Félszáz esztendő... Az olimpiai mozgalom egyik meghatározó alakja, Szöul kétszeres bajnoka, Gyulay Zsolt pénteken ünnepli 50. születésnapját. A sportember ma sem távolodott el a sporttól, a Hungaroring Zrt. elnöke, társadalmi szerepvállalásai közt tagja a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségének.
"Gyuzsóval több dolog is összeköt bennünket. Igaz, hogy több mint egy évtizeddel fiatalabb vagyok nála, amikor a csúcson volt, én még az ifik közt versenyeztem, Szöul idején is csak tíz éves voltam. De mindkettőnknek a Dunakanyarból ívelt a pályafutása, Győr egy jelentős állomás volt mindkettőnk életében, megéltük a váci műhelyt, a győri iskolát. Amikor már versenyeztünk egymás ellen, miután kilencvenkilencben visszatért, párosban nem tudott megverni. Azt sajnálom, hogy soha nem ülhettünk egy hajóban. Nem csak egy bajnok volt, hanem egy példakép is. Isten éltessen Bajnok! " - emlékezett vissza a mob.hu-nak a szintén váci születésű, hatodik olimpiájára készülő Kammerer Zoltán háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, aki ötkarikás játékokon Atlantában lehetett Gyuzsó csapattársa. Gyulay Zsolt 1996-ban zárta olimpiai szereplését, Kamera ott kezdte.
A kajakozással '76-ban, a Váci Hajóban ismerkedett, majd '82-ben igazolt a Rába-partiakhoz, a győri Rába-ETO-ba. Versenyzett a Honvédban 1985-94-ig és néhány év megszakítással az MTK-ban '95 és '99 között. Utánpótlás-sikerei után hatszor lett a világ legjobbja, négy vb-ezüstöt és négy vb-bronzot jegyez. 1986 és '95 között megszakítás nélkül nyerte a magyar bajnokságokat, egyesben, párosban és a négyessel összesen több mint harminc bajnoki címet nyert.
"Azért lett már kajakosként ikon, mert szeretett és tudott szerepelni. Jóképű volt, imádták a csajok, mindenütt ott volt és mindig szimpatikusan nyilatkozott. Tudta és tudja: tudatosan kell élni és rengeteget kell dolgozni ahhoz, hogy az ember sikeres lehessen" - nyilatkozta a Gyulay felkészülését kilenc évig irányító Angyal Zoltán a Magyar Kajak-Kenu Szövetség honlapjának.
Középiskolai tanulmányainak Vácon, a Sztáron Sándor - ma Madách Imre - Gimnáziumban tett eleget. Az iskola ma a MOB Sportiskolai programjának egyik dunakanyari meghatározó intézménye, ide járt anno Kulcsár Gergely olimpiai ezüstérmes gerelyhajító is.
"Büszkék vagyunk kétszeres olimpiai bajnokunkra, akinek legnagyobb sikereit iskolánk aulájában márványtábla hirdeti. Zsolt kapcsolatban van egykori iskolájával, 2008-ban Madách-bálunk díszvendége volt. Idén nyáron segített abban, hogy egy diákcsoportunk a Magyar Nagydíj hétvégéjén eljuthasson a Ringre" - mondta az intézmény igazgatója, Horváth Edit.
Zsolt gimnáziumi osztályfőnöke, dr. Inczédy Jánosné, a most 87 éves Sárika néni nagy szeretettel beszélt róla. „Aranyos gyerek volt, mindene volt a sport, azt teljes gőzzel csinálta; a tanulást annyira, amennyire ideje, energiája maradt, de megállta a helyét. Akár jeles is lehetett volna, ha többet tud foglalkozni vele. Mindenki szerette, tanárok, diákok egyaránt. Mindenki elfogadta, hogy a tanulásra kevés ideje és energiája marad.”
