A hétpróbázó Krizsán Xénia a világ idei legjobb eredményével győzött Götzis-ben

2021. 05. 31.

Krizsán Xénia a világ legjobb idei eredményével, országos rekorddal megnyerte a hétpróba számot a götzis-i világkupán. Egy pontos vereséget szenvedett a 3x3-as női kosárlabda-válogatott az olimpiai kvalifikációs viadal negyeddöntőjében. Pigniczki Fanni a világkupa-versenyek összesítése alapján negyedik lett, így az Eb-n szerezheti meg az olimpiai kvótát. Sportlövőink eddig nem szereztek újabb indulási jogot az Eb-n az olimpiára. Fucsovics Márton a legjobb 64 között, főtáblás a Roland Garroson. Valter Attila 14. helyen fejezte be a Giro d’Italia-t. Hosszú Katinka három számban győzött a Mare Nostrum-sorozat első állomásán.

Atlétika. Krizsán Xénia lett a Hypomeeting-Götzis 2021-es összetett világkupa-győztese, az eredménye, 6651 pont új magyar rekor, és a világ idei legjobb hétpróba pontszáma. Xéni számára ez az év káprázatosan alakul eddig: a fedett pályás Eb-n bronzérmet szerzett, most pedig az egyik legrangosabb hétpróba versenyen nyert, így nyugodtan készülhet tovább a tokiói olimpiára. Négy versenyszámban, 100m gáton, súlylökésben, 200m-en és távolugrásban eddigi legjobbját, gerelyhajításban, 100m-en és 800m-en idei legjobbját teljesítette.

„Nagyon boldog vagyok, meglepetés nekem is ez az eredmény, a tegnapi és a mai nap is csodálatos volt számomra. Nagyon sokat edzettem és nagyon koncentráltam a versenyzésre ezen a hétvégén. Több egyéni csúcsot is elértem, aminek nagyon örülök. Most a következő hétpróba versenyem az olimpia lesz. Sokan úgy mennek oda, hogy a dobogó a céljuk, valószínűleg most már nekem is. Nagyon fontos volt nekem ez a götzis-i győzelem abban, hogy most már elhiggyem, hogy hátha tényleg oda lehet kerülni az olimpián is a dobogó közelébe” – mondta Xénia.

3x3 kosárlabda.
A grazi olimpiai kvalifikációs tornán a Cyesha Goree, Medgyessy Dóra, Papp Klaudia és Theodorean Alexandra összeállítású magyar csapat egészen a negyeddöntőig hibátlanul menetelt. A lányok legyőzték a fehéroroszokat, a hollandokat, az észteket és Sri Lanka gárdáját is.

A csoportmérkőzések után veretlenül jutottak a nyolc legeredményesebb csapat közé. A vasárnapi negyeddöntőben rögtön a világranglistűt vezető francia lányokkal kerültek szembe. Őket kellett legyőzniük, hogy esélyük legyen az első három helyezés valamelyikét, és azzal együtt az olimpiai részvétel jogát is megszerezniük. A mérkőzés alatt fej-fej mellett haladt a két csapat, a rendes játékidő lejártakor éppen döntetlenre (16:16-ra) álltak. A hosszabbításban a magyar lányoknak nem volt szerencséjük: a végeredményt egy büntető szabaddobás döntötte el. Ezzel a franciák 18:17-es győzelemmel jutottak a legjobb négy közé.

A magyar válogatott a hétvégi debreceni utolsó kvalifikációs tornán szerezheti meg a még egyetlen szabad olimpiai kvótát.

A tornán két csoportba osztják a hat résztvevő nemzetet.

Nők:

A csoport: Olaszország, Irán, Tajvan
B csoport: Magyarország, Hollandia, Észtország

A csoportgyőztesek egyből az elődöntőbe jutnak. A második és harmadik helyezettek keresztbe mérkőznek az elődöntőért.

19:20 döntő

A magyar férfi válogatott is bekapcsolódik a kvótáért vívott csatába. A lebonyolítás megegyezik a női tornával.

