Összefogás az olimpiai reformért

A NOB állást foglalt Oroszország riói kizárásával kapcsolatban

2016. 07. 22.
Megosztás

Hétfőn a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) kézhez vette a Doppingellenes Világszervezet „független szakértői jelentését” az orosz doppingüggyel kapcsolatban. A NOB közölte: megvizsgálja a jogi lehetőségeket Oroszország riói kizárásának kérdésében. Alább a NOB hivatalos közleményét változtatás nélkül közöljük.

„A jelentés megállapításai rámutatnak, hogy megdöbbentő, és korábban soha nem látott támadást intéztek a sport és az olimpiai játékok integritása ellen. Ezért a NOB habozás nélkül dönt a legkeményebb rendelkezésre álló büntetésekről minden, az ügyben érintett egyénnel vagy szervezettel szemben” – jelentette ki Thomas Bach, a NOB elnöke.

Kedden a NOB Végrehajtó Bizottsága (VB) kifejezte elismerését Richard McLaren „független szakértő” (Independent Person, IP) munkájáért. A NOB maradéktalanul támogatja azon kérését, hogy folytathassa és véglegesíthesse a munkafolyamatot, különösen mivel eddig „az IP vizsgálat szoros időkerete nem tette lehetővé az adatgyűjtést a doppingvétségek megállapításához” (IP jelentés, 4. oldal).

A Nemzetközi Sportszervezetekre vár a feladat, hogy kiértékeljék az IP jelentését, majd megtegyék a megfelelő intézkedéseket, a rájuk vonatkozó szabályozásoknak megfelelően.

1. A NOB szempontjából ez azt jelenti, hogy az Olimpiai Charta 59. cikkelyének megfelelően a VB ma fegyelmi eljárást kezdeményezett az orosz sportminisztérium tisztviselői, valamint a jelentésben említett más személyek érintettségének tekintetében, az Olimpiai Charta és a Nemzetközi doppingellenes szabályzat megsértése miatt. A folyamat gyorsítása érdekében a NOB VB fegyelmi bizottságot állított fel, és az Olimpiai Charta 59. cikkelyének 1. kiegészítését követve e bizottságra ruházta a ténymegállapítások feladatát, valamint az 59. cikkely 3. kiegészítése és a természetjog szerint mindenkit megillető meghallgatások végrehajtását.

A fegyelmi bizottság tagjaiként a következő személyeket jelölték ki:

  • Guy Canivet (elnök) (a NOB etikai bizottságának alelnöke, a francia alkotmánybíróság korábbi tagja)

  • Robin Mitchell (a NOB orvosi és tudományos bizottság alelnöke, a NOB etikai bizottságának tagja)

  • Yang Yang (a NOB etikai bizottságának sportolói képviselője)

  • Andrew Ryan (az ASOIF [Nyári Olimpiai Sportágak Nemzetközi Szövetsége] ügyvezető igazgatója)

  • Wolfgang Schobersberger (a Nemzetközi Télisport-szövetségek képviselője, a FIS orvosi bizottságának tagja)

A bizottságnak jogában áll bármely külső szakértő segítségét és támogatását igénybe venni feladatának elvégzése érdekében.

2. Az orosz sportolóknak a 2016-os Riói Olimpiai Játékokon való részvételét tekintve a NOB körültekintően meg fogja vizsgálni az IP jelentését. Fel fogja tárni a jogi lehetőségeket a tekintetben, hogy az orosz sportolók kollektív kizárásban részesüljenek-e a 2016-os olimpiai játékokról, vagy egyéni igazságszolgáltatásra kerüljön sor. E tekintetben a NOB-nak figyelembe kell vennie a CAS-nak a IAAF szabályzatát illető, 2016. július 21-én esedékes határozatát, valamint a Nemzetközi doppingellenes szabályzatot és az Olimpiai Chartát.

3. Az ügy sürgősségére tekintettel a NOB VB már meghozta a következő átmeneti intézkedéseket:

  • A NOB nem szervez, és nem is támogat semmilyen sporteseményt vagy találkozót Oroszországban. Ebbe beleértendők az Európai Olimpiai Bizottságok (EOB) által tervezett 2019-es Európai Játékok is.

  • A NOB a 2016-os XXXI. Olimpiai Játékokra nem biztosít akkreditációt Rióba az orosz sportminisztérium egyetlen tisztviselőjének, illetve az IP jelentésében érintett más személynek sem.

