A britek komoly sikereket remélnek a londoni olimpián, de a sportolók mégsem kapnak semmilyen jutalmat állami forrásból az érmeik után. Ahogy a Brit Olimpiai Bizottság egyik tagja mondta: szerintük a sportolók motivációját az olimpián már úgysem lehet pénzzel befolyásolni.
Németh István, a brit női öttusa-válogatott szövetségi kapitánya (a képen jobbról a második) a Kossuth Rádiónak megerősítette: valóban nem kapnak állami jutalmat az érmesek, de azért nem járnak rosszul, mert ügynökök szerződnek velük, és reklámcégeknek, tévécsatornáknak közvetítik a sportolót bizonyos százalékért. Megegyezés kérdése, hogy az olimpikon mennyit kap egy tévés fellépésért, reklámfilmért, egy beszélgetésért. A kereskedelmi értéket alapvetően az olimpiai érem határozza meg – sokat számít persze a jól eladható fellépés is -, és két-három évig marad piacképes ezáltal a versenyző.
Az olimpiára történő felkészülésre a brit sporthivatal ad pénzt, egy A kategóriás versenyző évi 26, egy B kategóriás 20-22, a C kategóriás pedig 16-18 ezer fontot kap, adómentesen. (egy font körülbelül 370 forint). De a felkészülési időszakban változhatnak is a kategóriák, ha romlanak az eredmények, a sportoló lejjebb kerül, ha javulnak, akkor felsőbb kategóriába lép.
Érdekesség, hogy az olimpiai szervező bizottság – tehát nem állami szerv – 12 ezer eurónak megfelelő összeget (mintegy 3,5 millió forint) ajánlott fel a brit olimpiai bajnokoknak.
Összehasonlításképpen: az olaszok 42 millió, az oroszok 30 millió forintnak megfelelő összeggel jutalmazzák a saját bajnokaikat. Egy magyar olimpiai bajnoki cím legutóbb, a pekingi olimpián, 20 millió forintot ért.
Németh István elmondta, a brit sportolók nem háborognak amiatt, hogy nem kapnak állami jutalmakat, elfogadják, hogy náluk ez a rendszer.
(Forrás: Kossuth Rádió)