Alapszabály, doppingvizsgálatok és támogatások az elnökség napirendjén

Alapszabály, doppingvizsgálatok és támogatások az elnökség napirendjén

2020. 12. 02.
Megosztás


Idei utolsó elnökségi ülését tartotta december 2-án a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége, mely az alapszabálytervezet mellett többek közt a doppingvizsgálatok szövetségenkénti felosztására, valamint a felkészülés szakmai támogatására tett javaslatot is tárgyalta, továbbá napirenden volt a Gerevich-ösztöndíj is.

Kulcsár Krisztián a közelmúlt aktualitásai közt beszámolt az Európai Olimpiai Bizottság november 27-ei, első online kongresszusáról, melyen Vékássy Bálint főtitkár és a MOB elnöksége részéről Gyurta Dániel, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja is részt vett. A MOB elnöke elmondta, hogy az EOC új alapszabály-tervezetének kidolgozásában jelentős szerepet vállaltak. Beszélt arról is, hogy a dokumentumba újdonságként bekerült a női sportvezetők számának növelése érdekében, hogy az EOC vezető testületének legalább 30 százaléka a hölgyek közül kell, hogy bekerüljön; a módosítás a következő, 2021 áprilisára tervezett tisztújító közgyűlés után lép majd életbe. A sportvezető tájékoztatást adott arról, hogy az olimpiai család az 1976-os montreáli olimpián bronzérmes női kézilabdacsapat tagjainak kezdeményezésére, a Magyar Vöröskereszt partnereként jelentős adománnyal járult hozzá a járvány elleni küzdelemhez. 100 olimpikon, több mint 10 millió forintos felajánlásából vásárolt orvosi eszközöket a legnagyobb hazai humanitárius szervezet négy fővárosi kórháznak, és az Országos Mentőszolgálatnak. Kulcsár Krisztián sajnálattal jelentette be, hogy a koronavírus-járvány visszaszorítására tett szigorító intézkedésekre való tekintettel elmarad a december 19-re kitűzött ünnepi közgyűlés, melyen a szervezet alapításának 125. évfordulóját is ünnepelték volna.

Fábián László a támogatási rendszerekről adott tájékoztatást. Ismertette a pontértéktáblázaton alapuló Gerevich Aladár-sportösztöndíj és a 2021. évi versenysport és olimpiai felkészülés szakmai támogatási előirányzat MOB általi felosztási módszertanát, amely a 2016-os esztendőtől eltelt időszakot veszi figyelembe. A MOB sportigazgatója a felnőtt és az U23-as judo Európa-bajnokság aktuális eredményességi jutalmazási listájáról is tájékoztatást adott, amelyet a szervezet továbbít az EMMI felé. A javaslatokat az elnökség elfogadta.

Az elnökség a 2021. évi doppingvizsgálatok sportágak közötti, szakmai elvek alapján történt felosztására tett javaslatot is áttekintette. A MOB Sportigazgatósága a szakmai anyagot a MOB Orvosi és a Sportszakmai Bizottságával, továbbá a vizsgálatokat végző Magyar Antidopping-csoporttal is egyeztette előzőleg. Elhangzott, hogy évente 1500 doppingvizsgálat államilag finanszírozott. A MOB vezetői ezért köszönetet mondtak az EMMI-nek; a jelenlévő dr. Fazekas Attila helyettes államtitkár pedig kijelentette, hogy a két szervezet között etéren is jó az együttműködés. Mint ismert: a MOB közgyűlése korábban elfogadta az olimpiai induláshoz szükséges minimumkövetelményeket, melyek a 4 negatív eredményű doppingtesztre is kiterjednek. Schmidt Gábor MOB-alelnök azt mondta, az elnökség tagjainak feladata, hogy minden erejükkel küzdjenek a tiltott teljesítményfokozás ellen.

A grémium tárgyalta az új alapszabály tervezetét is, Kulcsár Krisztián a „finomításokat” ismertette. Elmondta, hogy a dokumentumot a MOB bizottságai és tagjai is megkapják véleményezésre és áttekintésre.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter, archív)