Az olimpiai bajnok kenus Vaskuti István vezetésével ülést tartott a MOB Sportszakmai, Utánpótlás és Tudományos Bizottsága. A testület a 2020-as tokiói olimpiára készülő sportági szövetségek eredményességi és részvételi célkitűzéseit tartalmazó tervezetet is napirendre tűzte.
A témában a Magyar Olimpiai Bizottság Sportigazgatósága átfogó előterjesztést készített, melyben a szövetségi konzultációkon elhangzottak és a MOB előrejelzései fogalmazódnak meg.
Fábián László sportigazgató azt mondta, az írásos anyag objektív, és a nem túl biztató adatok ellenére sem pesszimista, a benne megállapított számok a rendelkezésre álló információk reális becslésén alapulnak. A konzultációk előtti több év szakmai programjai, eredményei alapján készült az anyag.
Vaskuti István bizottságvezető úgy összegzett, a ténymegállapító anyagból látszik, hogy a sportigazgatóság alaposan felkészült a sportágak helyzetéből és az elmúlt évek eredményességi adataiból. A becsült várható eredményesség megítélése tárgyilagos. A számokból az látszik, hogy a közel 40 sportágból mindössze hétben várható érem, valamint négy olyan szövetség van, amely legalább helyezés megszerzésére képes. Ez azt is jelenti, hogy a sportágak háromnegyed része jó esetben a részvételben reménykedhet. Az olimpiát követően kell vizsgálni az okokat, hogy a sikeres hagyományokkal rendelkező sportágak között mi a különbség; egyik miért tudott sikeres maradni, a másik miért vált tartósan sikertelenné.
A bizottság tagjai megelégedésüket fejezték ki a munkaanyagról, melyet támogattak és elfogadtak; a dokumentumot a MOB elnöksége ezután fogja majd napirendre tűzni.
Orendi Mihály MOB-alelnök a megbeszélésen hangsúlyozta, hogy az ötkarikás szervezet közgyűlése májusban elfogadta a 2028-ig tervezett stratégiát, ami erősíti a MOB sportszakmai szerepét. A következő feladat a sportszakmai stratégia kidolgozása lehet.
A szakmai megbeszélésen a bizottság tagjai közül részt vett még Csabai Edvin, dr. Kalmár Zsuzsanna, Komáromi Tibor, Szalma László és dr. Wladár Sándor is.
(MOB, fotó: MOB)