A montreali olimpiáról arannyal, Moszkvából bronzzal tért haza; világbajnoki ezüst-, Európa-bajnoki aranyérmes vízilabdázó. Fogorvosként, szakedzőként is diplomázott. Pályázott idehaza szövetségi kapitánynak, de a tisztséget, a vele járó feladatokat nem nyerte el. Hívták azonban Brazíliába – a dél-amerikai klubnál eredményesen kamatoztatta az élsportban szerzett tudást és a Gyarmati Dezsőtől (is) tanultakat. Hetven éves dr. Sudár Attila (a nyitóképen fehér sapkában).
Sudár Attila 1954. április 11-én született Budapesten. Alig múlt tíz, amikor Széchy Tamásnál úszni kezd az akkor alig pár esztendős KSI-ben, ahol – Gyarmati Dezső invitálására – a mexikói olimpia évében már a vízilabdázókat erősíti. Mivel a sportiskolából 18 évesen akkor menni kellett, München évében már az Orvosegyetem csapatában játszik. 1973-ban tagja az ifjúsági Európa-bajnok együttesnek. '74-től felnőtt válogatott, '86-ig 230 mérkőzésen játszott a nemzeti csapatban; az OB I-ben 300-nál is több meccset számlál. 1993-ban hagy fel az aktív élsporttal, noha később a Vasassal még olykor medencébe ugrik.
Legjobb eredményei közt – Gyarmati Dezső kapitánysága idején – Montreálban tagja az olimpiai bajnok magyar válogatottnak – a játékok legjobb védőjátékosa is egyben! –, Moszkvában bronzérmes, az 1978-as és '82-es világbajnokságon ezüstérmes, a '77-es kontinensviadalon Európa-bajnoki címet szerez, '81-ben bronzérmes; 1978-ben világkupa-győzelmet jegyez. Az OSC-vel négyszeres magyar bajnok, négyszeres ezüstérmes, háromszor harmadik; MNK-győztes, kétszeres BEK-győztes.
A nyolcvanas évek közepén Olaszországba költözik, '92-ig itáliai csapatokban játszik, a nyolcvanas évek közepén a Posillipóval (Napolival) bajnokságot nyer. Hét éves légióskodás után tért haza – ekkor még nem tudhatta, hogy esztendők múlva szolgálata néhány évre még ennél is távolabb szólítja.
Két diplomát szerzett: a budapesti Orvosegyetemen fogorvosként, a Testnevelési Főiskolán vízilabda szakedzőként végzett. Dolgozott mindkét szakmájában, sőt, a szőlészetbe is belekóstolt.
Kétszer is megpályázta (2009, 2010) a női vízilabda-válogatott kapitányi tisztét, de a szövetség egyszer sem őt választotta. Nélkülözve érezte magát, így jókor jött a felkérés Brazíliából: 2013-tól a baurui – itt kezdett a legendás labdarúgó, Pelé is – utánpótlás vezetőedzője lett, bajnokságot is nyertek; a '18-as ifi vb-n a brazil válogatottat irányította.
2000-ben beválogatták az évszázad magyar vízilabda-válogatottjába.
A közelmúltban és manapság újra itthon találkozhatunk vele, néhány hete a MOB-székházba is ellátogatott.
Isten éltesse Sudár Attilát!