A Vasas vívói - Szilágyi Áron olimpiai bajnok jelenlétében - szerdán átvették a MOB székházában a Magyar Olimpiai Bizottság, a Decathlon és az Utanpotlassport.hu által alapított „A hónap műhelye”-díjat, továbbá az azzal járó félmillió forintos Decathlon sportszervásárlási utalványt. A százezer forintos Decathlon-közönségdíjat az UTE-Kaisei karatékái vitték.
Az utánpótlásműhelyek az elismerést áprilisi eredményeik alapján érdemelték ki. Bruckner Gábor, az Utanpotlassport.hu kiadója, a MédiaBook Kft. ügyvezetője a 28. díjátadó alkalmából köszöntötte a jelenlévőket. A Vasas vívószakosztálya másodszor kapott elismerést, az első díjátadón a kék-piros kardforgatók Az év műhelye-díjban részesültek.
Az ünnepségen részt vett a londoni olimpia aranyérmese, a 9 éves korától Vasas-versenyzőként pástra lépő Szilágyi Áron is.
Dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese méltatta a magyar vívóhagyományokat, melyekhez a klub versenyzői is hosszú idő óta hozzájárulnak. A sportvezető beszélt a kiemelt sportágfejlesztésről, a Kiemelt Edző Programról, melyben a hazai vívósport a Vasassal együtt élen jár. Külön megtisztelőnek tartotta, hogy Szilágyi Áron személyében olimpiai bajnok is részt vesz az utánpótláskorú sportolók ünnepségén. Bartha Csaba emlékeztetett, hogy a MOB olimpiai bajnok főtitkára is hozzátesz a klub sikereihez, hiszen ő maga is vívóedző.
Szabó Bence egy rövid ideig tudott részt venni az eseményen. "Óriási a konkurencia, sok a hazai kiváló műhely. Mégis, amit a Vasas vívói tesznek, az példaértékű a magyar sport számára mind eredményekben, mind pedig a szakmai munkában, a céltudatos koncepció megvalósításában."
Pósfai Gábor, a Decathlon Magyarország ügyvezetője köszöntőjében hangsúlyozta, a sportszerforgalmazó cég épp egy évtizede van jelen Magyarországon, s tavaly jelgyezték a legsikeresebb évüket. A cégvezető elmondta, éves szinten hatvan millió forintot kültenek utánpótlás- és szabadidősport támogatására. A Vasassal kapcsolatban a tradíciókat emelte ki.
Csampa Zsolt, a Magyar Vívó Szövetség elnöke a kiemelt sportágfejlesztés 2013-as indulására utalt vissza. "A Vasas és a Törekvés vívóinak kezdeményezésére elindítottuk az iskolai vívóprogramot, ami ma már 93 iskolában van jelen. Ez jelentheti számunkra az utánpótlásbázis jelentős alapját. Bányai Zsombor is ebből nőtte ki magát" - emelte ki a sportvezető, majd a sportág nemzetközi eredményességével kapcsolatban hangsúlyozta, 2014-ben összesen 23 érmet nyertek a magyar vívók a nemzetközi viadalokon. "A MOB által koordinált Kiemelt Edző Program gerincét a vívók esetében a Vasas SC szakosztálya adja, mely hosszú távra berendezkedett, jól megfogalmazott célok mentén működő műhely" - húzta alá.
Markovits László klubelnök azt hangsúlyozta, hogy a siker a szakmai stábnak, az edzőknek és a sportolóknak köszönhető. "A teremben zajlik a munka!"
A sportvezető emlékeztetett, Szilágyi Áron sikere nagyban hozzájárult a gyermekszám megnövekedéséhez, valamint a közelmúltban újították fel a vívócsarnokot, ami kiváló lehetőségeket teremt a sportolók számára. Az edzők méltatásakor kiemelte a jelenlévő két edző Halla Péter és Riba Ferenc munkáját, akik, mint mondta, nem csak edzők, kiváló pedagógusok is.
A sportvezető arról is beszélt, a vízilabda aranykora után, a 18 sportág közül az elmúlt három évben a vívók voltak a legsikeresebbek, ők lettek az év szakosztálya.
"Ez egy nagy család, amit az összefogás jellemez, ezt mutatja Áron mostani jelenléte is" - hangoztatta a korábbi teniszező olimpikon.
A korábbi világbajnok Ferjancsik Domonkos szakosztályelnök azt magyarázta, Szilágyi Áron sikere és a csarnok felújítása mellett az is sikert hozott, hogy a tőrvívást levették a "napirendről", a párbajtőrre és a kardvívásra fókuszálnak.
Ehhez Szabó Bence hozzátette: "racionális döntés volt a szakágak redukálása".
A taskenti juniorvébén párbajtőr egyéniben ezüstöt, csapatban bronzot nyerő Bányai Zsombor elmondta, a riói olimpiát időben közelinek, elérhető célként pedig távolinak tartja, inkább Tokióban gondolkozik. A 18 éves sportoló arról is beszélt, a riói kvalifikációs versenyeken egyelőre nem tudott részt venni, mert sérülés hátráltatta.
Szilágyi Áron korábbi mesterére, Gerevich Györgyre emlékezve az edző-tanítvány kitűnő kapcsolatának fontosságáról beszélt. Mint mondta az a siker egyik záloga. "Az edzők odaadása az egyik motorja ennek a sikeres gépezetnek" - fogalmazott az olimpiai bajnok. Hozzátette: a jelenlévő fiatalok közt is lát néhány olimpiai bajnok-jelöltet, akik tudatos munkával odaérhetnek az ötkarikás dobogó tetejére.
A Vasas díjazott műhelyéből (balról a képen) Szőke Sára (párbajtőr), Darkó Botond, Ravasz Etele, és Csaba Márton Bence (kard), Buta Levente és Bányai Zsombor (párbajtőr) vett részt; közülük többeknek is az Európa Játékok lesz a következő megmérettetése.
A százezer forintos Decathlon-közönségdíjat az UTE-Kaisei karatékái vitték, melyet Tahon Róbert szakosztályvezető vett át. Miután átadta a lila-fehérek üdvözletét, sportágáról beszélt. "Feltörekvő sport a karate, mely szeretnénk, ha 2020-ban, Tokióban már szerepelne az olimpia műsorán. Néhány nap múlva Bakuban, az első Európa Játékok alkalmával mutatkozhatunk be az olimpiai családnak, ahol Tadissi Yves Martial fogja Magyarországot képviselni."
A májusi teljesítmények alapján június 5-ig az Utanpotlassport.hu-n lehet jelölni szakosztályokat „A hónap műhelye”-díjra.
(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MOB/Szalmás Péter)