Az olasz kormány korábbi álláspontjával ellentétben Matteo Salvini belügyminiszter egy interjúban arról beszélt, hogy amennyiben a 2026-os téli olimpia rendezésére jelentkezett Milánó és Cortina d'Ampezzo közös pályázatának fedezetéhez nem sikerül a teljes összeget magánpénzekből összegyűjteni, a kormány kipótolja azt.
Az olasz pályázat ezzel komoly lökést kapott, ugyanis eddig a kabinet azt hangoztatta, hogy támogatja ugyan a kandidálást – amit levélben is megerősít majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak –, ám egyetlen euróval sem hajlandó hozzájárulni a költségekhez.
A pályázatot Lombardia és Veneto tartományok önállóan finanszírozzák, amihez a NOB is hozzájárult.
Salvini a leggo.it oldalnak adott interjúban kitért arra, hogy áttanulmányozta a jelentkezési munkát, s úgy látja, a gazdaságot a lehető legkisebb mértékben terhelné meg az olimpia, mivel a lehetséges versenyhelyszínek túlnyomó többsége már most is üzemel.
Az olaszok eddigi nehézségeik ellenére jó helyzetből várhatják a 2009 júniusi helyszínkijelölést, ugyanis már csak Stockholm tekinthető riválisuknak, mivel Calgaryban a keddi népszavazáson a lakosok a rendezés ellen foglaltak állást. Ráadásul a svéd pályázat is nehéz helyzetben van, miután kormányválsággal küzd az ország, melynek nincs miniszterelnöke. Az új városvezetés pedig kijelentette, hogy az adófizetők pénzéből nem hoz létre külön alapot a játékok lebonyolítására.
Nincs a pályázók között, ám nemrégiben felvetődött Argentína jelentkezése is. November 1-jén a NOB jelezte, hogy Buenos Aires és a Tűzföldön található Ushuaia, a világ legdélibb városa lenne az esetleges helyszín. A jelentkezés elfogadására a NOB tanulmányútja után kerülhet sor.
A 2026-os téli olimpia rendezéséért zajló versenyből korábban Sion, Szapporo és Graz is visszalépett, míg a törökországi Erzurumot a NOB zárta ki a jelentkezők közül.
Az elkövetkező hónapokban a pályázóknak meg kell győznie a NOB-ot (és a szemlebizottságot) a megfelelő projektek jóságáról és megvalósíthatóságáról.
A versenyben lévő városok november 28-án Tokióban mutatják be tanulmányukat. A következő lépés 2019. január 11-én, a hivatalos kérelem és az első alapgaranciák benyújtásának határideje. Február és március között a szemlebizottság meglátogatja a jelölt városok helyszíneit. E szakasz után a felmerült kérések alapján kell a pályázóknak módosítani terveiket. Április 12. a végső garanciák benyújtásának az ideje. Végül 2019 júniusában Lausanne-ban a NOB ülésén hirdetik ki a 2026-os olimpia városát.
(MOB/MTI, foto: Getty Images)