November 16-án, csütörtökön Szöulban tanácskozik a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA 38 tagú döntéshozó testülete, a Foundation Board, amelynek egyik oszlopos tagja a Nemzetközi Súlyemelő Szövetséget immár a 17. éve kormányzó Aján Tamás. A magyar sportdiplomata vitákkal tarkított, de mindenképpen előrevivő tanácskozásra számít. A doppingellenes küzdelem - ami egyre inkább hidegháborúhoz hasonlítható - hangadó személyiségeinek „csúcstalálkozóján” a tét többek között az, hogy az orosz sportot úgy egészében visszaminősítik-e annak, ami a 2016. évi nyári olimpiai játékok rajtja előtt volt. Azaz a megsemmisítő erejű kollektív eltiltást megelőzően. Vannak a tanácskozásokkal kapcsolatban derűlátó jóslatok, ám Aján Tamás óvatosságra int, aminek tapasztalatát és kapcsolatrendszerét ismerve már önmagában is jelzésértéke van.
„Sok függ attól, hogy Alekszandr Zsukovnak, az Orosz Olimpiai Bizottság elnökének előadása milyen hangot üt meg, illetve milyen fogadtatásra talál – nyilatkozta a széles látókörű magyar sportvető az SzPress Hírszolgálatnak. - Zsukovról tudni kell, hogy volt az orosz parlament elnöke és a kormányban is magas tisztet töltött be, az Egyesült Államokban eltöltött éveinek köszönhetően pedig kiválóan beszél angolul. Ami ennél is fontosabb: élvezi Thomas Bachnak, a NOB német elnökének a bizalmát és elismerését. Magam is jól ismerem Zsukovot, igazi úriembernek tekintem, akivel a kényes témákról is őszintén lehet szót váltani. Ő volt az, aki az orosz sportolók „elmeszelése” után kompromisszumok nélküli együttműködést ajánlott fel a nemzetközi sportszervezeteknek, és ígéretet tett arra, hogy országa doppingellenes rendszerét gyökeresen átalakítják. A napokban kétszer is beszéltem vele, megtiszteltetésnek tekintem, hogy szöuli előadása legfontosabb témáit megosztotta velem.”
Nem fér kétség ahhoz, hogy Zsukov most a mundér becsületének védelmére készül, azt az orosz – maga Putyin elnök által is hangoztatott – álláspontot képviselve, hogy nemzete továbbra sem fogadja el a WADA vizsgálóbizottság úgynevezett McLaren jelentését. Amely feketén-fehéren államilag támogatott és palástolt, majd tagadott és visszautasított tömeges doppingolás valamint csalás tényét tárta fel.
„Van a történetnek egy pikáns részlete is – folytatta Aján Tamás. – A NOB, személy szerint Bach elnök is, Zsukov szakértelmét és diplomáciai erényeit elismerve éppen az Orosz Olimpiai Bizottság első emberét bízta meg azzal a feladattal, hogy legyen a 2022. évi pekingi téli olimpiai játékok szervezőivel kapcsolatot tartó NOB koordinációs bizottság vezetője.”
Zsukov kinevezése után azért kapták fel sokan a fejüket, mert a WADA szakemberei már ezt megelőzően azt hangoztatták, hogy éppen a 2014-ben Szocsiban, tehát orosz földön megrendezett téli olimpiai játékok minősült az orosz doppingvétségek „csúcseseményének”…
Most viszont nem Zsukov megbízatása és a koordinációs bizottságban betöltött tisztsége kerülhet a szöuli megbeszélések középpontjába, hanem az „orosz ügy” mellett annak a Németországban élő (vagy inkább menedéket kereső) idősebb kínai orvosnőnek a nyilatkozata, aki a 2000-es évek elejére visszatekintve ezres nagyságrendű kínai doppingvétségről nyilatkozott a sajtónak. Hozzá hasonlóan aligha érezheti magát teljes biztonságban a WADA egyik nemzeti alegységeként működő – jelenleg felfüggesztett – Orosz Doppingellenes Ügynökség, a RUSZADA volt vezetője, Grigorij Rodcsenkov, aki a családjával az Egyesült Államokba költözött, ott pedig leleplező adatok sokaságának megosztásával kötött vádalkut. Úgy tudni, hogy az oroszok most Rodcsenkov kiadatását is szeretnék elérni.
(SzPress/Szalay Péter, fotó: Szaka József)