Jövő hétfőn kerül a MOB elnöksége elé, egy héttel később pedig a közgyűlés támogatásával elfogadásra is kerülhet a Magyar Olimpiai Bizottság 2014. évi költségvetésének, azon belül pedig az egyes sorok tételeinek részletes tervezete – tájékoztatta Szabó Bence, a szervezet főtitkára a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársát. A hazai sportélet zavartalan működését, és emellett az új projektek megvalósítását is biztosító büdzsével kapcsolatos jó hír az, hogy – a tavalyi késlekedést kiküszöbölve – idén hetekkel, sőt hónapokkal korábban történhet meg annak szentesítése, így a szükséges szerződések megkötése után a magyar sport szereplői is előbb nyújthatják be a „számláikat.”
Amint arról a kétszeres kardvívó olimpiai bajnokból lett sportvezető beszámolt, idén a versenysport és az olimpiai felkészülés igényeit várhatóan több mint 2 milliárd forintos keretből lehet majd takarékosan, de jól kielégíteni. Az eredményesség elismerésére, a kiemelkedő sportszakmai tevékenységek honorálására 2 milliárd 548 millió forintot terveztek be, amely összegből 986 millió forint a jól bevált Gerevich ösztöndíj rendszer fedezetét biztosítja. Nem csak a jelen, hanem a múlt nagyságaira is gondolni kellett a költségvetés tervezésénél, így azokra, akik olimpiai járadékban részesülnek, illetve akik a Nemzet Sportolói közé tartoznak.
Az „új esztendőben”, amely félidőt jelent London és Rio de Janeiro között, a doppingvizsgálatokra és az elemzések elvégeztetésére 187.7 millió forintot állítottak be.
Elégedettséggel nyugtázhatják az utánpótlásnevelésben tevékenykedő szakemberek és velük együtt a jövő sikereinek ifjú letéteményesei is, hogy a magyar sportnak ezen a meghatározóan fontos területén a tervezet szerint 1 milliárd 520 millió forintot lehet majd felhasználni. Ebből a tekintélyes nagyságú összegből finanszírozzák majd az utánpótlás nevelés három legnagyobb és leghatékonyabb projektjét, a Héraklész, a Sport XXI. és a Sportiskolai programokat is. Ha egyelőre még csak 5 millió forinttal, de a költségvetésnek szintén ebben a „csomagjában” szerepel a 2017. évi győri EYOF, azaz az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál előkészületeinek 2014-re beütemezett fedezete.
Az igényeket felmérve, illetve a már korábban is hangoztatott elképzelését megvalósítva a MOB 2014-ben a tavaly erre a célra felhasznált 280 millió forintot 47 millióval megtetézve összesen 327 millió forintot készül a fogyatékkal élők sportolását koordináló tagozat rendelkezésére bocsátani. A tervezetben a nem olimpiai sportágak kötelékébe tartozó mintegy negyven kisebb és nagyobb sportág idén 200 millió forintból gazdálkodhat majd.
Több mint százmilliós összeggel, egészen pontosan 131.4 millió forinttal biztosítják majd a válogatott keretekhez tartozó sportolók emelt szintű egészségügyi vizsgálatainak elvégzését, amelyet a Magyar Olimpiai Bizottság szakembereinek a javaslatát figyelembe véve az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkársága közvetlenül juttat majd el a tevékenységet végző Országos Sportegészségügyi Intézethez.
A szabadidősport 2014-es tervezett költségvetési kerete tekintélyesnek számító 372 millió forint, amelynek nagyobb részével, 300 millió forinttal a MOB, a kisebbikkel, azaz 72 millió forinttal a sportot felügyelő államtitkárság rendelkezik majd.
A költségvetési tervezetben a diák és hallgatói sport támogatására szánt összeg ugyanúgy 466.7 millió forint, mint amennyit 2013-ban felhasználhattak. A stratégiai és sporttudományos kutatások, valamint az innovációs folyamatok költségeinek biztosítása a tervezetben egyelőre 37.2 millió forinttal szerepel, de Szabó Bence már most jelezte, hogy az ezen a területen tapasztalható lemaradás megszüntetéséhez – konferenciák megrendezésével, a kutatási folyamatok ösztönzésével, az innováció felpezsdítésével – várhatóan több pénzre lesz szükség, amelyet a TAO körébe tartozó pályázatokkal szándékoznak előteremteni.
Szabó Bence emlékeztetett arra, hogy a kormány 2021-ig 135 milliárd forintos támogatást készül biztosítani a 16 kiemelt sportág számára. Ennek az átfogó állami projektnek az öt eleme közül az egyik a MOB által meghirdetett kiemelt edzői program, amelynek 154 elismert tudású kedvezményezettje 2014-ben összesen 1 milliárd 600 millió 565 ezer forintot vehet majd át. Az elismerésnek ez a mértéke és formája, más szóval a biztos megélhetés, minden bizonnyal hozzájárul majd ahhoz, hogy a sportszakma kiválóságai továbbra is itthon szeretnének majd bizonyítani, miközben a külföldön dolgozó sikerkovácsok pedig elkezdik tervezni a hazatérésüket…A kiemelt edzői program kiválasztottjainak egy része a szövetségeknél, egy másik pedig az egyesületeknél tevékenykedik majd, méghozzá úgy, hogy a szolgáltatásaikért sem előbbieknek, sem utóbbiaknak egy forintot sem kell fizetnie! A MOB főtitkára ehhez annyit fűzött hozzá, hogy gondoskodni kívánnak a kiválasztott szakemberek képzéséről illetve továbbképzéséről, de ugyanúgy a szakmai felügyeletükről és munkájuk rendszeres ellenőrzéséről is.
Az 56 alkalmazottat foglalkoztató Magyar Olimpiai Bizottság irodája 2014-ben 423 millió forintból gazdálkodhat, hozzájuk tartoznak az utánpótlásvezetők is, akik nem a MOB budai székházában (amelynek bérleti díjának jelentős részét egy a sikeres pályázatnak köszönhetően a NOB biztosítja), hanem a maguk sportszakmai területén, a „terepen” végzik a munkájukat.
A MOB főtitkára végül arra is kitért, hogy a legnagyobb hazai civil sportszervezett 2014-ben minimum 250, a legjobb esetben pedig 400 millió forint szponzori bevételre szeretne szert tenni. Mint ismeretes, jelenleg a MOB két legnagyobb – platina fokozatú – támogatója az adidas és a Telekom. Szükség van ezekre a „pluszokra” is – jelezte Szabó Bence - , mert az állami támogatások összegének növekedésével az igények is egyre csak sokasodnak…
(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter)