Thomas Bach az ENSZ Fenntartható Fejlődésért Csúcstalálkozóján tart előadást New Yorkban szeptember 26-án. A szervezet az eseményen fogadja el a 2015-ös évet követő fejlesztési terveket. A csúcstalálkozón a NOB elnökén kívül számos ország és szervezet első embere, többek között Ferenc pápa is felszólal. Az elfogadásra kerülő fejlesztési tervekben első ízben szerepel majd a sport is, mint a globális fenntartható fejlődés egyik fontos alappillére.
„A sport társadalmi fontossága – az Agenda 2020 és az olimpiai mozgalom stratégiai jövőképe szempontjából egyik legfontosabb kérdés – újabb kiemelkedő elismerést kapott" – magyarázta Thomas Bach.
„Ez által is láthatjuk, hogy az Agenda 2020 reformcsomagban megfogalmazottak szoros harmóniában vannak az ENSZ 2015-öt követő fejlesztési tervével. Az elfogadásra kerülő tervek kiemelten elismerik a sport erejét, hogy az embereket egészséges életmódra nevelje, valamint az oktatásban és a társadalmi beilleszkedésben, a nők, a fiatalok és a nehéz helyzetben lévők megsegítésében, megerősítésében betöltött fontos szerepét."
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét a Csúcstalálkozóra a négyszeres olimpikon, NOB-tag Angela Ruggiero is elkíséri, hiszen Ban Ki-moon ENSZ-főtitkár kérésének a résztvevő delegációk egyik tagjának harminc év alattinak kell lennie, ezzel is hangsúlyozva a fiatalok érdeklődését, lelkesedését és bevonását a 2015 utáni fejlesztési tervek kialakításában.
Bach elnök nem csak Ban Ki-moon főtitkárral tart egyeztetést New Yorkban, hanem számos nemzet állam- és kormányfőivel is, melyeken a legfőbb téma a sport társadalmi szerepe és felelőssége lesz, valamint a közös, a sport autonómiája és a fenntartható fejlődés érdekében történő teendők meghatározása lesz.
Mint az ENSZ hivatalos, állandó megfigyelője, a NOB aktívan segítette a 2015 utáni fejlesztési terv kialakítását. Az új tervek a MIlleniumi Fejlesztési Célokra épülő, egyetemes és átalakító erejű célkitűzések összessége, melyeket a világszervezet tagországainak 2030-ig kell megvalósítaniuk.
A NOB az Agenda 2020 reformjainak kialakítása, megfogalmazása nyomán kétszer akkora lendülettel kereste az együttműködést a különböző nemzetközi szervezetekkel, így az ENSZ-szel is. 2014 áprilisában a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és az Egyesült Nemzetek Szervezete között a legfelsőbb, szoros együttműködésre késztető memorandum aláírására került sor.
“A Nemzetközi Olimpiai Bizottság alapítóeszméje és hite, hogy a sport hozzájárul a békéhez és az emberiség nyugodt fejlődéséhez" – mondta Thomas Bach. „Ahogy új fejlődési korszak kezdődik a világban, a NOB úgy marad az ENSZ büszke partnere, és fogja továbbra is szolgálni a célt, hogy szorosan együttműködve, a világot a sporton keresztül jobbá tegyük.
(olympic.org-MOB)