Pénteken lett 85. esztendős dr. Aján Tamás sportdiplomata, a Magyar Olimpiai Bizottság korábbi főtitkára, ma tiszteletbeli tagja, aki több mint fél évszázadon keresztül töltött be a magyar és a nemzetközi sportvilágban különböző meghatározó, vezetői tisztségeket. Sportvezetőként 27 olimpián (téli, nyári, ifjúsági) vett részt.
Aján Tamás 1939. január 12-én született az erdélyi Szamosújváron. Több sportágban kipróbálta magát: atlétizált, úszott, focizott, kajakozott és tornázott. Orvosi, sebészi pályára vágyott, mégis a Testnevelési Főiskola tanári szakán diplomázott, majd politikatudományokból doktorált. Rövid gimnáziumi tanári munka után dr. Csanádi Árpád akkori MOB-főtitkár mentorálásával kezdte sportvezetői pályafutását a sporthivatalban 1965-ben.
1968-tól a Magyar Súlyemelő Szövetség főtitkára, 1970-től a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) alelnöke, 1976-tól 2000-ig annak főtitkára, 2000-től 2020-ig elnöke volt. 1969-ben alapítója, majd tiszteletbeli elnöke az európai szövetségnek.
1983-ban az OTSH elnökhelyettese lett. 1986-tól 1989-ig a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, Schmitt Pál elnök mellett 1989 és 2005 között főtitkára, majd a szervezet elnökségének aktív tagja, ma a MOB tiszteletbeli tagja. Korábban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, 2010 és 2020 között tiszteletbeli tagja; pályafutása során több NOB-bizottság munkájában is részt vett.
Jó viszonyt ápolt a NOB elnökeivel, vezető tisztségviselőivel, korábban Lord Killaninnal, Juan Antonio Samaranch-csal, majd Jacques Rogge-gal és Thomas Bach-hal. Több más nemzetközi sportszervezetben (WADA, IMGA) évtizedekig vezető tisztségviselő. A Magyar Olimpiai Akadémia elnöke 1989 és 2021 között.
Nemzetközi elismerései közt Dél-Koreában, Finnországban, Bulgáriában, Lengyelországban megkapta a külföldieknek adható legmagasabb állami elismerést, 2011-ben Dmitrij Medvegyev orosz elnök nyújtotta át neki a Barátságért érdemrendet. A Magyarország és a Koreai Köztársaság közötti politikai és sportkapcsolatok megteremtésében játszott úttörő szerepéért 1989-ben Szöulban vehette át a legmagasabb dél-koreai kitüntetést az ország elnökétől. 2000-ben megkapta a külföldieknek adható legmagasabb bolgár állami díjat, 2015-ben Moldova elnöke nyújtotta át neki a Becsületrendet, s hasonló díjjal méltányolták sportdiplomáciai szolgálatait Finnország és Lengyelország állami vezetői is.
2010-ben a NOB akkori elnökétől, Rogge-tól Olimpiai Érdemrendet kapott, a díjat már 1995-ben is neki ítélték. Magyarországon az 1996-os Tisztikereszt után 2009-ben a köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetésben részesítette.
Számos példa van, ami Aján Tamás sportdiplomata nagyságát mutatja. Egyik például, hogy tárgyalásai után, a 90-es években Észak-Koreában rendezett Ázsia-kupán felcsendülhetett a dél-koreai himnusz, és a dél-koreaiak zászlaját is felvonták, miközben a két ország nem volt diplomáciai kapcsolatban. Jelentős sikerei voltak a kelet és nyugat közötti kapcsolatépítésben is. Pályája kezdetén, a mexikói olimpia évében a hazai súlyemelő-szövetségben tett békéltető lépéseket. Eredményes volt a magyar-izraeli sportkapcsolatok alakításában, és az első magyar-dél-koreai együttműködési megállapodás is neki köszönhető, még 1988-ból.
Isten éltesse Aján Tamást!