Övé a 100. magyar olimpiai bajnoki cím. Mr. Tus a beceneve. Kétszeres olimpikon, kötöttfogásban felült a világ és Európa trónjára. Mesteredző, szövetségi kapitány, birkózószövetségi elnök, a nemzetközi szervezet tisztviselője, a MOB elnökségének tagja, a szervezet tiszteletbeli tagja; nevéhez birkózóiskola is fűződik, birkózó-akadémiai nagykövet, főtanácsadó. Hegedüs Csaba 75 éves.
In medias res – birkózó vébé, 1971, Szófia, München előtt egy évvel. A kötöttfogásúak 82 kilós küzdelmeiben egy magyar fiú üstökösként robban be a birkózószőnyegen a világ élvonalába, minden meccsét tussal nyeri a bolgár fővárosban. Onnan kezdve „csak” így hívják: Mr. Tus, Tuskirály. Ő Hegedűs Csaba, súlycsoportjában a világ legjobbja. Rá egy évre olimpiát nyer, elhozza a magyar sport 100. aranyérmét.
No, de ugorjunk vissza az időben 1948. szeptember 6-ig. A Vas megyei Sárváron megszületik Hegedüs István vívómester második fia, Csaba. Az iskolát még szülővárosában kezdi, majd a család Szombathelyre költözik. Testvérbátyjával, a később szintén válogatott Miklóssal kezdi ifjú éveit a Haladás Vasutas SE birkózótermében. 1957-et írunk, nevelőedzője Füzessy József. Hatvanhatban korosztályos bajnok, majd a fővárosba költözik, a Vasasba igazol; ’71-től tagja a válogatottnak.
Sokszoros magyar bajnok, válogatottsága első évében megszerzi a világbajnoki címet (hét tusgyőzelemmel), majd ’72-ben, a müncheni olimpia bajnoka. Edzői Vágó Róbert, Müller Ferdinánd.
Az akkori Népsport beszámolója az olimpiai győzelemről. „Hegedűs Csabáért (82kg) kellett szurkolnunk a jugoszláv Milan Nenandics elleni találkozón. Hátraeséssel Csaba szerzett először pontot. Pörgetés következett, amit Nenadics kontrázni próbált. Nem értettünk egyet a bírói döntéssel, de tudomásul vettük, hogy 2:2 lett az eredmény. Ezzel zárult az első menet. Levitel és pörgetés — így folytatta Hegedűs. Apró izgalom: véletlenül Nenadicsnak adták a pontot a bírák, de azonnal helyesbítettek. Kettős intéssel lett 4:3 az eredmény Csaba javára. Ismét hátraesést indított, a szőnyegen kívülre estek. A harmadik menet elején, a 6:18. percben ismét szőnyegen kívülre zuhant a két test. Ezúttal Nenadics maradt a földön, vérzett a homloka; négy és fél percig ápolták, kötözték. A holtidőkkel már közel húsz perce folyt a küzdelem. Csaba 'összekapta' Nenadicsot, aztán a jugoszláv került akciós pozícióba. Idegtépő pillanatok, de sehol semmi. Másfél perc volt hátra. Csaba Nenadics mögé került, s ezzel 5:3 lett az eredmény. Két pont előny, az behozhatatlan, de nem akartuk elkiabálni. Már csak a másodperceket számoltuk, amikor Nenadics szépített, 5:4. Végtelennek tűnő pillanatok következtek. Aztán vége! Hegedűs Csaba olimpiai bajnok lett! Ő szerezte a magyar sport századik olimpiai aranyát.”
Egy súlyos, 1973-as autóbaleset után visszatér a szőnyegre, a ’75-ös vb-n 4. A montreali olimpián is részt vesz, de nem jár sikerrel. Még abban az évben megnyeri az Európa-bajnokságot, majd felmegy a 90 kilósok közé, ahol a következő évben újra elhódítja a kontinensbajnoki címet. A moszkvai olimpia előtt olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címmel a tarsolyában visszavonul.
A Testnevelési Főiskolán 1974-ben szakedzőként diplomázik, ’85-ben megkapja a mesteredzői címet. Tanulmányait folytatva – visszavonulása évében – ’79-ben az ELTE-n jogi doktor lesz.
Edzőként már ekkor megbízzák a válogatott irányításával, Moszkvába és Szöulba szövetségi kapitányként utazik. Ebben az időszakban lesz olimpiai bajnok Kocsis Ferenc, Növényi Norbert és Sike András. Kapitánysága idején (11 év alatt) a magyar birkózók 83 olimpiai, világ- és Európa-bajnoki érmet szereztek.
Szöul után megválasztják a hazai szövetség alelnökévé, a barcelonai játékok évétől a szervezet első embere. A poszton négyszer megerősítik, egészen 2015-ig elnököl. Regnáló időszakában Budapesten rendezték 2005-ben a világbajnokságot.
Sportdiplomataként 1998 és 2002 között a Nemzetközi Birkózó Szövetség Számvizsgáló Bizottságának tagja, 2002-től a szövetség elnökségének tagja – a médiaügyek tartoznak hozzá –, a pekingi és a londoni olimpia birkózóversenyeinek technikai ellenőre.
Rövid ideig a hazai sportmédiában is vezető szerepet töltött be, 1997-ben a TeleSport főszerkesztőjeként.
