalifikációs versenyen a két-két kajakos (K-1 1000, K2-200) és kenus (C-2 1000, C-1 200) magyar egység nem szerzett újabb kvótát az olimpiára.
A válogatók alapján a nőknél Janics Natasa, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Szabó Gabriella és Fazekas Krisztina személyében öt hellyel megoldották az olimpiai indulás, így egy kvótát visszaad a magyar szövetség.
A férfi kenusoknák Vajda Attila az egyetlen induló.
A férfi kajak szakágban Kökény Roland, Dombi Rudolf kettesben, Kammerer Zoltán, Kulifai Tamás, Tóth Dávid és Paumann Dániel helye már biztos a londoni küldöttségben. A K-2 200m-en még válogatót rendeznek.
Kerékpársport:
A négy szakág országúti, pálya, BMX, hegyikerékpározás közül eddig az országúti szakában a mezőny versenyre kvalifikált Lovassy Krisztián.
A pálya szakágban nincs esélyünk versenyzőt indítani, de a hegyikerékpározásban egy férfi versenyzőnk indulhat. A szakági szövetség Parti András indulásában döntött.
Ebben a szakágban a világranglistát az UCI két év eredménye alapján állította össze, pontosabban a 2011. május 23-i és a 2012. május 23. állást vette figyelembe, és ezek összesítésével alakította ki a sorrendet. AZ UCI értesítése alapján a női szakág is indithat versenyzőt az olimpián. A hazai szövetség Benkő Barbarát jelölte az olimpiai indulásra.
BMX-ben sincs magyar kvótás.
Kézilabda:
A magyar férfi válogatott a világbajnokságon elért helyezése alapján kiharcolta az olimpiai kvalifikációs tornán való részvételt.
A három kvalifikációs csoport egyikének Svédország adott otthont.
Ebbe a csoportba került besorolásra Magyarország, Macedónia és Brazília.
A csoportból az első kettő Svédország és Magyarország szerezte meg az olimpiai részvétel jogát.
A magyar női válogatott nem szerezte meg az indulást az olimpiára.
Lovaglás:
Egy szakágban sem rendelkezünk kvalifikációt érő hellyel.
Ökölvívás:
A férfiak a 2011. szeptemberi bakui világbajnokságon súlycsoportonként 10-10 helyet (a két felső csoportban 6-6) eldöntöttek:
A magyar csapat három kvótával Káté Gyula (64 kg), Harcsa Zoltán (75 kg), Varga Miklós (60 kg) rendelkezik.
A maradék európai kvótákért 2012. április 14-22 lehetett harcba szállni. Magyar öklöző itt nem szerzett kvótát.
A nők a 2012-es világbajnokságon a kínai Chingqing-ban léptek szorítóba május 21-től. A három magyar öklözőnő a 32 között búcsúzott, így nem szerezhetnek kvótát az olimpiára.
Öttusa:
A magyarok igen jól állnak a kvóták megszerzésében.
Kasza Róbert, Marosi Ádám, Kovács Sarolta és Tóth Adrienn már megszerezte az indulás jogát. A június 1.-én záruló világranglistáról további két magyar versenyző Demeter Bence és Gyenesei Leila rendelkezett még kvótával.
A magyar szövetség a korább felsorolt négy sportoló indulása mellett döntött.
Sportlövészet:
A sportág kvalifikációs versenyei a koronglövő szakágban lezárultak.
A 2012-es évben csak a légfegyveres számokban lehetett kvótát szerezni.
A légfegyveres Európa-bajnokságot 2012. február 14-20 között rendezték a finnországi Vierumaakiben. Itt versenyszámonként 4-4 kvóta került kiosztásra.
Magyar sportlövők nem szereztek további olimpiai kvótát. Így három magyar sportoló készülhet az olimpiára.
Bognár Richárd (dupla trap), Sidi Péter (puska számok), Csonka Zsófia (pisztoly számok)
Súlyemelés:
A 2010-es 2011-es világbajnokságon egy magyar sportoló sem szerzett indulási jogot az olimpiára.
A 2012. április 6-16 között rendezett kontinens bajnokságon, a férfiak szereztek egy olimpiai kvótát. A szövetség döntése értelmében az ólomsúlyú Nagy Péter indulhat az olimpián.
