Kiss Lenke, Dávid Sándor és Jocha Károly életműdíjat kapott a MOB-tól

„Az egyesület az alapvető sejtje a sportnak - minden gyermek ott kezdi sportkarrierjét”

2019. 09. 20.
Megosztás


Alapításának 30. évfordulóját ünnepelte az 1989-ben alapított Sportegyesületek Országos Szövetsége (SOSZ) szeptember 20-án a Larus Étterem és Rendezvényközpontban. Az ünnepi közgyűlés és konferencia résztvevőit Schmitt Pál NOB-tag, a MOB tiszteletbeli elnöke, Kulcsár Krisztián, a MOB elmöke és Deutsch Tamás, a SOSZ elnöke, a MOB alelnöke is köszöntötte. A rendezvényen elismeréseket is átadtak, többek közt Kiss Imre alapító elnökneka MOB egykori alelnökének.

Dr. Szabó Tünde köszöntötte elsőként a közgyűlés résztvevőit, aki úgy fogalmazott. „pezsgő időszakban született a SOSZ”.

A sportért felelős államtitkár kifejtette, hogy a jelenlegi kormányzat számára - mióta stratégiai ágaza a sport - fontos a szervezet, sőt, az egyik „főszereplő”. A sportpolitikus hangsúlyozta, hogy az egyesületeknek az állam biztos hátteret kíván nyújtani a jövőben is, mivel a magyar sport nélkülük nem lehetne sikeres.

„Jó körbenézni, szinte valamennyien az olimpiai család tagjai vagytok” - kezdete köszöntőjét Kulcsár Krisztián. A MOB elnöke emlékeztetett, hogy 1989-ben a Csepel elnöke, Kiss Imre vezetésével 12 egyesület hozta létre a SOSZ-t, aminek ma - Deutsch Tamás elnöklete mellett - már közel félezer, pontosan 487 tagegyesülete van. A sportvezető elmondta, hogy a MOB számára fontos partnerek a műhelyek, a MOB közgyűlésének a SOSZ, az egyesületek részéről több képviselő is tagja. Beszélt arról is, hogy Virág Lajos egykori birkózó olimpikon vezetésével a MOB Sportegyesületi Bizottságot működtet, így a klubok közvetlenül is képviseletet kapnak az ötkarikás szervezetben. Kulcsár Krisztián kifejtette, hogy a MOB stratégiájában hangsúlyt kap, hogy a sportoló az első (athletes first), és ez pedig az egyesületek munkáját jelenti. „A sportban minden a műhelyekben dől el" - hangsúlyozta.

Fürjes Balázs Budapest, mint globális sportfőváros stratégiáját mutatta be. Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár kitért a sportfejlesztésekre, beruházásokra és beszélt a nemzetközi sportesemények megtérülő hasznáról is. Kifejtette, hogy a Sportcal kimutatása szerint Budapest idén már a harmadik helyet foglalja el a világ globális sportfővárosainak listáján, amelyen 2015-ben a 12. volt.

Schmitt Pál hangsúlyozta: 30 év nagy idő. A NOB magyar tagja visszaemlékezett az 1980-as évek végére, a demokratizálódási folyamatokra, a központi irányítás megszűnésére, mely a sportot sem kerülte el. A sportdiplomata elmondta, büszke arra, hogy a három évtizedből 21 évig maga is a SOSZ partnere lehetett a MOB elnökeként. „Molnár Zoltán főtitkárral, Babati Lajossal és a többiekkel azt kerestük, hogyan tudunk segíteni a műhelyeken, hiszen az egyesület az alapvető sejtje a sportnak, mert kiválasztja és gondozza a tehetségeket.”

Prof. dr. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora a SOSZ köszöntése mellett rövid prezentációban mutatta be az oktatási intézmény fejlesztési terveit, infrastrukturális beruházásait, azok ütemezését. Beszélt a MOB-bal tervezett kettős életpályamodellről, az egyetem szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszeréről is, valamint hangsúlyozta az eredményességhez szükséges sporttudomány fontosságát.

Deutsch Tamás köszönetet mondott Kiss Imre alapító elnöknek, Schmitt Pálnak a MOB első embereként tett több évtizedes támogatásáért, együttműködéséért és Gallov Rezsőnek, aki a kezdeti években az állami sportirányítás elsőszámú vezetőjeként, az Országos Testnevelési és Sporthivatal (OTSH) államtitkáraként működött együtt a Sportegyesületek Országos Szövetségével. A politikus-sportvezető elmondta, hogy magyar sportmodell alakul, ami jelentős részben a sportegyesületeken keresztül valósul meg, „ennek egyik tüdeje a SOSZ”, de területei a sportfejlesztési programok, a létesítmény-fejlesztés, a tao-felhasználás, a mindennapos testnevelés és az olimpiai életjáradék is. A SOSZ első embere úgy fogalmazott: „minden gyermek a sportegyesületekben kezd sportolni.”

Az ünnepség végén elismeréseket adott át Deutsch Tamás. Sportszervezeti vezetői tevékenységéért, a sportegyesületek munkáját segítő sportvezetői tevékenységéért oklevelet vett át Czerpán István (Pécsi PVSK), Kunszt Gábor (BHSE), Markovits László (Vasas SC), Őze István (UTE), Perjámosi Sándor (Dunaferr SE), Ujhidy Tibor (Kecskeméti SE-k Szövetsége), Vass Károly (korábbi SOSZ-elnök), Gallov Rezső (korábbi sportállamtitkár) és Schmitt Pál (korábbi MOB-elnök), illetve díjazták Mesterházy Attilát (korábbi SOSZ-elnök) is, aki azt később veszi át. Brüll Alfréd-díjat kapott dr. Nagy László (MTK korábbi ügyvezető elnöke). Az elmúlt harminc esztendő olimpiai és paralimpiai eredményei, pontjai alapján díszes serleget kapott a három legeredményesebb klub: a BHSE (24 arany, 16 ezüst és 6 bronz), az UTE (9,12,3) és a Vasas SC (18,6,6).

A SOSZ alapítói: Bp. Honvéd, Újpesti Dózsa, Bp. Spartacus, Ferencvárosi Torna Club, Csepel SC, Diósgyőri VTK, Kecskeméti SC, Tatabányai Bányász SC, Vasas, MTK-VM, Budapesti Vasutas SC, Békéscsabai Előre Spartacus.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)