A férfi kézilabda-válogatott Kecskeméten megkezdte az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnoki tornára való felkészülését. Talant Dujshebaev keretében 18 játékos kapott helyet. A klubjaikban december folyamán külföldi bajnokságokban szereplő kézilabdázók később csatlakoznak a csapathoz. Cél a kvalifikációs torna, majd Rio...
A magyar férficsapat a január 15-én kezdődő lengyelországi Európa-bajnokság előtt január 9-én Zentán, majd egy nappal később Kecskeméten Szerbia ellen lép pályára.
A férfiválogatott számára a tét az olimpiai kvalifikációs tornán való részvétel megszerzése. Ez akkor sikerülhet, ha a vb-n szerepelt 1-8. helyezett nemzeteket leszámítva a csapat a további legjobb két válogatott között szerepel.
Az Eb-n 4 csoportban kezdődnek a selejtezők. Az A-B és C-D ágak legjobb három csapata folytathatja két hatos csoportban a középdöntőt, majd az 1-2. helyezettek keresztbe játszanak az elődöntőben. A két csoport 3. illetve 4. helyezett gárdája pedig az 5. illetve a 7. helyért mérkőzhet.
Az Eb-selejtező csoportbeosztása (vastagon szedve az olimpiai kvalifikációs tornára már kijutott nemzetek):
A franciák a világbajnoki győzelmükkel már olimpiai résztvevők
A csoport: Franciaország, Lengyelország, Macedónia, Szerbia
B csoport: Horvátország, Izland, Fehéroroszország, Norvégia
C csoport: Spanyolország, Svédország, Németország, Szlovénia
D csoport: Dánia, Magyarország, Oroszország, Montenegró
A női válogatott "beugrásra kész"
Vasárnap befejeződött Dániában a női kézilabdázók olimpiai kvalifikációs világbajnoksága. Az már korábban eldőlt, hogy a nyolcaddöntőben kiesett magyar válogatott a 11. helyen végez a tornán, de némi remény élt még az elődöntőig, hogy válogatottunk is részt vehet az olimpiai kvalifikációs tornán. Mivel a norvégok megnyerték a világbajnokságot, így a spanyolok az Eb-második helyükkel jogot nyertek az olimpia részvételre. Az Eb-t és a vb-t megnyerő norvégok pedig utóbbi jogán kerültek az olimpia mezőnyébe.
A vb 2-7. helyezettjei indulhatnak az olimpiai kvalifikációs tornán, s hozzájuk csatlakozik további két nemzet az Eb eredményei alapján. Mivel az Eb-rangsorban harmadik svédek szintén kiestek a nyolcaddöntőben, így a háromkoronások és a vb-nyolcadik montenegróiak is kijutottak az olimpiai kvalifikációs tornára. Magyarország az Eb-hatodik és vb-11. hellyel éppen csak lemaradt a kvalifikációs eseményről.
A Dániából hazaérkezett csapat vezetőedzője, Németh András a sikertelen szereplés miatt lemondott. A szövetség elnöksége úgy döntött, hogy levelet küld a nemzetközi szövetség elnökének és jelzik, ha a három csoportban rendezendő olimpiai kvalifikációs tornáról bármelyik nemzet visszalép, akkor készen áll a női válogatott a távolmaradó helyen elindulni a márciusi tornán, mint első tartalék.
A riói olimpiai női kézilabdatorna résztvevői:
Brazília (rendező), Norvégia (világbajnok), Spanyolország (Eb-2., az Európa-bajnok jogán), Argentína (Pán-Amerikai Játékok-2., a kontinensbajnok jogán), Dél-Korea (ázsiai olimpiai selejtező győztese), Angola (afrikai olimpiai selejtező győztese).
Az olimpiai selejtezőcsoportok (2016. március 17-20.) csoportbeosztása (a csoportok 1-2. helyezettei szereznek indulási jogot a riói olimpiára):
1. csoport: Hollandia (vb-2.), Franciaország (vb-7.), Japán (ázsiai olimpiai selejtező 2.), Tunézia (afrikai olimpiai selejtező 2.)
2. csoport: Románia (vb-3.), Dánia (vb-6.), Uruguay (Pán-Amerikai Játékok-3.), Montenegró (Eb-4.)
3. csoport: Lengyelország (vb-4.), Oroszország (vb-5.), Svédország (Eb-3.), Mexikó (Pán-Amerikai Játékok 4.)
(MOB, fotók: keziszovetseg.hu)