A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) új olimpiai kvalifikációs rendszerét támogatják az óceániai országok. Az Új-Kaledóniában tartott három napos oktatás egyik kiemelt témája volt az új rendszer, mellyel a 2020-as tokiói olimpiára lehet először kvótát szerezni.
Ádámfi Attila, az IWF főigazgatója - aki tagja a MOB Nemzetközi Kapcsolatok és Sportdiplomáciai Bizottságának - előadást tartott a résztvevőknek, akik a technikai megvalósításról is tájékoztatást kaptak.
A nagy támogatás Kazahsztán rossz doppingeredményeinek is köszönhető. A „tiszta” országok 8 sportolót küldhetnek az olimpiára, míg a kazahok maximum két fővel szerepelhetnek (egy férfi, egy nő), mivel versenyzőik túl sokszor buktak meg a teszteken. Több más ország is korlátozott számú kvótát szerezhet, mert az elmúlt 10 évben versenyzőik 20-nál több pozitív mintát produkáltak.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság jóváhagyta az IWF új minden eddiginél szigorúbb doppingvizsgálatra vonatkozó szabályait, amelyet a „tiszta sport” érdekében vezetnek be. Az új rendszer miatt a sportolókat sokkal gyakrabban fogják tesztelni, a november 1-jén kezdődő és 18 hónapig tartó kvalifikációs időszak alatt.
Egy másik oktatást is tartottak Új-Kaledóniában, melyen a fő témák a női szakág fejlődése és az antidopping volt. A doppingellenes szemináriumon 10 ország képviselői vettek részt, az oktatást Patrick Schamasch, az IWF Doppingellenes Bizottságának elnöke vezette. Az előadás célja az volt, hogy felhívják a fiatal sportolók, edzők, és orvosok figyelmét a dopping veszélyeiről és következményeiről. Schamasch szintén hangsúlyozta a tiszta sport fontosságát, és a doppingolás megelőzését. Előadást tartott még Lilly Coffa, valamint Dika Toua az első női súlyemelő, aki a 2000-es sydney olimpián vett részt.
A szemináriumokat az IWF támogatta, akik csütörtökön elnökségi ülést tartanak Üzbegisztánban, amit pénteken egy kongresszus követ.
(MOB)