A hetes szám bűvöletében

A hetes szám bűvöletében

2013. 08. 03.
Megosztás

Az ötödik napon hét aranyat, hét ezüstöt és hét bronzérmet szerzett a magyar csapat a XIX. Szervátültetettek Világjátékán a Dél-afrikai Durbanban. Ezzel együtt már 33 világbajnoki aranyat, 16 ezüstöt és 24 bronzérmet vihetnek haza a szervátültetettek.

A Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója, Fábián László e-mailben gratulált a csapat tagjainak és további sok sikert kívánt a maradék két napra. Pénteken befejeződött a tenisz, illetve elkezdték az asztaliteniszt és folytatták az atlétikát.

A szervezők igyekeznek mindent megtenni, hogy a versenyzők jól érezzék magukat, minden este a vacsora mellett zenés műsorral szórakoztatják a sportolókat és kísérőiket. Ezzel néhány versenyszervezési zökkenőt el is feledtetnek.

A szervátültetettek korosztályos kategóriában indulnak, ezért van egy-egy sportágon belül több verseny. Bár az ütős sportágakban, (asztalitenisz, tollaslabda, tenisz) a vegyes párosban nem számít ki hány éves, mindenki egy mezőnyben indul.

Atlétikában titkos favorittal, Darázs Ádámmal (a képen) érkezett a magyar csapat.

Darázs hatszor lett Magyarország, ötször pedig Közép-Európa legerősebb embere. Emellett háromszoros erőemelő-világbajnok, s számos világcsúcsot elért. Ugyanakkor a súlyos sérülések sem kerülték el. Emiatt időnként háttérbe vonult, ám mindig visszatért. Most is visszatér, ugyanis nem egészen fél éve vese transzplantáción esett át. Véletlenül derült ki egy kontrolon, hogy beteg a veséje, dialízisre is kellett járnia és szerencséje volt, hamar jutott veséhez. Különleges orvosi engedéllyel vehetett részt a Szervátültetettek Világjátékán. Ádám a csapat szervezője lett, életvidám, és mindenáron versenyezni akaró ember. Az első versenynapján súlylökésben világbajnok lett, és megdöntötte a szervátültetettek világcsúcsát a 30-39 évesek kategóriájában a 11.55 m eredményével, melyet 1997-ben Sydneyben szintén egy magyar súlylökő Baranyai Gábor állított fel, s azóta senkinek sem sikerült túlszárnyalnia. Kislabda dobásban a 7. helyet szerezte meg.

Világbajnok lett a csapat edzője Jung Ágnes (40-49 korosztály, a képen), aki 1500 m futásban győzött. Jánka Sándor (40-49) távolugrásban szerzett egy ezüstöt, majd 100 m futásban a dobogó legfelső fokára állhatott. Gerencsér Róbert (40-49) 100 m futásban világbajnok lett, egyéni csúccsal. Súlylökésben és távolugrásban viszont bronzérmet szerzett. Zilaj Csaba 1500 m-en a dobogó második fokára állhatott, míg 200 m-en az első helyet szerezte meg. A női és a férfi 4x100-as váltó egyaránt ezüstérmes lett.

Teniszben két arany, három bronz és egy ezüst a nap mérlege. Tóth Péter és Hegyesi László (50-59), kiegyensúlyozott játékuknak és erős lábmunkájuknak köszönhetően állhattak a dobogó legfelső fokára. Kégel Tamás, aki kiválóan, szép stílusban játszik Krucsó Zsolttal (40-49) a bronzérmet szerezte meg párosban. Két nagyon erős játékostól szenvedtek vereséget, akik fiatalabbak voltak a magyar versenyzőknél. Kégel vegyes párosban is indult Almagró Carmennel és megvédték két évvel ezelőtti harmadik helyüket. Jakab Ivett és Krucsó Zsolt a körbeverések miatt, a rosszabb gémarány okán nem jutottak tovább. A versenyzők reggeltől este nyolcig voltak a pályán, kisebb szervezési hiba miatt, elhúzódott a verseny.

A nap legizgalmasabb eseménye az asztalitenisz volt. Három magyar játékos is a döntőbe jutott, az 50 feletti korosztályban a kínai versenyző győzte le Székelyné Burja Ilonát. A legjobban Tóth Irma (30-39) küzdött, aki az elődöntőbe és a döntőbe is iráni versenyzővel került szembe. Az iráni lány, aki hosszú nadrágban, fekete fejkendőben játszott, harcolt az aranyért. Bár a magyar versenyző sem adta könnyen, mégis az iráni győzött.

A sorsolás meglepetése, hogy két magyar versenyző került össze a férfiaknál, így biztos volt, hogy az egyik kiesik. Csuti János (30-39) így lett harmadik. Végül Póra Sándor (60 felett), szintén a dobogó harmadik fokára állhatott. A pingpongozók mérlege három ezüst és két bronzérem.

Szombaton a párosok folytatják a versenyt.

(Forrás: Szép Zsuzsanna)