  • A NOB kezdeményezi a 2014-es Szocsi Téli Olimpiai Játékokon részt vevő összes orosz sportoló, edzőik, tisztviselőik és segítőik megismételt átvizsgálását, beleértve a törvényszéki analízist, valamint teljes körű felülvizsgálatukat. E célból külön fegyelmi bizottságot állítanak fel Denis Oswald elnökletével. E bizottság jelentését követően a NOB VB határozatot hoz a megfelelő büntetésekről.

  • A mintáknak a 2014-es Szocsi Téli Olimpiai Játékok során tapasztalt manipulációt illető részletes hivatkozások miatt a NOB felkéri az összes Nemzetközi Olimpiai Télisport-szövetséget, hogy függessze fel a jelentős oroszországi eseményekre való felkészülését, beleértve a világbajnokságokat, a világkupákat vagy más, orosz fennhatóság alá eső fontos világversenyeket, és tegyenek meg mindent az alternatív szervezők kereséséért.

  • A NOB minden Nemzetközi Szövetséget (IF) felkér egy teljes körű felülvizsgálat elvégzésére, és amennyiben Nemzetközi doppingellenes szabályzat megsértésében való bárminemű érintettséget tapasztalnak, az illetékes IF hozzon szankciókat az orosz sportszövetségekkel szemben. Ezt a kivizsgálást össze kell hangolni az IP, Richard McLaren munkájával.

Ezen átmeneti intézkedések 2016. december 31-ig maradnak hatályban, és a NOB VB a 2016. decemberi ülésén fogja felülvizsgálni őket.

4. A VB ismételten támogatja a 2016. június 21-i olimpiai csúcstalálkozón már bejelentett intézkedést, hogy az oroszországi sportolók doppingolásának tekintetében kerüljön sor az „ártatlanság vélelmének” megfordítására. Ez azt jelenti, hogy minden egyes orosz sportoló versenyjogáról az illetékes IF-nek kell határoznia az illető nemzetközi doppingvétség-előtörténetének egyedi kielemzése alapján. A VB regisztrálta az IF-ek által a WADA-val együttműködésben már megkezdett intézkedéseket is az orosz sportolók célzott nemzetközi tesztelésével kapcsolatban, összhangban az olimpiai csúcstalálkozó nyilatkozatával.

5. Ebben az összefüggésben a NOB felkéri a WADA-t, hogy terjessze ki az IP, Richard McLaren jogosultságát arra, hogy az „eltűnt pozitív metodológiában”, valamint a szocsi laboratóriumban végzett doppingtesztek állítólagos manipulációjában érintett orosz sportolók névsorát közölje az illetékes IF-ekkel, illetve ahol szükséges, a NOB-bal, segítendő e szervezetek gyors reakcióját.

6. Mivel az orosz sportminisztérium, valamint annak alárendelt szervezetei, mint például az Orosz Nemzeti Csapatok Felkészülési Központja (CSP) és az Orosz Szövetségi Testkultúra és Sport Kutatóközpont (VNIIFK) a NOB mint nemzetközi kormányfüggetlen szervezet hatáskörén kívül esnek, a vizsgálati eredményeket a NOB az UNESCO-hoz és a WADA-hoz továbbítja, hogy ezek döntsenek a további intézkedésekről és szankciókról, alkalmazva az UNESCO „Sportbeli dopping elleni egyezményét” és a Nemzetközi doppingellenes szabályzatot.

7. A NOB VB aggodalmának ad hangot az IP, Richard McLaren által a doppingellenes harcban feltárt hiányosságok miatt. Ezért a NOB megismétli a 2016. június 21-i olimpiai csúcstalálkozó felhívását, hogy teljes körűen felülvizsgálják a doppingellenes rendszert, és felkéri a WADA-t, hogy 2017-ben hívjon össze „Rendkívüli dopping-világkonferenciát”. A 2016. október 8-i olimpiai csúcstalálkozó további intézkedésekre fog javaslatot tenni e téren. Ezek kiterjednek majd a doppingellenes harcban részt vevőkre vonatkozó felelősségek átláthatóságának tisztázására és kiterjesztésére; a WADA akkreditált laboratóriumok akkreditációs és felügyeleti eljárásaira; valamint a WADA „Nemzetközi Laboratóriumi Szabványaira” (ISL). A NOB megismétli a 2015. október 17-i olimpiai csúcstalálkozón közzétett kérelmét, hogy a teljes doppingellenes rendszert függetlenítsék a sportszervezetektől.”

(MOB)