Magyar női versenyző nem lesz ott az olimpián
Taekwondo:
A világ kvalifikációs tornán (2011.jún 30-júl 3, Baku) nem sikerült kvótát érő helyen végeznie magyar sportolónak.
Az egyetlen lehetőség a 2012. január 12-17 közötti Kazanyban megrendezett európai kvalifikációs verseny volt, de itt sem sikerült magyar versenyzőnek kvótát szereznie. Így nem lesz magyar teakwondos a londoni olimpián.
Tenisz:
Azért, hogy a sportág olimpiai tornája vonzó legyen a legjobb teniszezők számára a londoni versenyen ATP és WTA pontokat is lehet szerezni.
Így a szervezők remélik, hogy a világ legjobbjai indulnak majd a Wimblendonban rendezendő tornán.
A nemzetközi szövetség a 2012. június 11.-i ranglista alapján állította össze az olimpia mezőnyét egyesben és párosban.
A sokáig sérült Szávay Ágnes védett ranglistát helye miatt egyesben, illetve Babos Timeával párosban indulhat az olimpián.
Torna, RG
Berki Krisztián a lólengés olimpiai mezőnyébe kvalifikálta magát a tokiói világbajnokságon.
További 1-1 férfi és női kvótát szereztek a magyar tornászok az egyéni összetettben az olimpiai teszt versenyen (2012, január 10-18, London).
Hédvégi Vid és a Böczögő Dorina, Gombás Laura duóból indulhat egy női tornász az olimpián.
A csapat versenyben hazánk már nem érdekelt.
Ritmikus gimnasztikában Vass Dórának nem sikerüllt megszereznie a még szabad 5 kvóta egyikét.
Triatlon
A 2012. május 31.-i olimpiai kvalifikáció világranglistáról lehet megszerezni a jogot az olimpiai indulásra.
A hazai szövetség közlése szerint Kovács Zsófia szerzett olimpiai kvótát az olimpiára.
A hölgyeknél Vanek Margit az első tartalék.
Úszás, műugrás, szinkronúszás
Úszásban az atlétákhoz hasonlóan „A” és „B” szinteket határoztak meg a medencés versenyekre.
Országonként két „A” szintes, vagy ha a nemzet nem rendelkezik „A” szintessel, akkor egy „B” szintes úszó indulhat az egyes versenyszámokba. A szintidők teljesítése lezárult, s a nemzetközi szövetség június 29-én nyílvánosságra hozta az egyes versenyszámokban indítható versenyzők névsorát.
Magyarországot 18 „A” szintes úszó:
Bernek Péter (200m hát, 4x100m, 4x200m gyors), Biczó Bence (200m pillangó), Bohus Richárd (100m hát, 4x100m gyors és vegyes), Cseh László (200m pillangó, 200 és 400m vegyes, 4x200m gyors, 4x100m gyors és vegyes), Gyurta Dániel (100 és 200m mell, 4x100m vegyes), Gyurta Gergely (1500m gyors), Kozma Dominik (100m gyors, 4x100m vegyes, 4x200m gyors), Kis Gergő (400 és 1500m gyors, 4x100 és 4x200m gyors ), Takács Krisztián (50m gyors, 4x100m gyors), Verrasztó Dávid (200 és 400m vegyes), Molnár Ákos(200m mell) , Balog Gábor (200m hát, 4x100m gyors)
Kapás Boglárka (400 és 800m gyors, 4x100m és 4x200m gyors), Hosszú Katinka (200m vegyes, 4x200m gyors), Jakabos Zsuzsanna (200m gyors, 200m pillangó, 400m vegyes, 4x200m gyors, 4x100m vegyes), Mutina Ágnes (200m gyors, 4x100m és 4x200m gyors), Risztov Éva (400 és 800m gyors, 4x100m gyors), Verrasztó Evelyn (200m vegyes, 4x100m és 4x200m gyors)
és 12 „B” szintes úszó képviselheti az olimpián.
