Dr. Neszmélyi Emil, ügyvéd, a Magyar Olimpiai Bizottság Etikai és Jogi Bizottságának tagja, a Sportjus főtitkára, 2016. május 20-án, magyar idő szerint hajnal négy órakor ért fel a Mount Everest csúcsára, egyúttal onnan kívánt sok sikert a riói olimpiára készülő magyar csapatnak. Exkluzív riport a világ legmagasabb pontjáról.
Az amúgy is embert próbáló teljesítmény értékét jelentősen emeli, hogy mindezt a nemzetközi hegymászó szakma által is nehezebbnek és technikásabbnak tartott északi – tibeti – útvonalon érte el, amely eddig más magyar állampolgárnak nem sikerült.
Ennél fogva Magyarország is bekerült azon kivételes nemzetek közé, amelynek legalább egy sikeres mászója az északi útvonalon jutott el a világ legmagasabb pontjára. Ráadásul a negyvenéves dr. Neszmélyi asztmás tüneteit leküzdve – amelyek 6500 méter felett visszatérően jelentkeztek – érte el ezt a sikert. A jelenlegi expedíciójára a londoni olimpiát követően éveken át szisztematikusan készült.
Összességében ő a negyedik magyar állampolgár, aki önerőből elérte a világ legmagasabb pontját, a további három eredményes magyar mászónak korábban ez a déli – nepáli – útvonalon sikerült. Dr. Neszmélyi sikeres expedícióját néhai nagyapja emlékének ajánlotta. Egyúttal reményét fejezi ki, hogy különleges üzenete biztatóan hat az olimpiai csapat minden tagjára.
„A csúcstámadásra 5200, 6400, 7000 méteres tábori akklimatizációs mászásokkal és pihenőidővel, valamint roppant megterhelő 7200 méteres oxigénpalack nélküli mászással készültem, de alkalmaztam mentáltréning technikákat is – nyilatkozta a mob.hu-nak dr. Neszmélyi Emil. – Mindemellett sok-sok nap pihenéssel és regenerálódással telt az alaptáborban. Ki kellett pihennem az alacsony légnyomás, alacsony oxigénszint és nagy hideg okozta részterheléseket. De igazán a felkészülés évekkel korábban megkezdődött fizikai, mentális és ismeretanyag-szerzési síkon. Számítanom kellett asztmás tüneteim fellépésére, ezért a szokásosnál alaposabb kellett legyek e téren.”
A MOB Etikai és Jogi Bizottságának tagja elárulta: a visszatérés veszélyesebb volt, mint maga a csúcstámadás, ráadásul palackhibák is hátráltatták.
„Nem volt holtpont, de ha úgy tekintem, a teljes csúcstámadás egy holtpont volt. Nem tudhattuk, hogy fellép-e technikai hiba a palackok kapcsán. A töltésük és gyártásuk vonatkozásában kétséges, hogy milyen minőségbiztosítási szabványt követtek a beszállítók. Ezzel a fejem felett kellett teljesítenem a célomat, sajnos több palackhiba is fellépett. A visszatérést még a feljutásnál is veszélyesebbnek éreztem a kimerültség okán. De sikerült!” – tette hozzá a magyar hegymászó.
„Hajrá Magyarok, mindent bele! Veletek az ország! Ha nekem sikerült, nektek is sikerülni fog!” – üzente a Rióba készülő magyar olimpikonoknak a világ tetejéről Neszmélyi Emil.
(MOB/IM)