Munkában az Esélyegyenlőségi Bizottság

A tettek mezejére lépve – évi első ülését tartotta a női bizottság

2021. 01. 16.
Megosztás

Kelemen Ildikó vezetésével megtartotta első ülését – a vírusra való tekintettel az online térben – az új évben a MOB Nők a Sportban Bizottsága, melyen meghívott vendégként részt vett dr. Bodnár Ilona.

Január 14-án megtartotta 2021-es évi első ülését a Magyar Olimpiai Bizottság Nők a Sportban Bizottsága, melyre meghívták dr. Bodnár Ilonát az ELTE Tanító- és Óvóképző Karáról, akinek egyik kutatási területe – a napirendi pontok között is szereplő – sporton belüli abúzus. Az ülésen elnökségi összekötőként részt vett Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is.

Az első napirendi pont a sporton belüli abúzus (visszaélés) témája volt, melyhez kapcsolódóan dr. Bodnár Ilona ismertette tanulmányát, mely alapjául szolgálhat annak a programnak, melyet a 12-18 éves korosztály számára edukációs, prevenciós jelleggel kíván a bizottság kidolgozni és elindítani, elsőként egy-egy budapesti és vidéki olimpiai iskolában, majd később ennek nyomán eljuttatni a szövetségekhez, klubokhoz. Bodnár Ilona kifejtette, hogy az abúzus (sporton belüli abúzus is) egy összetett társadalmi probléma, mely egyaránt érinti a gyerekeket, szülőket, egyesületeket, sportszakembereket is. A program kidolgozásakor azt is meg kell nézni, hogy a különböző szinteken miként lehet segíteni. Fontos továbbá, hogy „híre menjen” annak, a MOB foglalkozik az üggyel, jó példával kell elöl járnunk. A bizottság felkérte Bodnár Ilonát, hogy dolgozza ki azt az anyagot, amit el lehet majd küldeni az iskolákba, és aminek nyomán a kiscsoportos foglalkozásokat, ha a járványhelyzet is úgy akarja, meg lehet majd tartani. Kulcsár Krisztián felhívta rá a figyelmet, fontos, hogy a program olyan legyen, amiben a gyermekek nem érzik magukat kellemetlenül, és elég színes ahhoz, hogy lekösse őket, valamint nem csak a szexuális, hanem mindenféle abúzusra kiterjedően kell kidolgozni az agyagot. Továbbá felvetődött, hogy az egyházi iskolák mintájára egy ajánlást is kellene írni a szövetségek részére.

Második napirendi pontként Fodor Anett prezentálta a fiatal vezetőképző workshop tervezetét, melyhez szeretnék a MOB Sportolói Bizottságát is bevonni segítségül. A tagok elfogadták az anyagot, melyet elküldtek a MOB-nak további kidolgozásra, hogy majd az az elnökség elé kerülhessen elfogadásra.

Harmadik napirendi pontként szerepelt az az interjúsorozat, amelyet Kolozsi Ildikó készítene a sportszakmában szerepet vállaló és eredményeket elért nőkkel. Ezek megjelenésére a MOB honlapja biztosít helyet.

A bizottság tagjai egyeztettek a Magyar Edzők Társasága által korábban biztosított online elődás lehetőségéről, amelyhez a két előadó, Kolozsi Ildikó és dr. Bukta Zsuzsanna elkezdte az előkészületeket, az időpontok pedig egyeztetés alatt állnak.

A bizottsági ülés végén a tagok jelezték Kulcsár Krisztiánnak, hogy megküldik a maguk észrevételeit a MOB új alapszabályára vonatkozóan. Drávucz Rita felvetésére a bizottság nevét szeretnék „Nők a Sportban"-ról „Esélyegyenlőségi Bizottság"-ra változtatni, mely kifejezőbb és egy sokkal átfogóbb, szélesebb mozgásteret biztosítana a munkának.

(Fotó: MOB/Szalmás Péter, archív)