1989 és 2015 között a Magyar Olimpiai Bizottság tagja volt, több cikluson keresztül, 1992 és 1997 között, majd 2001 és 2012 között a MOB elnökségének tagja.
1995-ben MOB Olimpiai Aranygyűrűt, 2009-ben Magyar Sportért Életműdíjat, 2018-ban Csik Ferenc-díjat kapott. Szombathely (2004), Sárvár (2013) és Budapest (2016) díszpolgára. Tagja a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének. 2022-ben Prima Primissima-díjjal tüntették ki. 2005-ben és 2008-ban MOB Érdeméremmel tüntették ki, ma a szervezet tiszteletbeli tagja.
2018 szeptemberében a sajtó nyilvánossága előtt mutatta be a nevével is jegyzett Mr. Tus-tankönyvet, Út a birkózósikerekig című kiadványt. Nenad Lalovics, a Nemzetközi Birkózó Szövetség (UWW) elnöke azt írja, a szerző hat évtized tapasztalatait, felismeréseit sűríti a kiadványba. „Dr. Hegedűs Csaba egyszerre elméleti és metodikai alkotása a sportág szakirodalmának egyik mérföldkő értékű darabja lett.” Mocsai Lajos emlékeztetett, hogy Hegedűs Csaba 2001-ben létrehozta a Mr. Tus-sportiskolát, mely forradalmasította az utánpótlásképzést, az új szellemben felnevelt tanítványok pedig világsikereket értek el. Az akkori TF-rektor a könyvről azt írja: „Teljes képet ad a sportágáról, a birkózásról, minden részlete átgondolt és kidolgozott, benne van az egész életmű felmérhetetlenül gazdag tapasztalata... Hegedűs Csaba nem csupán a maga mesterségének a boszorkánykonyhájába ad betekintést, hanem autentikus társszerzőknek is helyet ad a könyvében.”
Ma a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) nagykövete, szakmai főtanácsadója, aki aktív jelenlétével is segíti a fiatal akadémistákat.
Az akadémia elindulásakor így fogalmazta meg gondolatait a szervezet honlapján: „Immár hatvannégy éve foglalkozom a birkózással, de még napjainkban is rájövök arra, mennyi mindent nem tudok róla. Az eddig szerzett tapasztalataimat mégsem szeretném a sírba vinni magammal, A KIMBA szellemisége, célja motivál, ezért hosszas gondolkodás után úgy döntöttem, elvállalom az akadémia nagyköveti és szakmai főtanácsadói szerepkörét. Rajtunk nem múlik, hogy a világ felkapja-e a fejét ránk és tudomásul veszi: Magyarországon ismét olyan bázis alakult, amely nagy eredmények elérésére és kiváló emberek nevelésére rendeltetett. Közös erővel újabb értéket teremtenénk a világan; még jobban összekovácsolnánk a hazai birkózótársadalmat, az összefogás ugyanis elengedhetetlen. Klasszisaink hamarosan lelépnek a szőnyegről, új generációt kell tehát felállítanunk. A Mr. Tus-sportiskola szakmaisága teljes egészében jelen lesz a KIMBA-ban, ahol egészen elképesztő körülmények között dolgozhatnak a fiatalok nap, mint nap. Minden edzés a teljes fizikai és szellemi egység jegyében zajlik, a kornak megfelelő feltételrendszer mellett.”
Születésnapján, szeptember 6-án a KIMBA-ban rendezett ünnepségen köszöntötte többek közt a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke, Fábián László. „Az ilyen nagyok mutatják a utat, a célt, a hogyant, amit meg kell ragadni. Sportolóként is találkozhattam Csabával, mint hatalmas karizmával rendelkező sportvezető, szövetségi kapitány, elnök és lenyűgözött az a magabiztosság, az a határozottság és az a rendszeresség, ami a szövetség vezetését az ő irányítása alatt jellemezte" – mondta Fábián László. Hozzátette, nagyon sokat segített neki kezdő sportvezetőként, mert mindig nyitottan fogadta őt, ezért szeretne „méltó követője lenni a tanításnak", majd átadta ajándékát az ünnepeltnek.
„Az életem esszenciája van itt ebben a teremben, abban a teremben, ami harmadik éve a második otthonommá vált" – utalt a Mr. Tus elnevezésű sportiskolai rendszer megalapítására, amely megteremtette a mai KIMBA alapjait. „A birkózásnak köszönhetem, hogy ma 75 évesen is úgy kelek fel, hogy céljaim vannak, amit nem megvalósítani szeretnék, hanem hitemben és lelkemben azt mondom belül, hogy meg fogom csinálni" – mondta, majd hozzátette, azért dolgoznak minden nap, hogy legyőzzék a világot, ehhez pedig nem kell mást tenni, „csak mindennap elfáradni". Azt is felidézte, hogy két olimpián is felkérték versenyigazgatónak, a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni játékokon is, ahol Sebastian Coe-val, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség jelenlegi elnökével dolgozott együtt. „Még képes vagyok a magyar birkózó sportért, a magyar nemzetért nagyon komoly dolgokat letenni, és ha majd Bacsa Ferenc barátom keze segítségével nem tudok a szőnyegről felállni, akkor képes leszek felemelni a kezemet, és azt mondani, hogy eljött az a pillanat, amikor ezt be kell fejezni" – mondta.
Isten éltesse, Mr. Tus!