Július 5-én tölti be 75. esztendejét a müncheni olimpián ezüstérmes magyar labdarúgó-válogatott tagja, a későbbi sportvezető, hagyományőrző, közéleti személyiség, Kű Lajos.
Kű Lajos 1948. július 5-én Székesfehérváron, ahogy egy életrajzában fogalmaz: „ősi koronázó városban” született. Korán megözvegyült édesanyja neveli; „utcán és templomban nőtt fel”. „A grundon – a szó jó értelmében – minden csibészséget megtanultam, a templomban jólelkűségre oktattak, nyolc évig ministráltam is. A hit azóta is fontos helyet foglal el életemben.”
1962 júniusában Csiszár István egy iskolai grundmeccsen fedezi fel benne a tehetséget, aki elirányítja a fehérvári klubba, a VT Vasashoz, a Videotonba, Gantner Jánoshoz. 1968-tól az FTC, majd a Vasas, később a Volán játékosa.
1972-ben 8 felnőtt válogatott mérkőzésen lép pályára. Tagja a müncheni olimpián ezüstérmes válogatottak és a belgiumi Európa-bajnokságon 4. helyezett nemzeti együttesünknek is – utóbbin tizenegyes góljával adott névjegyet. „Tokió és Mexikó után zsinórban harmadik győzelmére készült csapatunk és edzője, dr. Lakat Károly... Az Európa-bajnoki negyedik hely és az olimpiai ezüstérem csalódás volt akkoriban, de ma már mindkettőre büszke vagyok, azóta csak álom, hasonló eredmény elérése utódainknak.”

München, 1972. szeptember 11. Az ezüstérmes magyar labdarúgó csapat a győzelmi emelvényen a müncheni olimpia eredményhirdetésén. (b-j) Géczi István, Szűcs Lajos, Dunai Antal, Váradi Béla, Kozma Mihály, Bálint László, Kű Lajos, Juhász Péter, Dunai Ede, Vépi Péter, Tóth Kálmán, Kocsis Lajos és Páncsics Miklós. A magyar csapat 2:1 arányú vereséget szenvedett a döntőben Lengyelország csapatától.
1977-ben elhagyja az országot, egyéves eltiltás után 1978-tól idegenben játszik: Belgiumban, Amerikában és Ausztriában szerződtetik – a szomszédoknál játékos-edző is egyben. Belgiumban a Bruges-zsel BEK-ezüstérmes és belga bajnok. 1984-ben belga állampolgárságot kap, vállalkozásba kezd. Flandria nyugati sarkában négy évig egy privát foci-sulit is vezet.
Időközben a Testnevelési Egyetemen sportmenedzser-képzésben részesült.
1997-ben költözik haza Magyarországra, ahol bekapcsolódik a közéletbe, a Független Kisgazda Párt színeiben politizál is. 2000-től a Magyarok Világszövetségének is dolgozik. 2004-től a Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság főszervezője.

Budapest, 2004. november 24. Balczó András öttusázó, Kásás Zoltán vízilabdázó, Kű Lajos, Grosics Gyula labdarúgó, Kulcsár Győző vívó, Buzánszky Jenő és Mészöly Kálmán labdarúgó, valamint Geregely Gábor asztaliteniszező a Magyarok Házában, ahol tizenkét világhírű magyar sportoló emelte fel szavát a külhoni magyarok kettős állampolgársága érdekében.
Igen aktív életet él hetven felett is. Ma is aktív szervező, hagyományőrző, megemlékező, kiterjedt kapcsolatrendszerrel. Az Aranycsapat Alapítvány elnökeként számos esemény motorja.
A magyar delegáció tagjaként 2023 nyarán részt vett az 1972-es müncheni olimpia 50 éves évfordulója alkalmából rendezett emléktúrán, amelynek során az öltözőbe visszatérve hatalmas beleéléssel idézte fel a pályán megélt élményeit; a hazaút alkalmával pedig társai felköszöntötték 74. születésnapja alkalmából. Ősszel a helsinki olimpia magyar hőseinek Székesfehérváron állított – hozzá is köthető – emlékművénél mondott beszédet, a MOB karácsonyi találkozójának rendszeres résztvevője, olykor bekapcsolódik az olimpiai akadémia tevékenységébe is – de az eseményeket hosszasan sorolhatnánk...

Székesfehérvár, 2022. október 11. Kű Lajos olimpiai ezüstérmes labdarúgó, az Aranycsapat Alapítvány elnöke beszédet mond az 1952-es olimpián résztvevő magyar sportolók tiszteletére állított emlékmű avatásán a székesfehérvári Olimpiai Parkban 2022. október 11-én.
Elismerései közt 2009-től Fejér megye díszpolgára, az Aranycsapattal kapcsolatos hagyományőrző és szervező alapítványi csapatmunkát Széchenyi-díjjal jutalmazták 2004-ben, 2015-ben Magyar Örökség Díjat, 2017-ben Székesfehérváron Pro Civitate-díjat kaptak.

Budapest, 2011. december 2. Székely Éva olimpiai bajnok úszó, a Nemzet Sportolója (b) és Kű Lajos olimpiai ezüstérmes labdarúgó, az Aranycsapat Alapítvány ötletgazdája és elnöke megköszönik a tapsot, miután átvették a Prima Díjat a Művészetek Palotájában. Középen Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes és Európa-bajnok úszó, Székely Éva lánya áll. Kiemelkedő teljesítményükért a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport képviselői kilencedik alkalommal részesültek elismerésben a Vállalkozók Napján.
Jó egészséget a további munkához, Isten éltesse Kű Lajost!
(MOB-Média; fotók: MTI)