A '64-es tokiói olimpia hatodik napján, pénteken a magyarok számára az Aszaka-lőtér és a Nemzeti Stadion játszotta a főszerepet.
A lőtérről nem reméltünk érmet, de egy 22 éves orvostanhallgató, Hammerl László nem tisztelte első nagy nemzetközi versenyén ellenfeleit. A kisöbű sportpuska 60 lövés fekvő számában 74-en álltak lőállásba. Régen látott, izgalmas versenyben alakult ki a végeredmény. Az utolsó sorozat előtt az amerikai Wigger állt az élen 498 körös eredménnyel. Hammerl neve mellett 497 kör állt. Ha az amerikai hibátlan a hatodik sorozatban, akkor ő az olimpiai bajnok. Hammerl az utolsó tíz lövésében nem hibázott, de az amerikai egyszer rontott. Így azonos eredménnyel végeztek, de a szabályok szerint az végez előbb, aki az utolsó sorozatban jobb volt. Így Hammerl László lett az olimpiai bajnok új világ- és olimpiai csúccsal. A másik magyar Jakosits Tibor, a magyar csúcstartó, az első két sorozatban öt kört hibázott, s a végén 592 körrel a kilencedik lett.
Hammerl László emlékezik vissza az 50 évvel korábbi történésekre:
És a korabeli filmkockákon Hammerl László diadala (részlet Csőke József filmjéből):
A magyar küldöttség jókedvét csak fokozták a Nemzeti Stadionban történtek.
Női gerelyhajításban még délelőtt a selejtezők során Rudasné Antal Márta a világcsúcsot elért szovjet Gorcsakova és honfitársnője, Ozolina mögött a harmadik legjobb teljesítménnyel jutott a délutáni fináléba. Összesen heten dobták meg az 51 m selejtező szintet.
Csutorás Csaba délelőtt még továbblépett futamából, de a középfutamból már nem tudta beverekedni magát az elődöntőbe. A női 100 m elődöntőjéből Nemesháziné szintén lemaradt a fináléról. 5000 m egyik futamában Mecser Lajos sokáig az élbollyal haladt, de a végére szúrással bajlódott, s csak kilencedik lett. A mások magyar hoszzútávfutó, Pintér szintén kiesett.
Női 400 méteren Munkácsi Antónia a szokott bátor futásával négy tízeddel megjavítva az országos csúcsát beverekedte magát a fináléba. Kazi Olga visszalépett a 800 méter kedvéért ettől a távtól.
A gerelyhajítás fináléjában a szovjet lányok nem tudták megismételni délelőtti teljesítményüket. A román Penes az első sorozatban dobta túl a 60 m-t. Rudasné kezéből pedig másodikra repült az országos csúcsnál 3 m-rel messzebbre a gerely. Eredménye 58.27, ami ezüstérmet ért.
„Nagyon-nagyon boldog vagyok. Edzéseredményeim ismeretében vártam a jó eredményt, de ilyen mértékű javulásra nem is mertem gondolni. Köszönetet mondok Várszegi József és Koltai Jenő edzőknek sok-sok fáradságos munkájukért” – mondta boldogan az ezüstérmes Antal Márta.
Az uszodában a 4x100 m-es női vegyesváltó a Balla, Kovács, Egervári Madarász összeállításban harcolta ki a fináléban való részvétel jogát. Katona József egyetlen európaiként jutott be az 1500 m gyors döntőjébe.
A férfi 4x100 m vegyesváltó Csikány, Lenkei, Gulrich, Dobai összeállításban elmaradva a hazai legjobb eredményétől a hatodik helyen ért célba.
A Sibuja csarnokban a súlyemelők középsúlyú versenyén mindenki a két legutóbbi világbajnok a szovjet Pljukfelder és a magyar Veress Győző (a képen) párharcát várta az aranyéremért. A szovjet a nyomásban öt kilogramm hátrányra tett szert magyar riválisával szemben. A másik magyar, Tóth Géza további öt kilóval lemaradva követte a két aranyesélyest.
Szakításban a karsérüléssel bajlódó Veress hamar leadta előnyét Pljukfelderrel szemben, aki 142,5 kg-ot teljesített, sőt a szovjet ezzel 2,5 kg-os előnyre tett szert. Tóth Géza sem remekelt, 137,5 kg-ig jutott.
Izgalmasnak ígérkezett a lökés. Veress 177,5 kg-on kezdett sikerrel, Pljukfelder kilökte a 182,5 kg-ot. Tóth Géza pedig a 185 kg-os sikeres gyakorlatával beérte honfitársát, s mivel testsúlya könnyebb volt, így az ezüstérem várományosa lett. Veress számára csak az olimpiai bajnoki cím volt az elfogadható eredmény. Ennek megfelelően kétszer is nekirugaszkodott a 187,5 kg-os világcsúcsnak. Egyszer már majdnem megvolt a gyakorlat, de végül nem bírt megállni a súllyal. Így Pljukfelderé lett az arany-, Tóth Gézáé az ezüst-, és Veress Győzőé a bronzérem.
Vívásban a férfi tőrcsapat dicstelenül fejezte be az olimpiai tornát. Először a japánoktól a nyolc között, majd a románoktól szenvedtek vereséget, s így lemaradtak a pontszerző helyekről.
A női tőrcsapatok versenyében 10-en neveztek. A három selejtező csoportból 2-2 gárda jutott tovább. A magyarok az amerikaiakat legyőzték, így biztosan bejutottak a hat közé, ahol két együttest a magyart és az olaszt kiemelték és már elődöntősök lettek. A négyes döntőre szombaton került sor.
A szabadfogásúakat a kötöttfogású birkózók váltották a szőnyegen. Fogadkoztak a magyar fiúk, hogy kiküszöbölik a másik fogásnem kudarcait, de Alkert az első találkozón tussolta japán riválisa. Varga János döntetlent ért el a román Cernea ellen, majd a második találkozóját tussal nyerte. Polyák Imre, Rizmayer pontozással. Kis pedig tussal győzött.
Az ökölvívók már a nyolc közé mérkőztek, a légsúlyú Papp Tibor pontozásos vereséget szenvedett a lengyel Olechtől.
Kosárlabdázóink az első félidei gyenge játékának köszönhetően négy pontos vereséget szenvedett az olaszoktól. Olaszország – Magyarország 77:73 (46:38).
Magyarország a pontversenyben az újabb aranyéremmel és a több jó helyezéssel már az ötödik helyen zárta a hatodik versenynapot (3,4,2,1,4,3) 63 pont.
(MOB, Népsport 1964, Fotók: MTI)