A Magyar Olimpiai Akadémia az elmúlt hónapban a fő rendezvényei mellett sok egyéb érdekes, helyi rendezvényen is érintett volt szerte az országban Abonytól Bokodon, Debrecenen át Tiszavasváriig. Ezeket a rendezvényeket szeretnénk a hírcsokrunkban megismertetni olvasóinkkal.
Gazdag József, a Tiszavasvári Olimpiai Baráti Kör Egyesület elnöke március 26-án bemutatta egyesületét Debrecenben, a Debreceni SZC Baross Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium a „Találkozás nemzetünk hírességével” című rendezvényen, melynek vendége Váradi János olimpiai bronzérmes, háromszoros Európa-bajnoki ezüstérmes magyar ökölvívó volt.
Április 4-én, Debrecenben az Alliance Francaise de Debrecen és a DHSE Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör Szakosztály az Irány Párizs 2024! programsorozat keretén belül közönségtalálkozót szervezett Battai Sugár Katinkával, a DEAC világbajnok kardvívójával, a Benedek Elek Könyvtárban. A rendezvény moderátora Parádiné Kenéz Tünde, a szakosztály vezetője volt.
Április 9-én, Zuglóban, a Varga Zoltán Sportpályán megemlékezést és koszorúzást rendezett a helyi sportközpont, az elhunyt bajnok halálának 14. évfordulóján, a 11 évesek számára rendezett labdarúgótorna előtt. A résztvevő csapatok (Budapest Honvéd FC, Ferencvárosi TC, MTK, Vasas SC) előtt előbb többen emlékeztek az ezen a pályán elhunyt legendás labdarúgóra. A koszorúzáson a MOB és a MOA közös koszorúját Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára helyezte el az olimpiai bajnok emléktáblájánál.
Április 11-én délután vettek végső búcsút a Szent Család Templomban, a hetvenéves korában elhunyt Dobor Dezső sportújságírótól, sporttörténeti kutatótól, a Telesport egykori népszerű riporterétől, a Magyar Olimpiai Bizottság és a MOA tanácsának egykori tagjától. Dezső összesen kilenc olimpiáról közvetített és tudósított. A MOA képviseletében dr. Iglódi Endre elnök és Prof. Dr. Szakály Sándor alelnök vett részt a búcsúztatón, melyen az elhunyt családtagjainak dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adta át, amit Dezső betegsége miatt már nem tudott személyesen átvenni.
Délután a Csanádi Árpád Általános Iskola, Sportiskola és Gimnázium éttermében Berki Krisztián olimpiai bajnok tornász, a Magyar Torna Szövetség sportigazgatója volt a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör vendége. A vendéggel Molnár István, a kör tagja, egyik sportszakértője beszélgetett. A rendezvényen részt vett Győr Béla is.
Szintén április 11-én, a Költészet Napja rendezvénysorozathoz kapcsolódott Debrecenben a Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör Szakosztály. A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány Kuratóriuma alkotói ösztöndíjat adományozott Parádiné Kenéz Tündének, a szakosztály vezetőjének. Gratulálunk a kitüntetéshez!
Április 15-én délután Újpesten, a Megyeri temetőben helyezték örök nyugalomra Juhász Péter olimpiai ezüstérmes labdarúgót. A MOB és a MOA képviseletében Szabó Bence kétszeres olimpiai bajnok vívó, Győr Béla és Vajda Krisztina, a MOB marketingmunkatársa vett részt a búcsúztatón és helyezte el a MOB koszorúját a ravatalnál.
Április 17-én, Abonyban, a Kinizsi Pál Gimnázium olimpiai napi rendezvényén vett részt Vaskuti István, olimpiai bajnok kenus, a Nemzet Sportolója; Győr Béla és Szijj Lilla, MOA-tanácstag, az Olimpiai Értékek Iskolai Program projektvezetője. Pető Zsolt polgármester után Győr Béla köszöntötte a mintegy 300 fő sportoló tanulót és tanáraikat. Vígh Krisztián, az iskola testnevelő tanára példásan vezette le a nap eseményeit. A gyerekek és tanáraik közönségtalálkozón beszélgethettek Vaskuti Istvánnal. Egyöntetű volt a hallgatóság véleménye, hogy nagy élmény volt a Nemzet Sportolójával találkozni, beszélgetni, hallgatni felemelő előadását. A kis küldöttség természetesen ellátogatott Varga János szobrához és megtekintette a birkózók edzését is, a bajnokról elnevezett csarnokban. Az olimpiai bajnok sportoló találkozott Krupincza János önkormányzati képviselővel, a POWER SE elnökhelyettesével és Dudinszky Anna Mónika alpolgármesterrel is. A délutáni program során Szekeres Ferenccel, az abonyi származású maratoni futó olimpikonnal is találkozhattak a résztvevők.