(Fotó: AFP – archív)

RG. Pesaróban rendezték a ritmikus gimnasztikások olimpiai kvalifikációs versenyének 4. világkupa-állomását. A négy állomás három legjobb eredményét összesítve alakul ki a három olimpiai kvótás személye. Három verseny után Pigniczki Fanni az indulási jogot jelentő harmadik helyen állt, de az utolsó viadalon mind a négy szeren hibázott, a japán Oiwa így végül Fanni elé került, s ezzel övé lett a szlovén és üzbég lány mellett a tokiói repülőjegy.

Fanni számára egy lehetőség maradt a kvótaszerzésre. A június 9-én kezdődő Eb-n neki kell a legjobb, kvótával még nem rendelkező versenyzőnek lennie.

Helytállt az Urbán-Szabó Mónika, Somhegyi Réka, Fodor Nadin, Mészáros Mandula, Fekete Anita, Farkas Júlia összeállítású kéziszer-csapat. A lányok bejutottak a fináléba, s végül 3 karikával és 2 pár buzogánnyal a 8., összetettben a 10. helyen végeztek.

(Fotó: hunshooting.hu)

Sportlövészet. Az eszéki sportlövő Európa-bajnokságon eddig nem szereztek újabb kvótát a magyar lövészek. Az olimpiai számok közül hátra van még a férfiak gyorstüzelő pisztoly, és a nők 25m pisztoly száma. Utóbbiban már a felénél tart a verseny. Major Veronika jelenleg 290 (97, 98, 95) körrel (8 belső tízes) a 11., Sike Renáta szintén 290 (97, 97, 96) körrel (7 belső tízes) 14., Csonka Zsófia 288-cal (95, 95, 98) a 25. Az első 30 lövés után a még döntős, nyolcadik helyen álló lengyel versenyző is 290 körrel rendelkezik. A keddi gyors rész előtt tehát a magyar versenyzők hátránya minimális, ledolgozható.

25m pisztoly számban eddig Major Veronika szerzett indulási jogot a nemzetnek. Magyarország 2 férfi, és 1 női puskás, illetve 1 női pisztolyos kvótával rendelkezik.

A fiatalabb korosztály kiválóan szerepelt a puskás és pisztolyos versenyszámokban. Vasárnapig már 10 éremnél tartottak. A tokiói olimpiai indulásra esélyes sportolók közül Hammerl Soma korosztályos világcsúccsal lett aranyérmes, míg a szintén puskás Mészáros Eszter négyszer is a dobogón állt – egyszer a legtetején.

(Fotó: facebook.com/fucsovics)

Tenisz.
A Roland Garrossal fejeződik be a teniszezők olimpiai kvalifikációs versenysorozata. A nemzetközi szövetség a verseny után az ATP illetve WTA ranglisták alapján hívja meg a sportolókat az olimpiai játékokra. A magyar teniszezők közül Babos Tímea és általa megnevezhető párostársa, továbbá Fucsovics Márton számíthat az indulási jogra.
A francia nyílt teniszbajnokságon Babos Tímea már a selejtezők során kiesett, Fucsovics Márton viszont már a 64 között van. Első főtáblás találkozóján három játszmában verte az ATP ranglista 69. helyén álló francia Gilles Simont. A második fordulóban az olasz Fabio Fognini (29.) következik,

(Fotó: facebook.com/Attila-Valter-200081904121911)

Kerékpár.
Befejődött a 2021. évi Giro d’Italia körverseny. A 143 induló között két magyar kerekest találhattunk. Valter Attila – aki 3 etapon keresztül a rózsaszín trikót is viselhette – végül a 14. helyen fejezte be a versenyt. Dina Márton a 100. lett.

(Fotó: MOB-archívum)

Úszás.
Két magyar, Hosszú Katinka és Verrasztó Evelyn a budapesti Európa-bajnokság után Monacóban állt rajthoz a Mare Nostrum-sorozat első állomásán. Hosszú Katinka nyolc versenyszámban indult, melyekből hármat megnyert, további egy ezüst- és két bronzérmet szerzett. Verrasztó Evelyn 100 és 200m gyorson bronzérmes lett.