„Az elmúlt évek egyik legsikeresebb időszakára tekinthet vissza a Magyar Vitorlás Szövetség, amely 2015-ben is várhatóan sok kellemes eredménnyel örvendezteti majd meg a vízi sport híveit” – hangzott el a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Dr. Kollár Lajos (képünkön), a Magyar Vitorlás Szövetség (MVSz) elnöke kiemelte, Berecz Zsombor személyében már 2014-ben volt olyan magyar vitorlázó, aki megfutotta az olimpiai szintet, s így nyugodtan készülhet finndingiben az ötkarikás megmérettetésre. Úgy véli, jó reményekkel szállhat vízre a jövőt képviselő Érdi Mária, valamint Tomai Balázs, Vadnai Benjámin és Jonatán is, akik, noha Rióba is kijuthatnak, inkább Tokióra készülnek.
Ugyanakkor nemcsak az élsportban történtek komoly változások, hanem sikerült a sportág szervezeti rendszerét és anyagi helyzetét is megszilárdítani.
„Az új vezetés 2013 májusában igen rossz anyagi körülmények közöt vette át a sportági szakszövetséget. Az elvégzett kétéves munka eredményeként sikerült stabilizálni a költségvetési helyzetet és ledolgozni az MVSz teljes adósságállományát” – húzta alá Holczhauser András főtitkár.
„Kétezer-tizennégyhez képest idén a Magyar Vitorlás Szövetség mintegy húsz százalékkal magasabb költségvetésből gazdálkodhat, ám ezen belül a versenysportra szánt összeg harminc, az utnpótlás-műhelymunka számára kijelölt források pedig 25 százalékkal nőnek. Jó hír a Balatonon kívüli vízterületeken vitorlázók számára, hogy rájuk is harminc százalékkal több pénz jut majd.”
Holczhauser András elismeréssel szólt a sportág támogatóiról is, akiknek köre folyamatosan bővül, majd hozzátette: miközben a média elsősorban a kiemelkedő sportolói sikerekről számol be, minderre az ad lehetőséget, hogy a háttérben folyamatos fejlesztések zajlanak. Ezekben a hetekben vezetik be a sportág teljesen új alapokra helyezett informatikai rendszerét, amely lényegesen megkönnyíti majd a versenyekre történő nevezéseket, a versenyek lebonyolítását és a ranglisták készítését. Az így felszabaduló kapacitásokat hasznosabb feladatokra lehet majd fordítani.
A sportvezető emlékeztetett rá, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Magyar Olimpiai Bizottság támogatásával sikerült egy új mentő- és rendezőhajót vásárolni, amely a szövetség számára lehetővét teszi majd a versenyek gördülékenyebb rendezését. Erre szükség is lesz, hiszen a Balaton egyre előkelőbb helyre kerül a nemzetközi versenynaptárakban. A szakmai munka elismeréseként az MVSz, a magyar vitorlás egyesületek és a hajóosztályok magyar szervezetei egyre több világversenyt rendezhetnek a Balatonon.
Az MVSZ háza táján több fontos programot emelt ki Brencsán Ábel versenysportmenedzser. „Hála a Magyar Olimpiai Bizottság és a vitorlázás iránt elkötelezett szponzorok támogatásának, beindult egy új utánpótlás-nevelő program, megújult a versenyzés a magyar vizeken, és az ‘MVSz által elismert vitorlásiskolák’ rendeszerének bevezetésével komoly szakmai segítséget nyújt a vitorlázással ismerkedő gyermekeknek. A vitorlásiskolák akkreditációja, a Vitorlás Suli program, amelynek lényege, hogy az MVSz szakmailag ellenőrzi és támogatja a programba belépő képzőhelyeket, hozzájárulva ezzel ahhoz, hogy a vitorlás sport utánpótlásbázisának első lépcsőjét alkotó tanfolyamokon modern, a nemzetközi elveknek és gyakorlatnak megfelelő oktatás folyjon” – húzta alá.
A fenntartható fejlődés érdekében megkezdődött és jól halad a szakemberképzés reformja is, melyben az MVSz szorsan együttműködik a Nemzetközi Vitorlás Szövetséggel és a Testnevelési Egyetemmel.
A junior és felnőtt korú élversenyzők számára szerződéses megállapodások biztosítják a nyugodt felkészülést, amelynek keretösszege 53 százalékkal nőtt az elmúlt évekhez képest. „A legkiemelkedőbb magyar vitorlázók ilyen biztos, tervezhető háttérrel még sohasem készülhettek olimpiára” – hangzott el a sajtóeseményen.
(MOB/MVSz, fotó: MVSz)