Szerdán 85 esztendős a melbourne-i olimpián bronzérmes magyar tőrcsapat tagja, a világbajnok vívó, később mesteredző Gyuricza József (a képen jobbra). A háromszoros olimpikon a tőrvívás mellett kardban is sikeres volt.
Gyuricza József 1934. január 16-án született Hódmezővásárhelyen. Budapestre költözik, a Haladás és a Honvéd vívója. 1955-ben a tőrvívás első magyar férfi egyéni világbajnoka, két évvel később a csapattal is győzni tudott.
A beac.hu elmlékeztet, hogy Gyuricza József 1952-től a Műszaki Egyetem általános mérnöki szakára járt, így az egyetemi sportolókat tömörítő Budapesti Haladás vívója lett. Az 1954-es budapesti rendezésű XII. Főiskolai Világbajnokságon a tőrvívó csapattal – a szintén Haladásos Marosi Józseffel együtt – aranyérmes lett, másnap pedig egyéniben veretlenül jutott fel a dobogó tetejére. Az 1955-ös római vb-n mindenki az akkor már 3-szoros olimpiai- és 7-szeres világbajnok, francia Christian d'Oriola mellett tette volna le a voksát, ám Gyuricza József óriási meglepetést okozott. A döntő párbajban Gyuricza nagyon nyugodtan, 5:2-re verte meg a tőrvívás máig egyik legfényesebb csillagát, és szerezte meg Magyarország első egyéni, tőrvívó világbajnoki aranyérmét. A teremben extázis uralkodott, vállukon vitték le a pástról a mindössze 20 éves bajnokot.
Három olimpián vett részt. Melbourne-ben harmadik lett csapatban, ötödik egyéniben, négy évvel később Rómában negyedik lett csapatban, majd '64-ben, Tokióban a csapattal hetedik, egyéniben 25. helyet szerzett. Világbajnokságokon tíz érmet nyert, köztük két aranyat; nyert főiskolás vb-t is. Kardvívásban világbajnoki ezüstérmet és Universiadé-győzelmet is jegyez.
Gyuricza József 1968-ban a TF-en szerzett testnevelő tanári diplomát, majd '70-ben vívó szakedző, vívómester, '77-től a mesteredző-cím birtokosa. A BHSE, a BVSC és az OSC vívóedzője. Tanítványa volt többek közt a háromszoros világbajnok és olimpiai ezüstérmes Bóbis Ildikó, valamint a szintén világelső és olimpiai második helyezett Maros Magda is.
Katonaolimpikon. 1958-tól 1979-ig katonatiszt, alezredesi rangig jut. A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia, majd a Budapesti Honvéd sportinstruktora, később az MN 5. Elhelyezési Felügyelőség sporttisztje, anyaggazdálkodási előadója, később főtisztje.
Isten éltesse a Bajnokot!
(A nyitóképen balról Kamuti László, Czvikovszky Ferenc, Kamuti Jenő, Pacséri Kázmér és Gyuricza József)
(MOB, fotó: MTI/Petrovits László, Mikó László)