A magyar kajak-kenu sport egyik aranybányájából, a Dunakanyarból, pontosabban Vácról jött Misa, hogy aztán meghódítsa a világot; a tokiói ezüstöt mexikói arany követte. A 80 éves Hesz Mihályt köszöntjük.
Misa a Börzsöny lankáin fekvő Nógrád településen született 1943. december 15-én. A Börzsöny jelentette a természetet, annak minden szépségét, zordságát. Egyvalami hiányzott: a víz. A Duna(kanyar) és Vác azonban nem volt messze, a Váci Hajóban 1960-ban egy fényes karrier kezdődött a legendás mesteredző Babella László pallérozása mellett. Abban a Duna-parti műhelyben, ahonnan Dónusz Éva és Gyulay Zsolt – a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke – is sikeresen indult el a világ meghódítására.
Hatvanegyben a négyessel ifjúsági bajnok, majd a hatvanas-hetvenes években sorra nyeri a magyar bajnokságokat, fő száma a K1 1000 méter, de 500-on és 10 ezren is legjobb tudott lenni. Hatvanháromban vébén és Ebén is bronzérmes, majd klubot vált, a nagy sikerek az akkor már jobb lehetőségeket kínáló FTC-ben jönnek. Kétszeres világbajnok, van egy-egy vb- és Eb-ezüstje, 3 vb- és 4 Eb-ezüstje.
Hesz Mihály kétszeres olimpikon: Tokióban még legyőzték az ezer méter fináléjában és ezüsttel zárt, ’68-ban, Mexikóban azonban már csúcsra ért, és megnyerte a magyar sport 90. olimpiai aranyérmét. ’72-ig válogatott, Münchenbe már nem utazik, néhány év után leteszi a lapátot.
Igaz róla az a legenda, hogy váci lakosként, pesti munkavállalóként olykor kajakkal járt dolgozni, majd haza…
Első felesége az olimpiai ezüstérmes Gyarmati Andrea, apósa Gyarmati Dezső vízilabdázó, anyósa Székely Éva úszó; házasságából születik Máté, válogatott vízilabdázó.
Pesten érettségizik, kezdetben kereskedelemben dolgozik, majd elvégzi az Orvostudományi Egyetemet, fogorvosként diplomázik. Nyolcvanban Németországba költözik, ott vállal praxist, új családot alapít, de ma is rendszeresen hazalátogat.
Itthon aktív életet él, sokszor a dunakanyari kajakversenyek lelkes szurkolója, a MOB és a MOA eseményeinek résztvevője. Ellátogatott a tokiói, majd a mexikói olimpia jubileumi ötven éves emléktúrájára, és részt vett tavaly az Olimpia Napjának eseményén és a Sportcsillagok falának avatásán is.
Nem hagyott fel a rendszeres testmozgással, ha egészsége engedi kocog, bringázik, erősít.
Elismerései közt háromszor az év magyar kajakozója, Vác díszpolgára, a Ferencváros Sportjáért-díj kitüntetettje.
A MOB idei karácsonyi találkozóján Gyulay Zsolt és Fábián László köszöntötte kerek születésnapja alkalmából.
Követi, sőt, naprakész a kajaksport jelenével, találkozhattunk vele például a 2019-es szegedi kvalifikációs világbajnokságon is, ahol személyesen láthatta a királyszám – akkor – új világbajnokát: Kopasz Bálintot.
Nevét többek közt szülőfalujában, Nógrádban egy olimpiai iskola őrzi, ahol időről-időre összejönnek a kisdiákok, hogy a Hesz-napok keretében ügyességi versenyeken mérkőzzenek meg az olimpia szellemiségének jegyében. Az FTC olimpiai bajnokainak sétányán mellszobor állít emléket a legendának.
Isten éltesse Hesz Mihályt!