A szingapúri magyar ifi bajnokok Rio de Janeiróban is sokra vihetik – gondolja Szabó Bence, a MOB sportigazgatója
Hat, illetve egy nemzetközi triatlon csapat tagjaként a csúcsra jutó Dudás Eszter sikerét is figyelembe véve hét aranyéremmel tért haza Szingapúrból, a 2010-ben az első alkalommal megrendezett ifjúsági olimpiai játékokról a magyar küldöttség, amelynek gyűjteményébe még négy ezüst- és öt bronzérem is bekerült. Két évvel az olimpiai mozgalom nagy premierje után a „szingapúriak” közül néhányan a „nagyok” londoni olimpiájára is eljutottak, és közülük ketten pontszerzőként debütáltak.
„Igazán nagyszerű dolog, hogy csupán két évvel az ifjúsági olimpia után két magyar reménység a XXX. nyári olimpiai játékokon is letette a névjegyét. A Szingapúrban a 400 gyorson és a 200 pillangón is győztes, a 200 gyorson pedig második helyet elérő Kapás Boglárka most egy harmadik távon, a 800 méteres gyorsúszásban lett a két évvel ezelőttinél nagyságrenddel erősebb mezőnyben hatodik és ezzel pontszerző. Nagyon kellemes meglepetést okozott az ifjúsági olimpiai bronzérmes ökölvívó Harcsa Zoltán is, aki Londonban a 75 kilósok mezőnyében az előkelő ötödik helyet vívta ki magának és így ő két ponttal járult hozzá a magyar csapat összteljesítményéhez. Nem sok hiányzott az úszó Biczó Bencének, hogy a nyolcas döntő résztvevője lehessen, ehhez a bravúrhoz csupán egy hellyel kellett volna előbbre kerülnie az időfutamok után. Ennél sokkal többet az ifjúsági olimpiai érmeseinktől nem is vártunk, hiszen az ő idejük később fog eljönni, reményeink szerint négy év múlva, a Rio de Janeiróban megrendezésre kerülő következő nyári olimpiai játékokon” – véli a kétszeres olimpiai kardvívó bajnok Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója.
Szabónak az a véleménye, hogy hiba lett volna túl magasra állítani a mércét Londonban az ifjúsági olimpia magyar érmesei és helyezettjei előtt, de azok számára, akik idén is kiérdemelték az indulás jogát, a mostani próbatétel minden bizonnyal erős motivációt jelenthetett és emellett jó lehetőséget arra, hogy a világ legnagyobb sporteseményének légkörével és annak feszültségével már most szembesülhessenek.
„Most még nem állítható, de feltételezhető, hogy Kapás Boglárka, Biczó Bence, Harcsa Zoltán, velük együtt az úszó Bernek Péter és Zámbó Balázs, hasonlóképpen a teniszező Babos Tímea, a kajakozó Farkasdi Ramóna és Totka Sándor, az atléta Töreky Balázs és Váradi Krisztina, a cselgáncsozó Batizi Barbara és Tóth Krisztián, valamint az öttusázó Földházi Zsófia – kivétel nélkül szingapúri érmesek – Rio de Janeiróban is a magyar csapat erős ütőkártyái lehetnek, amennyiben az előrehaladásukért edzőikkel együtt képesek lesznek mindent megtenni.” – folytatta Szabó Bence, aki említést tett az ifjúsági olimpián nem szerepelt, idén viszont a junior és az U 23-as világversenyeken valósággal taroló fiatal kardozóról, Szatmári Andrásról is.
Mint ismeretes, éppen a MOB sportigazgatója által említett fiatal korosztály legjobbjainak a fejlődését biztosítja a Héraklész program, később, a felnőtt korba érve pedig a Gerevich ösztöndíj támogatási rendszere.
„Nagyon fontos a magyar olimpiai mozgalom számára, hogy mindig legyenek olyanok, akik a visszavonuló világhírességeink nyomdokába képesek lépni. London magyar hősei közül néhányan már a harmincadik életévüket is betöltötték, így nem lehetünk biztosak abban, hogy az elkövetkezendő négy év hosszú munkájára és erőpróbáira is vállalkozni fognak. Erre is gondolunk, amikor az ifjúsági olimpiai játékok érmeseinek előrehaladását figyeljük.”
(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)