Urányi-Fábián UTE Kajak-Kenu Vízitelep. Szeptember 22-től így hívják az újpestiek legendás műhelyének óbudai, Duna-parti bázisát. A két névadó a magyar kajak-kenusport első olimpiai aranyérmese: Fábián László és Urányi János. A melbourne-i tízezer méteres bajnoki párosból Fábián "Öcsi" bácsi részt tudott venni az avatóünnepségen, őt Szabó Bence, a MOB főtitkára is köszöntötte.
A sportágfejlesztés részeként látványos infrastrukturális átalakításban részesült Magyarország legeredményesebb klubja, az Újpesti Torna Egylet Tímár utcai telepe. Az elmúlt évtizedekben megannyi olimpiai- világ- és Európa-bajnok nevelkedett a lila-fehérek harmadik kerületi bázisán Fábiánéktól Ürögi Lászlón, Kőbán Ritán, Gyulay Zsolton, Storcz Botondon, Bóta Kingán, Szabó Szilvián, Dónusz Éván át Kovács Katalinig, Kozák Danutáig.
(A névadó Fábián László, felesége a MOB Kiemelt Edző Proramjának tagja, Fábiánné Rozsnyói Katalin, Storcz Botond és Kozák Danuta)
A megnyitón Doma Gergő szakosztályigazgató - akinek ötlete nyomán nevezték el a két melbourne-i bajnokról a tepelet - elmondta, az elmúlt évek sportszakmai sikerei alapozták meg azt a fejlesztést, melyben a sportház most részesült. A szakosztályt nyolc éve irányító sportvezető arról is beszélt, a 2013-as árvíz után sok segítséget kaptak, ezért köszönetet mondott a Magyar Olimpiai Bizottságnak, az újpesti önkormányzatnak és a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek. Doma Gergő hozzátette, a klubban több mint 250-en sportolnak, és bizony további fejlesztések vannak kilátásban.
Szabó Bence húsz évig volt a klub sportolója, majd annak elnökeként is évekig dolgozott. "Azon gondolkoztam idefelé jövet, most milyen minőségemben is veszek részt az eseményen? Egykori újpesti sportolóként? Vagy a klub korábbi vezetőjeként? A MOB főtitkáraként? Talán semlegesnek maradnék..." - kezdte köszöntőjét a MOB főtitkára, majd gratulált az elkészült, felújított épülethez. "Gratulálok az összefogáshoz is, mely a fejlesztést eredményezte".
"Őze István elnök úr körbevezetett, minden nagyon jó, de már látom, további sportágfejlesztési pénzeket kell majd javasolnunk a tervek megvalósításához. Annak pedig külön örülök, hogy két kkiváló, nagyszerű bajnokról, Fábián Lászlóról és Urányi Jánosról kapta nevét ez a sporttelep" - tette hozzá a lila-fehérként olimpiai bajnokságot nyert vívó-sportvezető.
Storcz Botond szintén az UTE színeiben kezdte kajakos pályafutását, Fábián László volt az edzője.
"Nagy megtiszteltetés, hogy én is szólhatok a két nagy bajnokról. Én egészen nyolcvankettőig gondolok vissza, amikor a szomszédból lesétáltam testvéremmel ide az UTE telepére. Öcsi bácsi lett az edzőm, sok közös emlék köt össze vele. Aztán jöttek a nagy sikerek, Sydney - két aranyérem... Emlékszem, Sevillában, talán pótválogatón lehettünk, Öcsi bácsi varrta fel a támogatói logókat a ruhámra, ő végezte az utosló simításokat. Köszönöm, amit értem és a sportágért tett! Ötvenhatban szemléletet tettek le, ami azóta is tart..." - mondta a szövetségi kapitányi tisztet betöltő Storcz Botond.
Urányi János már hosszú ideje nem él, Fábián László pedig nincs jó egészségi állapotban, így a névadó nem mondott beszédet az ünnepségen. A szervezők azonban rövid filmbejátszással emlékeztek a sikerekre. Az MTVA archív videójában dr. Parti János úgy beszélt Urányiról, "cserkész magatartású, sokoldalú ember" volt.
"Nem tudtam olyat kérni, amit ne tudott volna megcsinálni. Az olimpián ő harminckettő, és húsz éves voltam. Ő sírt a dobogón, én megtöröltem a szemét" - mondta a filmben Fábián László.
Az UTE vízitelepének Duna-parti bejáratánál található táblát dr. Baráth Etele, a sportág elnöke és Őze István, az UTE vezetője leplezte le.
Az eseményen a "nagy öregek" közül ott volt Wicmann Tamás, Tatai Tibor és Ürögi László, valamint a MOB munkatársa, az egykori kenus olimpikon, Pálizs Attila is. Az ünnepségen részt vett Urányi János családja is.
(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MOB/Szalmás Péter)