Pulai Bence (100m pillangó, 4x100m vegyes), Rákos Patrik (4x200m gyors), Financsek Gabor (4x100m vegyes), Zámbó Balázs (4x200m gyors), Dara Eszter (50m gyors, 4x100m gyors), Gregus Brigitta (4x100m vegyes), Joó Sára (4x200m gyors), Kádas Vivien (4x200m gyors), Povázsay Eszter (100m hát, 4x100m vegyes), Sztankovics Anna (4x100m vegyes), Szilágyi Lilliána (100m pillangó, 4x100m vegyes), Tompa Orsolya (4x100m vegyes)
A nyíltvízi úszók a 2012. június 10.-i versenyen Risztov Éva és Gercsák Csaba szerzett kvótát.
Műugrásban a világbajnokságon elkelt 3-3 szinkron és 12 -12 kvóta az egyéni számokban. Magyar műugró nem volt a kvótát szerzők között.
2012. február 20-28 között megrendezett londoni világkupa versenyen a négy magyar induló nő nem került kvótát érő helyre.
A FINA június 9.-e után közölte a magyar szövetsággel, hogy két 3m-es női versenyző Barta Nóra és Gondos Flóra indulhat az olimpián.
Szinkronúszásban a Czékus Eszter, Kiss Szofi páros a londoni kvalifikációs versenyen (2012. április 18-22 ) kiharcolta az olimpiai részvétel jogát.
Vitorlázás:
2011. december 3-18 között rendezett világbajnokságon három szörfös Gádorfalvi Áron, Detre Diána, továbbá a Laser osztályban Berecz Zsombor szerzett olimpiai kvótát. A 2012-es világbajnokságon Cholnoky Sára is kvótát érő helyen végzett. A szövetség a két női szörfös között válogató versenyek teljesítményei alapján Detre Diánát jelölte olimpiai indulásra.
További kvótát az egyes halyóosztályok 2012-es világbajnokságain lehetett még szerezni. A magyarok a csillaghajó, Finn, 470-es és LAser Radiál osztályokban álltak rajthoz a világbajnokságokon, de egyikben sem sikerült kvótát szerezni.
Vívás
Az olimpiai kvalifikációs pontgyűjtő versenyek befejeződtek.
2012-ben március 31-ig zárult a sorozat, s a magyar fegyvernemi csapatok egyike sem szerzett olimpiai indulási kvótát.
Imre Géza párbajtőrben, Szilágyi Áron kardban és Mohamed Aida tőrben szerezte meg az egyéni indulás jogát az olimpiára.
Az áprilisi kontinentális kvalifikációs versenyen Szász Emese női párbajtőrben jutott egyéni kvótáhozi.
Vízilabda
A férfi válogatott a 2011-es világbajnokságon kiharcolta az olimpiai részvétel jogát.
A női válogatott először január 18-28 közötti az eindhoveni kontinens bajnokságon kellett, hogy az első öt között végezzen. A magyar válogatott bronzérmes lett, s ezzel indulhatott a 2012. április 15-22 közötti olimpiai kvalifikációs tornán, ahol megszerezte az olimpiai indulás jogát a torna negyedik helyével.
És a végén egy táblázat a kvótásokról és a még remélt kvótákról
(ez a szerzők reményei a kvalifikációs lehetőségek ismeretében)
KVÓTÁSOK | REMÉNYEK | ||||
---|---|---|---|---|---|
férfiak | nők | férfiak | nők | ||
Asztalitenisz | 2 | 2 | |||
Atlétika | 11 | 8 | 1 | ||
Birkózás | 6 | 1 | |||
Evezés | 4 | ||||
Judo | 4 | 4 | |||
Kajak-kenu | 8 | 5 | |||
Kerékpársport | 2 | 1 | |||
Kézilabda | 14 | ||||
Lovaglás | |||||
Ökölvívás | 3 | ||||
Öttusa | 2 | 2 | |||
Sportlövészet | 2 | 1 | |||
Súlyemelés | 1 | ||||
Taekwondo | |||||
Tenisz | 2 | ||||
Torna | 2 | 1 | |||
RG | |||||
Triatlon | 1 | 1 | |||
Úszás | 17 | 14 | |||
Műugrás | 2 | ||||
Szinkronúszás | 2 | ||||
Vitorlázás | 2 | 1 | |||
Vívás | 2 | 2 | |||
Vízilabda | 13 | 13 | |||
95 | 62 | 1 | 2 | 160 |