Hetven esztendős dr. Mocsai Lajos kézilabda mesteredző, korábbi „olimpiai ezüstérmes” szövetségi kapitány, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem korábbi rektora, az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésének Fair Play-díjas tagja.
Mocsai Lajos 1954. március 10-én született Szegeden. Alsó és középfokú iskoláit a Tisza-parti városban végezte, majd a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola elvégzése után jelentkezett a Magyar Testnevelési Egyetemre, ahol előbb testnevelő, majd szakedző diplomát szerzett.
A kézilabdával is Szegeden ismerkedett, 1968-tól a Tisza Volánban NB I-ig jutott, a TF-es évek alatt a TFSE, majd a Vasas és ’81-ig a Spartacus játékosa. 1970 és ’74 között 28-szoros ifjúsági és junior-, majd ’82-ig 20-szoros felnőtt válogatott.
Az edzői pályán a női és férficsapatok és válogatottak is többször váltották egymást. A TFSE-ben kezdte 1987-ban, majd következett a Vasas, a Honvéd, a magyar férfi-válogatott, a német TBV Lemgo és TUS Nettelstedt, a női válogatott, a Vfl Gummersbach, újra a Vasas, az MKB-Veszprém, és megint a férfiválogatott. Németországban 2010-ben az évszázad edzőjének választották (Lemgo Ost-Westfalien), 2013-ban a világválogatottat is vezette.
Sikereit hosszan sorolhatnánk. A kiemelkedőbbek közt, klubszinten nyert többek mellett magyar bajnokságot, Bajnokcsapatok Európa Kupája-döntőt, Kupagyőztesek Európa Kupája-döntőt, Magyar Kupát, Német Kupát, Európa Kupát.
Szövetségi kapitányként női és férfi világbajnoki ezüstérmet, női Európa-bajnoki győzelmet és harmadik helyezést is jegyez. Több olimpián vezette a magyar válogatottat. Legjobb eredménye a női csapattal a sydney-i ezüstérem; a férfiakkal 4. (Szöul és London), a nőkkel 5. (Athén). Egy ideig, 2010-től a Magyar Kézilabda Szövetség szakmai igazgatója.
Életrajzában kiemeli, hogy 16 évig volt a férfi és női válogatott szövetségi kapitánya. „A válogatottakkal 357 hivatalos mérkőzés alapján a szárazföldi csapat labdajátékok közül a legtöbb olimpiai pontot szerezte Magyarországnak. Irányítása alatt a magyar női kézilabda-válogatott az EHF pontrendszere alapján az 1998-2004 közötti időszakban a világ legeredményesebb csapatává lépett elő. Edzői munkája során játékosai közül kilencen játszottak a világválogatottban, két játékosát, Daniel Stephant és Bojana Radulovicsot a világ legjobb játékosának választották, Farkas Ágnes pedig a világ második legjobb játékosa címet kapta.”
Egyetemi oktatóként 45 év köti a Testnevelési Egyetemhez. 1979-től egyetemi tanársegéd, majd megbízatásai kinevezései közt adjunktus, menedzserigazgató, mestertanár, docens, rektori tanácsadó, rektor, egyetemi tanár. Részt vesz a hazai edzőképzésben, az Európai Kézilabda-szövetség szakmai előadója, nemzetközi konferenciák vezető előadója, számos cikk, tanulmány, könyvrészlet szerzője. A TF mellett kötődése van a Pannon Egyetemhez és a Debreceni Egyetemhez is.
Pályafutását számos díjjal elismerték. Állami kitüntetései mellett többek közt Mesteredző (1986), Európai Mesteredző (2001), az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) életműdíjasa (2002), Kerezsi Endre-díjas (2003), az év magyar edzője (2009), MOB Fair Plaj-díjas (2010), az év magyar szövetségi kapitánya (2012), Bay Béla-díjas (2013), Török Bódog életműdíjas – Magyar Kézilabda Szövetség (2017), MEFS Hajós Alfréd Aranyplakett-díjas (2017), Klebelsberg Kunó-díjas (2021).
Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos, sportvezetőként 2014 és 2021 között a Testnevelési Egyetem rektora, jelenleg a Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) sporttudományos és szakmai főigazgatója és a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnöke. 2021. június 28-tól a Testnevelési Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke és rector emeritus.
Jelenlegi tisztségei közt a Magyar Edzők Társaságának alelnöke, a Mesteredzői Kollégium tagja, a Magyar Kézilabda Szövetség tiszteletbeli elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésének tagja.
Fia, Mocsai Tamás korábbi 190-szeres válogatott kézilabdázó, kétszeres negyedik helyezett olimpikon (Athén, London), ma a NEKA ügyvezetője.
Mocsai Lajost 70. születésnapja alkalmából a TF-en köszöntötték március 11-én. Az ünnepségen számos sportvezető, egykori játékos, pályatárs is részt vett. Az olimpiai mozgalom részéről Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke és Fábián László főtitkár is köszöntötte.
Isten éltesse, Kapitány Úr!