A Kiemelt Edző Program aktualitásairól és a készülő versenysport-startégiáról is tárgyalt Bacsa Péter vezetésével szerdán a Magyar Olimpiai Bizottság Sportszakmai Bizottsága.
Az idei első ülésen a jelenlévők tájékoztatást kaptak a Kiemelt Edző Program (KEP), az EMMI Sportért Felelős Államtitkársága, a Magyar Edzők Társasága és a Magyar Olimpiai Bizottság között történő egyeztetések aktualitásairól. Fábián László sportigazgató elmondta, hogy több konstruktív megbeszélésen vannak túl; az egyik kardinális kérdés az volt, hogy a 2020-as esztendőt hogyan lehet úgy kezelni, hogy a program, és annak kedvezményezettjei, az edzők ne sérüljenek, ne szenvedjenek hiányt az elmaradt, vagy elhalasztott sportesemények miatt. „Ez közel kétszáz szakembert érint. Gesztusértékű döntés született, miszerint 2016-tól öt esztendő eredményeit veszik számításba, így is segítve a magyar sportot.”
A bizottság a jövőben projektcsoportok létrehozásával képzeli el a hatékony működést, ennek megfelelően kisebb szakmai közösségeket alakítottak. Ez az öt terület: a Gerevich Aladár Sportösztöndíj – MSÖ - Kettős életpálya modell; a nemzetközi sportrendezvények szabályozása és rendezési költségeinek benchmarkja; a versenysport, olimpiai felkészülés és a benchmark rendszer; a Kiemelt Edző Program; valamint akadémiai modellek létjogosultsága és fajtái a különböző sportágakban.
A bizottság meghallgatta a MOB készülő versenysport-stratégiájáról szóló tájékoztatást is. Fábián László arról beszélt, ennek igénye megfogalmazódott már a 2028-ig tervezett Ötkarika frissen festve elnevezésű MOB-stratégiában is. A sportigazgató hangsúlyozta, hogy a stratégia ide vonatkozó tartalma a sportszakmai vezető szerep köré épül. A versenysport-stratégia alapja a helyzetelemzés, ami a 2000 és 2020 közötti két évtizedet öleli fel. Az adatgyűjtés nagyon hosszas és aprólékos, mintegy tíz hónapig tartó munka volt. A folyamatot a MOB elnökségének korábban már bemutatták.
A témában Pignitzky Dorottya, a Sportigazgatóság munkatársa tartott prezentációt. A versenysport-stratégia készítéséhez 42 olimpiai (téli, nyári) sportág adatait használják. Több tízezer adatot vettek figyelembe, 1998-ig visszamenőleg fellapozták a Magyar Közlönyöket, 18 ezer utánpótlás és 4 ezer felnőtt eredményt vettek számításba, mindezt 27 GB és 40 ezer file, 1500 dokumentum terjedelemben. Egzakt tényekre alapoztak, azonban problémát jelent, hogy a magyar sportban nincsen egységes adatbázis. A munka folyamata: helyzetelemzés, majd a jövőkép, stratégiai célok megfogalmazása, a fejlesztési területek és irányok, beavatkozási pontok meghatározása. Ebből az adatbázisból a magyar sportra vonatkozó helyzetelemzést fogják elkészíteni a következő hónapokban. Cél: irányt mutatni a magyar sportban.
A több hónapos munka eredményét és a prezentációt jelentős elismerés követte.
Az ülésen tájékoztatás hangzott el a NEAK által kiemelt Call-centeres és az OSEI (Sportkórház) ellátásában és a szűrésekben részesülő versenyzők listáiról, valamint a 2020. évi Európa-bajnokságokon elért eredmények utáni módosított jutalmazásra tett MOB-javaslatról is.
Bacsa Péter köszönetet mondott a részletes tájékoztatásokért. A bizottság által megtárgyalt témák közü többet a MOB elnöksége is napirendre tűz. A következő ülésre várhatóan február 24-én kerülhet sor.
(MOB; fotó: MOB/Szalmás Péter)