Ádámfi Attila vezetésével ülést tartott a MOB Nemzetközi Kapcsolatok és Sportdiplomáciai Bizottsága. A testület a szervezet székházában hétfőn tárgyalt többek közt a nemzeti olimpiai bizottságokkal való együttműködések struktúrálásáról és a hazai szövetségek nemzetközi kapcsolatainak feltérképezéséről is – a tokiói olimpia jegyében.
Az ülésen részt vett Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke is, aki a közelmúlt aktualitásai közt beszámolt a katari ANOC-közgyűlésről, a Kuvaiti, a Katari és a Guatemalai Olimpiai Bizottsággal kötött kétoldalú együttműködési megállapodásról. A megbeszélésen napirendre került a nemzeti olimpiai bizottságokkal való együttműködések strukturálása, azok tartalommal való megtöltésének lehetőségei. Mint ismert: a MOB korábban együttműködési megállapodást kötött többek közt az algériai, az ausztrál, a cseh, az egyiptomi, a lengyel, a macedón, az orosz, a tajvani és a vietnámi nemzeti olimpiai bizottsággal, de történt már tárgyalás az iráni és a szaúdi partnerrel is, a japán tocsigi prefektúrával pedig edzőtáborozási lehetőség van folyamatban.
A MOB Nemzetközi Kapcsolatok és Sportdiplomáciai Bizottsága tárgyalt a hazai sportdiplomáciai képzésről is, mely több honi felsőoktatási intézményben zajlik Magyarországon, több város egyetemén. A bizottság álláspontja szerint a Testnevelési Egyetemet preferálja, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Sportdiplomáciai Főosztályával való együttműködésben. „Célul tűztük ki a képzésen belüli gyakornokprogramot, mely során magyar és nemzetközi sportági szakszövetségekben sajátíthatnák el a hallgatók a sportdiplomáciai ismereteket. A gyakorlati tapasztalat hatákonyabbá tudná tenni az oktatást, és a diákok számára is jelentős kapcsolatrendszert, ismeretanyagot jelentene. A MOB és a minisztérium főosztálya ehhez is segítséget tudna nyújtani” - mondta Ádámfi Attila, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség főigazgatója.
A testület feladatául tűzte ki, hogy feltérképezze a hazai olimpiai sportágak sportszövetségeinek sportdiplomatáit, választott tisztségviselőit, nemzetközi ügyekkel foglalkozó munkatársait és szorosabbra fűzze velük a kapcsolatot, mely mindkét fél számára hasznos lehet. Továbbá azon sportvezetők, sportszakemberek személyét szándékozik feltárni, akik a tokiói olimpián nemzetközi szövetségek által lesznek akkreditáltak. Rióban ez 15 sportágban több mint 20 főt jelentett.
Napirendre került a „jó kormányzás”, azaz „good governance” is, melynek során arról tárgyaltak, a sportirányítás nemzetközi trendjei közül melyek azok az elemek, amiket a MOB-on, a magyar sporton belül a még sikeresebb sportirányítás érdekében érdemes lehetne alkalmazni, megvalósítani. A bizottság felvetette egy jövő évi fórum lehetőségét, mely az olimpia évében és azután a hazai sportszövetségek nemzetközi kapcsolatainak lenne hivatott segítséget nyújtani.
Ádámfi Attila az előző napokban Fehéroroszországban járt, ahol találkozott többek közt Siarhei Kavalchuk sportminiszterrel és George Katulinnal, a Fehérorosz Olimpiai Bizottság főtitkárával, majd néhány nap múlva Limába, súlyemelő GP-re utazik.
(MOB, fotó: MOB)