A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tanulmánya szerint mind Peking, mind Almati 2022-es téliolimpia-rendezési pályázata rejt magában kockázatot.
A NOB szakemberei úgy vélik, a kínaiak – földrajzi adottságaikból kifolyólag – túlságosan is a műhóra hagyatkoznának, aminek előállításához annyi vizet kellene felhasználni a tározókból, hogy annak hátrányait a helyi lakosok a mindennapjaikban is megéreznék.
A kazah pályázat esetében elsősorban a pénzügyi tervezhetőséggel lehetnek problémák, az ország gazdasága ugyanis jelentős mértékben függ a külső tényezőktől – mutat rá a NOB tanulmánya.
A bizottság emellett mindkét kandidálás kapcsán megjegyzi, hogy a rendezésnél környezetkárosító hatásoktól is tartani kellene.
A NOB ugyanakkor aláhúzta, mindent egybevetve Peking és Almati pályázatában is rengeteg az erős pont. A kínai főváros legnagyobb fórja, hogy a 2008-as olimpia révén kellő tapasztalattal és tudással rendelkezik, illetve hogy gazdaságilag és politikailag egyaránt szilárd pilléreken nyugszik, míg a kazahok a kedvező, téli olimpiához ideális földrajzi fekvésükben bízhatnak.
A teljes, 137 oldalas tanulmány IDE KATTINTVA olvasható el.
A NOB július 31-i, Kuala Lumpur-i közgyűlésén dönt a 2022-es téli olimpia házigazdájáról. Korábban kandidált, de pályázatát visszavonta Krakkó, Lviv, Oslo és Stockholm.