Buenos Airesben átadták Fábiánné Rozsnyói Katalin kajak-kenu mesteredző Nemzetközi Olimpiai Bizottság Edzői Életműdíját. Az olimpiai ezüstérmes szakember nem utazott ki az argentin fővárosba, távollétében a MOB elnöke, Kulcsár Krisztián vette át az elismerést. A NOB példaképek, aktív városok és szervezetek előtt tisztelgett a díjátadó ünnepségén az október 5–6-án rendezett olimpiai fórum keretében.
A magyar díjazott személyére a Magyar Olimpiai Bizottság tett javaslatot még korábban. Fábiánné Rozsnyói Katalin az első magyar edző, aki elnyerte a kitüntető nemzetközi elismerést, mellyel minden évben egy férfit és egy nőt díjaznak a világon. Az elismerést a NOB Olimpiai Fórumán adták át péntek este, az ifjúsági olimpia megnyitója előtt egy nappal. Az eseményen Kulcsár Krisztián mellett részt vett a MOB Sportolói Bizottságának vezetője, Sinkó Andrea, valamint a nemzetközi és sportdiplomáciai tagja, Gyulai Márton is.
Az ünnepségen hat, a nők előremenetelét a sportban és a sporton keresztül támogató példaképet, két kimagasló életpályával rendelkező edzőt, az Aktív Jóléti Kezdeményezés (Active Well-being Initiative) hat tesztvárosát, valamint a fiatal és idősebb generáció tagjait egyaránt sporttal inspiráló civil szervezetet tüntettek ki.
A World Trophy-t a török Eczacıbaşı Sports Club kapta az ország sportéletében betöltött úttörő szerepéért. Emellett öt kontinentális kupát is kiosztottak, méghozzá a kenyai Rachel Muthoganak Afrikában, a kanadai Chandra Crawfordnak az amerikai kontinensen, a jordániai Samar Nassarnak Ázsiában, a litván Dania Gudzineviciutenek Európában és az ausztrál Lauren Jacksonnak Óceániában.
A sportolók kíséretében talán az edzők töltik be a legfontosabb szerepet. Ezt elismerendő, a NOB 98 jelölt közül adományozta az idei év Edzői Életmű Díjat (Coaches Lifetime Achievement Awards) a magyar kajak-kenuedző Rozsnyói Katalinnak és az osztrák nemzetiségű brit szkeletonedző Andreas „Andi” Schmidnek.
A NOB méltatása szerint Rozsnyói Katalint az olimpiai játékok során elért teljesítményéért, valamint a sportolói által kajak-kenuban szerzett érmeiért tüntették ki, jelentősen hozzájárulva Magyarország sikeréhez. Miután az 1968. évi olimpiai játékokon ezüstéremmel tért haza, a 14-szeres magyar bajnok még sikeresebb volt edzőként. Sportolói tizenegy olimpiai érmet, 84 világbajnoki érmet és 70 Európa-bajnoki érmet hoztak már haza.
Buenos Airest (Argentína), Hamburgot (Németország), Lillehammert (Norvégia), Liverpoolt (Egyesült Királyság), Ljubljanát (Szlovénia) és Richmondot (Brit Columbia) pedig a világ első globális aktív városaivá kiáltották ki a NOB által támogatott Globális Aktív Város program (Global Active City) keretében. Mind a hat város keményen dolgozott azért, hogy lakosainak aktív, egészséges életmódot kínáljanak jólétük és közérzetük javítása érdekében.
A Skateistan, HelpAge Tanzania és Pro Sport Development nevű civil szervezeteket is hivatalosan elismerték a díjátadón. Az egyenként 25 000 amerikai dollárt (7 millió forintot) érő adományt azért kapták, mert minden korosztálynak hatékony sportolási lehetőségeket és programokat kínálnak.
Fábiánné Rozsnyói Katalin 1942. november 20-án született. Az Újpesti Dózsában kezdett kajakozni, sikerei is a lila-fehérekhez kötik. Tizennégyszeres magyar bajnok, 1966 és 1973 között a válogatott tagja; az 1968-as olimpián, Mexikóvárosban Pfeffer Annával ezüstérmet szerzett K-2 500 méteren.
Versenyzői karrierje után 1977-ben kezdte az edzői pályát, 1989-től mesteredző. Az UTE, az MTK és a Vasas SC trénere. Edzőként több olimpián a Magyar Csapat tagja. Kiemelkedő versenyzője volt többek közt Bóta Kinga, Czigány Kinga, Dónusz Éva, Douchev-Janics Natasa, Fazekas-Zur Krisztina, Kovács Katalin, Kozák Danuta, Kőbán Rita, Mészáros Erika, Szabó Gabriella, Szabó Szilvia, Takács Tamara, Viski Erzsébet, valamint a férfi kajaknégyes: Kammerer Zoltán, Kulifai Tamás, Pauman Dániel és Tóth Dávid.
Hatszor választották Magyarországon az év edzőjének, 2005-ben NOB-elnöki különdíjat, 2012-ben Papp László Budapest Sportdíjat, 2013-ban MOB Nők Sportjáért Életműdíjat kapott, 2017-ben Prima Primissima-díjjal ismerték el. Férje, az olimpia bajnok kajakos Fábián László – akinek szakosztályvezetése mellett lett edző Újpesten, hosszú időn keresztül támogatta felesége szakmai munkáját – a közelmúltban hunyt el.
(MOB-olympic.org)