A fanatikus kenus – Novák Gábor 85 éves

A fanatikus kenus – Novák Gábor 85 éves

2019. 08. 12.
Megosztás

Párosban kezdte, és párosban fejezte be, de pályafutása legnagyobb eredményeit mégis egyesben érte el. Ő az elsők egyike, aki összes versenyén lámpalázzal küzdött. Ma 85 éves Novák Gábor kenusunk, őt köszöntjük!

Novák Gábor 1934. augusztus 14-én született Budapesten. Kezdetben a Józsefvárosban nevelkedett, de 1948-ban családjával Angyalföldre költöznek. Bátyja ekkor már az NTE (Nemzeti Torna Egylet) színeiben evezett, neki vitte minden vasárnap a meleg ebédet a Szúnyog-szigetre. Ekkor kap igazán kedvet a vízisportokhoz. 1949-ben jelentkezik Szabó Ferencnél, a Budapesti Építők (MÉMOSZ) edzőjénél, és egészen 1963-as visszavonulásáig őket erősíti.

Bár kezdetben párosban térdel a kenuban, társa „kiöregedése” után egyesben folytatja. Az ’51-es felnőtt válogatón is így indítják el, és meglepetésre, ifiként megnyeri azt. Ezzel bekerül a válogatottba, és egy évvel később, a Helsinkiben rendezett ötkarikás játékokon a kenu szakág első olimpiai érmét nyeri a 10000 méteren belapátolt ezüsttel.

Saját bevallása szerint rossz versenyzőtípusba tartozott, az edzéseken mindig jobb teljesítmény tudott nyújtani, a versenyeken lámpalázzal küzdött olyannyira, hogy az 1954-es vb-re készülve – ahol komoly esélyesnek számított – egy hét alatt 73kg-ról lefogyott 68kg-ra, ami egy erőn alapuló sportágnál komoly előnyt adott a vetélytársaknak, így a hatodik helyen végzett. Bár a melbourne-i olimpia előtt is ő számított itthon a 10.000 méter esélyesének, a szakvezetés Parti Jánost nevezte, Novák Gábor (a fenti képen balról a második) pedig nem utazhatott a játékokra. Akkor úgy gondolta, végleg abbahagyja, de ’57 tavaszán – dolgozva benne a „csakazértis” mentalitás –, újra vízre szállt és a honi bajnokságon mindhárom egyes számot megnyerte. A genti kontinens viadalon 1000 méteren a szakág első Eb-aranyát nyerte. Fanatikus hozzáállását mi sem bizonyítja jobban, hogy annyira kihajtotta magát, hogy a célba érkezés után elájult a kenuban. Az aktív sportot 1963-ig folytatta, mikor is a jajce-i világ- és Európa-bajnokságon a kenu kettesek 10000 méteres versenyében, párjával Szopkó Györggyel tizenegyedikek lettek, ezt az eredményt kevesellve inkább szögre akasztotta a lapátot.

A Testnevelési Főiskolán 1967-ben szerzett edzői oklevelet, és pályafutása befejezése után 1969-ig egykori klubjának utánpótlásával foglalkozott, tanítványi közül kiemelkedik a későbbi olimpiai bajnok Vaskuti István. Civilben volt a Magyar Acél osztályvezetője, a Budapesti Szerszám- és Gépelem Gyár programozója, nyugdíjba a Hungexpótól vonult, ma Szentendrén él.

Az Isten éltesse sokáig!

(MOB összeállítás; kép: MTI, kajakkenusport.hu)