Egykori padtársa, Dóra Zoltán a hétköznapokra emlékezett. "Hajnalban, Deákvárról indult edzésre, még azokban a téli hónapokban is, amikor másoknak jó volt az ágyban lustálkodni. Nem irigyeltük ezért, inkább csodáltuk elszántságát. Amikor az uszodából beesett a suliba, első útja a büfébe vezetett, de arra is jól emlékszem, ahogyan méretes sporttáskájából kicsomagolja a Köztársaság úti csemegében reggel vásárolt zacskós kakaót az elmaradhatatlan friss, ropogós kiflivel. Hatalmas étvágya volt a kimerítő edzések után. Szinte soha nem láttam fáradtnak; ugyanúgy végigdolgozta a napot, és egyetlen tantárgyból sem kapott felmentést vagy kivételezett bánásmódot tanárainktól. Sőt Dr. Inczédy Jánosné, az osztályfőnökünk még a szokásosnál is kritikusabban elemezte matek dolgozatait („Gyulaykám, mindjárt fenékbe rúglak ezért…”), hiszen tudta, hogy igazán jó képességű diák. Őszintén szólva, Gyuzsót mindannyian nagyon kedveltük, hiszen kivételesen jó humorú, fifikás srác volt. Különösen a feleltetések során volt elemében. Vagánysággal teli tréfálkozó kedvét anekdoták, egyedi történetek sora őrzi. Most egy a sok közül. Gyakran szólítottak ki bennünket csoportban felelni, ő ekkor alkalomszerűen gyors, ám megtévesztő információkkal segítette bajba jutott társait - engem például a fotoszintézis folyamatának sajátos értelmezésével vitt jégre, tekintettel aznapi szerény felkészültségemet látva-; a csőbe húzottak persze sohasem haragudtak meg ezért, sőt közös, nagy röhögés lett a vége. Meg hát, ki mert volna szembeszállni egy izomkolosszussal. Sportpályafutásában – emlékezetem szerint – harmadikos gimnazistaként indult el a csúcs felé. Az osztályból ő jutott ki Nyugatra először közülünk - az 1980-as évek legeleje! -, s bár sosem dicsekedett ezzel, persze, hogy volt bennünk egy kis irigység. Aztán az érettségi banketten – amikor elváló jövőnket tervezgettük - már csillogott a szeme: vágyott az olimpiára, igazán akarta a nagy eredményt."
A világverő aranynégyes: balról Csipes Ferenc, Hódosi Sándor, Gyulay Zsolt és Ábrahám Attila a szöuli K-4-es győzelem után. Gyulai '88-ban duplázott: egyesben 500 méteren a négyessel 1000-en lett a legjobb.
„Gyuzsóval több évtizedes barátság köt össze, hiszen azon túl, hogy Szöulban mindketten bajnokok lettünk, az is közös bennünk, hogy a Bp-i Honvéd versenyzői voltunk a nyolcvanas évektől, így mintegy harminc éve ismerjük egymást. Zsolt kiemelkedő teljesítményt tudott elérni sportolóként, képességeit vezetőként is érvényesíteni tudja, a mai napig komoly beosztásokat tölt be. Örömömre szolgál, hogy nem távolodott el a sporttól, most már sportvezetőként a Magyar Olimpiai Bizottságban is együtt dolgozhatunk” – mondta Fábián László, Szöul öttusabajnoka, a MOB sportigazgatója.
A szöuli játékok idején született lánya, Blanka Olimpia, aki édesapja nyomdokain ifjúsági korában szintén kajakozott, korosztályos világ- és Európa-bajnoki címig "vitte".
Barcelonában útban az újabb dobogó felé... Gyulay Zsolt '92-ben egyesben 500 méteren és négyesben 1000 méteren ezüstérmes lett. Két olimpián összesen két arany- és két ezüstérmet nyert.
Háromszor volt az év kajakozója, a MOB Olimpiai aranygyűrű mellett kitüntették a Magyar Népköztársaság csillagrendjével és a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével.
Gyulay sportolói karrierjét követően elvégezte a TF szakedzői szakát és a Külkereskedelmi Főiskolát. Dolgozott marketing-igazgatóként és szlovákiai vezérképviselőként az Aréna sportszergyártó cégnél, az Újpest FC labdarúgóklubnál ügyvezető igazgatóként, csakúgy, mint az OLLÉ Sportrendszer Kht-ban. Elnöke volt a Magyar Nemzeti Autósport Szövetségnek, marketing-alelnöke volt a Magyar Kajak-kenu Szövetségnek, 2010 óta a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. vezetője. Tagja a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségének, korábban annak alelnöki tisztét is ellátta. Tagja a Magyar Halhatatlan Sportolók Egyesületének.
A 2010-es szingapúri I. Ifjúsági Olimpiai Játékokra együtt utazott Egerszegi Krisztinával, mindketten a Magyar Ifjúsági Csapat védnöki tisztét látták el.
Egy esztendővel ezelőtt, a szöuli olimpia 25 éves évfordulóján bajnoktársaival (b7.)
"Egy élsportolónak nagyon nehéz váltania a civil életre, hiszen ott nem él át olyan intenzív érzéseket, mint korábban, s ezt kevesen is tudják kezelni. Én arra vagyok a legbüszkébb, hogy nekem sikerült" - nyilatkozta az ünnepelt az MTI-nek.
A hazai szövetség interjúja ide kattintva olvasható, további idézetek itt olvashatóak.
(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MOB/Kovács Anikó, MTI, Harsányi Péter és Váci Madách Imre Gimnázium)