Az egykori MOB-elnök Széchényi Imre grófra emlékeztek Balatonföldváron

Az egykori MOB-elnök Széchényi Imre grófra emlékeztek Balatonföldváron

2019. 06. 17.
Megosztás


Mellszobrot állítottak Balatonföldváron a település alapítója, gróf Széchényi Imre tiszteletére június 15-én. A „legnagyobb magyar", Széchenyi István testvérbáttyának unokája 1904 és 1905 között a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is volt. Az ünnepségen az egykori sportvezetőt Kulcsár Krisztián is méltatta. A mellszobrot – Szabolcs Péter alkotását – a MOB jelenlegi elnöke mellett Holovits Huba, a balatonparti város polgármestere leplezte le.

Kulcsár Krisztián köszöntőjében emlékeztetett a 2017-es balatonföldvári finndingi-világbajnokság sikeres megrendezésére, és ennek kapcsán elmondta, a tokiói olimpiára már két magyar vitorlázó is szerzett kvótát. Köszönetet mondott Holovits Hubának az ünnepségért, a hagyományok őrzéséért, és mert vitorlásemberként viszi tovább olimpikon – egy esztendeje elhunyt – édesapja, György és nagybátyja, Tamás örökségét ebben az olimpiai sportágban.

„A Széchényiekről sportvezetőként is hálás feladat megemlékezni, mert rengeteg szállal kötődnek a magyar sporthoz. Külön megtisztelő, hogy egykori elődömet, gróf Széchényi Imrét méltathatom, akinek ehelyütt mellszobor állít mostantól emléket – mondta a MOB elnöke. – A Magyar Olimpiai Bizottság rendkívül fontos feladata a hagyományaink, értékeink megőrzése, az olimpiai mozgalom egykor jeles alakjai szellemiségének megidézése – még ha sokszor akár egy évszázadot is vissza kell pörgetnünk az időben. Megfogalmazzuk ezt alapszabályunkban, és kiemelt feladatunkká tettük az alig három hete elfogadott, 2028-ig tartó MOB-stratégiában."

Széchényi Imre 46 évesen lett a MOB második elnöke, aki komoly örökséget kapott Berzeviczy Alberttől, aki az alapítástól, 1895-től 1904-ig volt a szervezet első embere. „Berzeviczy, aki jelentős politikai, tudományos és sportvezetői életutat járt be, magasra tette a mércét a mob élén, egyben erős alapokat tett le. Ezt kapta és folytatta gróf Széchényi Imre. Ezek a sportdiplomácia megszületésének évtizedei. Sorra alakulnak a nemzetközi és a hazai sportszervezetek, szövetségek, sport témájú kongresszusokat szerveznek szerte európában, és megrendezik az első világversenyeket is, és a MOB ekkor még csak alig 10 éves. Az 1900-as évek első éveiben járunk, az osztrák-magyar monarchia időszakában, amikor Tisza István az első miniszterelnökségét tölti. A dualizmus időszaka ez, Ferenc József uralkodása idején. Berzeviczy 1904-ben mondott le a MOB éléről, és ekkor kerül a szervezet élére gróf Széchényi Imre."

Akkoriban már a MOB feladata volt az olimpiai játékok előkészítése és a magyar csapat felkészítése. „Széchényi Imre olimpiája a St. Louis-i olimpia, ahova – a megemelkedett utazási költségek miatt –, maroknyi magyar csapat utazott, de a 4 versenyző 4 érmet nyert, ami azért viszonylag jó arány."

Kulcsár Krisztián arról is beszélt, hogy Széchényi Imre egész életében lelkesedett a sportért. „Elsősorban – ahogy akkoriban nevezték – megkülönböztetésül a ló, vagy agárversenyektől – az embersportokért. Angol neveltetése elkerülhetetlen nyomokat hagyott lelkében. Ő maga is buzgón sportolt, amíg szívbaja engedte. Vívott, jóval felülemelkedve az átlagos színvonalon, ezenkívül szenvedélyesen futballozott. A MAC első csapatának ő volt a bal-back-je, és akik akkoriban szembe kerültek vele a tattersaal-ban vagy az Orczy-kertben azok sokáig emlékezhettek energikus, ügyes játékára."

15 évig volt a kor kiemelkedő egyesülete, a Magyar Athletikai Club (MAC) alelnöke. Legnagyobb munkásságát azonban a Magyar Atlétikai Szövetség megalapítójaként és első elnökeként fejtette ki. Öntudatos munka, erélyesség jellemezte. Sportvezetőként abban is érdemei voltak, hogy a fürdőkön, strandokon kialakuljon a sportélet. Balatonföldváron pályákat építtetett, és teniszversenyeket rendezett. A Magyar Olimpiai Bizottság élén eltöltött sajnálatosan rövid időszaka alatt egyik legfontosabb sikere az állami pénzügyi támogatás kiharcolása volt.

„Széchényi Imre már gyerekkorában is szívbetegséggel bajlódott. Élete teljében, 47 évesen hunyt el. A korabeli Nemzeti Sport azt írta: egy nagy név méltó viselőjét, egy olyan férfit vesztettünk el, aki nemcsak megtiszteltetést látott a sporttisztségek elfogadásában, hanem komoly kötelességet" – zárta a megemlékezést Kulcsár Krisztián, majd köszönetet mondott a szobor alkotójának, a Munkácsy Mihály-díjas Szabolcs Péternek.

Korábban már állítottak emléket a grófnak; az alkotást, amelyet 1907-ben állítottak és avattak fel a mai Széchenyi Imre utca és a Motel utca sarkán, Radnay Béla készítette. A szobrot 1947-ben ledöntötték. A régi Széchenyi Imre szobor talapzatát a város 2012-ben, az eredeti formájában visszaállíttatta. Szabolcs Péter szobrászművész pedig újra alkotta Széchenyi Imre mellszobrát. A bronzból készült alkotás felállítása tisztelgés a település megálmodója, és alapítója előtt írja a hirbalaton.hu.

Holovits Huba kiemelte: Széchenyi Imre volt az, aki testvérével, Viktorral 123 évvel ezelőtt a semmiből, az egykori Földvár-pusztából építette meg, hozta létre a mára a Balaton déli partjának gyöngyszemévé vált Balatonföldvárt. „A csodálatos villasorok, az egyedülálló Kvassay sétány, a hatalmas rendezett parkok, a Balaton legnagyobb kikötője, a mintaszerűen kialakított közlekedési hálózat mind, mind az ő gondosságát és előrelátását dicséri" – tette hozzá.

(MOB, fotó: Németh Levente)