A MOB-ban is felköszöntötték a 75 éves Kulcsár Győzőt

A MOB-ban is felköszöntötték a 75 éves Kulcsár Győzőt

2015. 11. 24.
Megosztás

Szabó Bence, a MOB főtitkára és dr. Bodnár András, a MOB Mező Ferenc Sportbizottságának elnöke is felköszöntötte 75. születésnapja alkalmából a négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívót, a Nemzet Sportolóját, Kulcsár Győzőt. (A három olimpiai bajnok összesen 14 ötkarikás érmet nyert - ennek a fele arany!)

A Prima Primissima-díjas négyszeres olimpikon Kulcsár Győző október 18-án ünnepelte születésnapját, a MOB-ban azonban most került sor a köszöntésére.

"Valamikor a szövetségi kapitányom is voltál, majd Olaszországban lettél sikeres edző. Aztán én lettem szövetségi kapitány, akkor más pozíciódban találkoztunk. Még, ha hullámzása is volt a mi szakmai kapcsolatunknak, és olykor nézeteltérésbe is kerültünk, mindíg tiszteletben tartottuk a másik véleményét, elképzeléseit. Mindketten élünk-halunk a vívásért, ez mindíg is így volt! Büszke vagyok rá, hogy a MOB főtitkáraként egy ilyen sikeres, kiváló sportolót és edzőt köszönthetek, mint Kulcsár Győző" - hangsúlyozta a kétszeres olimpiai bajnok vívó Szabó Bence.

"Öröm látni még ma is, ahogyan a Vasasban a legkisebb utánpótlás-versenyzőnek ugyanúgy iskolát adsz, mint a Rióra készülő Szász Emesének" - tette hozzá a MOB főtitkára, aki az aktualitások közt az Európai Olimpiai Bizottság hétvégi, prágai közgyűléséről is tájékoztatta az ünnepeltet.

Dr. Bodnár András a közös múltat elevenítette fel, hiszen Tokióban mindketten aranyérmesek lettek, de Mexikóvárosban és Münchenben is egyaránt tagjai voltak a magyar csapatnak; közös klubjuk pedig egy ideig az OSC volt.

A MOB székházában rendezett ünnepségen megemlékeztek a közelmúltban elhunyt csapattársról, dr. Fenyvesi Csabáról is, aki nem csak sporttárs, olimpiai bajnoktárs, hanem a vízilabdázó olimpiai bajnok Bodnár Andrásnak egykori évfolyamtársa volt.

Kulcsár Győző 1940. október 18-án született Budapesten. 1957-ben az Újpesti Dózsában kezdett vívni, majd Miskolcra igazolt, a fővárosba visszatérve a Vasas és az OSC következett.

Négy olimpián vett részt. Tokióban, Mexikóvárosban és Münchenben aranyérmet nyert (háromszor a párbajtőrcsapattal, egyet egyéniben, Mexikóban), Münchenben és Montréálban egyéniben egy-egy bronzérmet is szerzett. Háromszor nyert világbajnokságot, kétszer vb-ezüsttel, négyszer pedig bronzzal gazdagította éremkollekcióját. Universiadékon egy arany- és két ezüstérmet gyűjtött.

1980-ban hagyta abba az élsportot, dolgozott főtitkárként, a válogatott mellé került, '85-től Mesteredző, a szöuli olimpiára szövetségi kapitányként vezette a csapatot, majd Olaszországban folytatta edzői pályafutását, ahol olimpiai bajnokot nevelt. 2001-ben tért haza, a Honvéd vívómestere lett. 2005-ben a párbajtőrszakág szövetségi kapitányának nevezték ki.

2004-től a Nemzet Sportolója, majd delegáltként a Magyar Olimpiai Bizottság tagja. A szervezet elnökségébe is beválasztották - a tisztséget 2012-ig töltötte be.

Ma a MOB Kiemelt Edző Programjának tagjaként a Vasas vívóinak munkáját irányítja.

(MOB/VF)