A hagyományos Vitorlabontó-ünnepséggel hivatalosan is elkezdődött a balatoni vitorlásszezon. A balatonfüredi, történetében 1935-ig visszanyúló esemény - melyen részt vett Berecz Zsombor többszörös olimpikon vitorlázó - idei résztvevőit köszöntötte a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója, Fábián László, aki a sportág olimpiai vonatkozásait, eredményességét, versenyszervezési hagyományait is méltatta.
A vendéglátó település, Balatonfüred honlapja beszámol róla, hogy a Vitorlabontó-ünnepség hagyományaihoz hűen idén is a hazai vitorlássport legidősebb, máig vitorlázott legendás hajójáról, a 120 éves elegáns cirkálóról, a Kishamisról koszorúzták meg a Balatont.
Bóka István, Balatonfüred polgármestere megnyitó beszédében a Balaton egyik legszebb ünnepének nevezte a Vitorlabontót, majd megemlítette: hamarosan jelentős fejlesztés valósulhat meg a városban, hiszen új, 150 férőhelyes vitorláskikötő épül majd a kemping területén.
Kollár Lajos, a Magyar Vitorlás Szövetség elnöke hangsúlyozta: ebben az évben öt jelentős, nemzetközi versenyt bonyolítanak le, ezek közül az egyik, a május végén Balatonfüreden rajtoló Dragon Európa-bajnokság lesz.
Fábián László olimpiai bajnok öttusázó, a MOB sportigazgatója és Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője is köszöntötte az Vitorlás téren egybegyűlteket.
A beszédek után a szezont hivatalosan is megnyitották, majd délben a móló előtti vízfelületen, 200 hajóval elrajtolt az évadnyitó verseny.
Fábián László arról beszélt, hogy a magyar vitorlássportnak tekintélyes múltja és tiszteletreméltó jelene van. "A hagyományok köteleznek, és e tekintetben a Magyar Olimpiai Bizottságban egy biztos partnerre találnak, hiszen egyik feladatunk a tradíciók megőrzése, az olimpiai család értékeinek ápolása."
"Mint a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatójának, engedjenek meg egy rövid időutazást. Az első olimpia, amelyen magyar vitorlás is versenyzett, az 1928-as amszterdami volt, majd a következő az 1936-os berlini, amelyre ’35-ben már készült a szövetség. A vitorlázás egy tradicionális olimpiai sportág, hiszen az újkori játékok történetében ez idáig egyedül 1904-ben St. Luis-ban nem szerepelt a programban, igaz ’896-ban elmaradtak a versenyek. Arra pedig külön büszkék lehetünk, hogy a 31 nyári játékok történetében – korábban megszakításokkal, de – a ’60-as, római olimpiától kezdve minden alkalommal volt vitorlás tagja a magyar csapatnak; legjobb eredményként Moszkvából a Detre-testvérek bronzéremmel tértek haza. …Álljunk meg egy pillanatra: a MOB is tisztelettel adózik az olimpiai 8. és 10. helyezett versenyzőnek, nagyhajós kapitánynak, a néhány nappal ezelőtt, 72 éves korában elhunyt Holovits Györgynek.
De gondoljunk a jövőre, a fiatalokra: az ifjúsági olimpiák 2010-től íródó történetében, az elsőtől, Szingapúrtól kezdve ők is hagyományt teremtettek a korosztályos ötkarikás részvétellel. Bízunk benne, így lesz ez idén is, az októberi, Buenos Aires-i játékok esetében.
Az olimpiai vonatkozások mellett a szövetségnek komoly hagyományai vannak a versenyszervezésben is. Térjünk vissza a 30-as évekre, amikor a Balaton Európa-bajnokságnak adott otthont: 1933-ban a sportág első kontinensbajnokságának Füreden, majd ’35-ben dingi Eb-nek Siófokon – mindkettőn magyar sikerekkel. A szövetség ezt a tradíciót is tovább ápolta, gondoljunk csak az aktualitásokra: a sikeres tavalyi, földvári Finn Dingi világbajnokságra, majd az idén áprilisi Laser Radial ifjúsági Európa-bajnokságra, a néhány napja magyar sikerekkel befejeződött alsóörsi Soling Eb-re; május végén pedig Balatonfüreden találkoznak Európa legjobb dragonosai.
Itt szeretném megköszönni Balatonfüred városának és Polgármester Úrnak, hogy kiemelt figyelmet szentel a vitorlás sportnak!
Itt alakult az első yacht egylet, ami idén ünnepli 151. születésnapját!
Itt van tervezés alatt a Magyar Kajak kenu Szövetséggel közösen egy új kikötő építése, ami mind a két olimpiai sportágunknak és a szabadidős sportolóknak nyújt majd fantasztikus lehetőségeket!
És még mindig szervezés, a múlt és jelent tükrében. 1934-ben rendezték az első Kékszalagot. Idén jubilál Európa legnagyobb tókerülő versenye, amely július végén 50. alkalommal rajtol. Az elmúlt évekre jellemző több ezer résztvevő a vitorlázás népszerűségét mutatja. Fontos a Magyar Olimpiai Bizottságnak, hogy minél többen sportoljanak, a Kékszalag pedig kiválóan hozzájárul szabadidős vonatkozása mellett az olimpiai sportág népszerűsítéséhez is.
A Magyar Olimpiai Bizottság megkülönböztetett figyelemmel követi az olimpiai hajóosztályok képviselőit, hiszen augusztusban a dániai világbajnokságon indul a tokiói olimpiai kvalifikációs sorozat. Biztató, hogy rangidős versenyzőink mellett a fiatalok közelmúltban mutatott eredményessége is több magyar vitorlás olimpiai kvótát vizionálnak.
A reményeinket támasztja alá, hogy az elmúlt olimpiai ciklusban az Európa-bajnokságokon és Világbajnokságokon a sportolók 56 érmes helyezést értek el, az utánpótlás versenyzők száma 60 %-kal nőt és közel 4000 fő az igazolt versenyzők száma."
"Az amerikai író-előadó Dale Carnegie-től származik a mondás: „Egy óvatos hajó soha nem jut messze a parttól”. Ezzel szemben azt kívánom, a szövetség merjen továbbra is nagyot álmodni, legyenek jó programok, szervezzenek világversenyeket, gyarapodjon a túravitorlázók száma, legyen sikeres utánpótlás; Kollár Lajos elnök úr – hajója mellett – a sportágat is jó szélben kormányozza. A magyar tenger és Balatonfüred még sokáig fogadja be a vitorlázás szerelmeseit; a versenyzőknek pedig: legyenek bátrak, fogjanak jó szelet, és minél többjüket fújja a szél egészen a tokiói olimpiáig!
Azt mondtam, a magyar vitorlássportnak tekintélyes múltja és tiszteletreméltó jelene van. Biztos vagyok benne, hogy az évszázadon keresztül, stabilan megalapozott sportágnak erős jövője is lesz!"
(MOB, balatonfured.hu, fotó: balatonfured.hu)