Április 19-én, pénteken Bokodra, a Dr. Nemere Zoltán Óvoda és Bölcsőde olimpiai napjára volt hivatalos a MOA küldöttsége, melynek tagja volt Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok vívó; Szász-Kovács Emese olimpiai bajnok vívó; Muhari Eszter kadet világbajnok vívó; Rédli András olimpiai bronzérmes, világbajnok vívó; Győr Béla és Veres Vince, a MOB Hagyományőrző Bizottságának tagja. Először az óvoda Nemere-emlékfalánál volt megemlékezés és koszorúzás az óvodások és bölcsődések részvételével. Majd Markó Györgyi, intézményvezető mondott beszédet az óvoda tornaszobájában, amelyet javaslatára Sákovicsné Dömölky Lídiáról neveztek el. A bajnok nagyon meghatottan mondott köszönetet a gesztusért, majd Szász-Kovács Emesével és Muhari Eszterrel együtt leleplezték a szoba falán elhelyezett emléktáblát. A bajnoknő külön kérése volt a helyiek felé, hogy Lídia Tornaszoba legyen a helység neve. A névadó után az község sportpályáján került lebonyolításra az Olimpiai nap az óvodásoknak, bölcsődéseknek. Ezután közönségtalálkozót tartottak az általános iskola Nemere Sportcsarnokában, ahol a gyerekek a bajnokokkal beszélgethettek. A helyiek méltán híres művészi kerékpár egyesületének bemutatóját tekinthették meg a résztvevők a találkozó zárásaként. Majd az általános iskola falán és Nemere Zoltán szülőházán elhelyezett emléktáblákat koszorúzták meg a helyiek és a MOA-küldöttség.
Április 20-án Tatán, az Olimpiai Edzőtábor tanácstermében rendezték meg a MOB és a MOA által meghirdetett Mező Ferenc Olimpiai Szellemi Vetélkedő országos döntőjét, 8 csapattal. A vetélkedő a MOB honlapján keresztül folyt öt héten keresztül, online formában. A 8 legtöbb pontot szerző csapat részvételével rendezték a finálét. A döntő játékvezetője Győr Béla volt. A zsűri elnöke dr. Szikora Katalin, MOA-tanácstag, tagja Szijj Lilla és Veres Vince volt. A csapatok 10 fordulóban adtak számot a felkészültségükről.
A döntő végeredménye:
- PTE Deák Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda (Pécs)
- Dombóvári Illyés Gyula Gimnázium
- Kispesti Eötvös József Általános Iskola
- Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium
- EASZC-Vay Ádám Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium (Baktalórántháza)
- Gödöllői Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Óvoda 2.
- Gödöllői Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Óvoda 1.
- Újpesti Bene Ferenc Általános Iskola
A döntő minden résztvevője a MOB ajándékkönyvét és emlékérmet, az első három helyezett csapat tagjai külön érmet, a bajnok serleget vihetett haza. Az első helyezett csapat a MOA vendégeként részt vehet a nyári olimpiai táborában. A döntőt közös ebéd zárta.
Fókuszban a labdarúgás címmel tartott nagyszabású rendezvényt a Tiszavasvári Olimpiai Baráti Kör Egyesület, április 20-án, szombaton, a Találkozások Házában. Az eseményt Mráz Erzsébet Irma írónő nyitotta meg, majd Kű Lajos olimpiai ezüstérmes labdarúgó tartott élménybeszámolót. Délután Tolcsvay Béla, Kossuth-díjas énekes dalaival emelte a tanácskozás fényét.
Április 25-én délután a Csanádi Árpád Általános Iskola, Sportiskola és Gimnázium éttermében a Kökény Beatrix, Imre Géza olimpiai ezüst és bronzérmes házaspár volt a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör vendége. A vendégekkel Tóth Attila, a kör elnökségi tagja, egyik sportszakértője beszélgetett. A jó hangulatú rendezvényen részt vett Győr Béla is.
Április 26-án reggel izgatottan készült hat tagóvoda óvodás csapata, a Pesterzsébeti Lurkóház Óvoda Olim-pici elnevezésű olimpiai napjára, az ESMTK sportcsarnokában, Pesterzsébeten. Az óvodások bevonulása és a lánggyújtás után Molnár Tímea intézményvezető köszöntötte a résztvevőket és a vendégeket. Majd Szabados Ákos, Pesterzsébet polgármestere és Győr Béla MOA köszöntötte a résztvevőket. A résztvevő óvodások eskütétele után megkezdődtek a versenyek. Sorversenyben, kapura lövésben, grundbirkózásban és karatéban mérte össze tudását a hat tagóvoda 10-10 óvodása. A küzdelmek befejezése után a MOB és a MOA ajándékaként átadásra kerültek az aranyérmek minden résztvevő számára. Itt ugyanis mindenki győztes volt.
Április 26-án, pénteken délután indult Debrecenben, a Bem tér és a Füredi utca sarkáról a történelmi séta, melyet a július 26-i nyitóünnepség előtt három hónappal, a francia nyelvet és kultúrát népszerűsítő debreceni Alliance Francaise kezdeményezésére rendeztek. A különleges, olimpiai tematikájú, vezetett sétán megismerhették az érdeklődők, kik azok a debreceni sportolók, akik megjárták az olimpiát és emléküket hogyan őrzi a város. A sétát Parádiné Kenéz Tünde, a DHSE Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör szakosztályvezetője és Erdei Nóra idegenvezető vezette.
(MOB-MOA/GyB; fotó: TOBKE, PKT, Róth Tamás, Abony, Bokod, Szijj Lilla, Lurkóház)