„Választott bírói gyakorlat és mediáció a magyar sportban” címmel rendezett sportjogi konferenciát csütörtök délután a SPORTJUS Magyar Sportjogász Társaság a TF-en, a Magyar Olimpiai Bizottság támogatásával, a Sport Állandó Választottbíróság és a MOB társszervezésében.
A térítésmentes részvétel mellett rendezett konferencia célja az volt, hogy a szakemberek betekintést nyújtsanak a jelenlévő jogászoknak, joghallgatóknak, sportszakembereknek a hazai és nemzetközi sport választott bíróságok és a sport területére vonatkozó mediáció gyakorlatába. Mind dr. Nagy Zsigmond, a Magyar Sportjogász Társaság elnöke, a MOB nemzetközi igazgatója köszöntőjében elmondta, a Sport Állandó Választottbíróságnak (SÁVB) jelentős szerepe van a magyar sport rendszerében, a konferencia a testület népszerűsítésének kíván lehetőséget adni.
Dr. Nébald György, a SÁVB elnöke, a választott bíráskodás sportban betöltött szerepéről beszélt, annak működését, céljait ismertette. Szöul olimpiai bajnok vívója elmondta, a szervezet a 2000. évi CXLV. törvény alapján jött létre, az első tagságról 2001. október 15-én született döntés. A SÁVB jelenleg a MOB keretein belül működik, az elnök mellett 15 fős tagsága van, melyet a MOB elnöksége választ 4 esztendőre. A jogász az alapelvek között kiemelte a hatékonyságot, egyfokú eljárást, rugalmasságot, bizalmas ügyintézést, szabad bíróválasztást, szakértelmet, tapasztalatot, elkötelezettséget és pártatlanságot; a hatásköri kérdések közt a sporttal kapcsolatos jogvitákat hangsúlyozta.
Dr. Köteles György SÁVB választottbíró, a gyakorlatot a bírói oldalról közelítette meg. A korábban újpesti, majd BEAC-labdarúgó, később sportvezetői tapasztalatot is szerző jogi szakember történeti áttekintést adva, az 1911-es, ’52-es törvényi szabályozást is ismertetve mutatta be a választott bíróságok működését.
Dr. Kaszó Klára, a Magyar Sí Szövetség alelnöke, az RTL Klub ügyvédje a jogi képviseletről beszélt; hangsúlyozta a jogászok, bírók számára e tekintetben elengedhetetlenül fontos sportszakértelmet, továbbá az ügymenet gyorsaságát. Előadásában utalt rá, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság szerepe és felelőssége a tagozatok létrehozásával jelentős mértékben megnőtt.
Dr. Nagy Zsigmond – a korábbi sikeres tízpróbázó atléta – a Nemzetközi Sport Választottbíróságot, a Court of Arbitration for Sport-ot, közismert nevén a CAS-t mutatta be. A SPORTJUS elnöke, mint elmondta, még Samaranch, korábbi NOB-elnök időszakában született meg az igény arra vonatkozóan, hogy szakemberek döntsenek a sportolókkal kapcsolatos jogi ügyekben. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság, 1981-es közgyűlésén hozta életre a CAS-t, mely ’91-92-ben függetlenítette magát a nemzetközi szervezettől. A svájci, lausanne-i székhelyű CAS olyan ügyekben hoz döntéseket, mint például az állampolgárság kérdése, szerződéskötések, televíziós közvetítések, szponzoráció vagy éppen a tiltott teljesítményfokozás. A CAS-nak 264 bírója van, akik évente több száz ügyet tárgyalnak; megválasztásuk négy évre szól. Kilencvenhat óta helyszínen – téli-nyári olimpiák, futball vb és Eb – is dolgoznak, ahol igen gyors döntéseket hoznak.
A konferencia utolsó előadója dr. Dávid Gyula, a CAS egyetlen magyar származású választottbírója volt, aki a CAS bírói gyakorlatát ismertette, saját példáján keresztül. Az ügyvéd eljárási menetet vázolt az ügy kezdetétől a bírósági döntésig. Dávid doktor is kiemelte a jogi tudás melletti sportban való jártasság szükségességét, mint mondta, ő maga is magas szinten – egészen válogatottságig vitte – vízilabdázott 15 éven keresztül; hat gyermeke közül mind sportol, gyakorló ügyvédként pedig részt vett az úszó és vízilabda szövetségek átalakulásában is.
Az érdeklődéssel kísért interaktív sportjogi konferenciát diszkusszió zárta.