Sport - Vízilabda - Hungária Kupa

Az olimpiai bajnok Molnár Endre bekerült a Nemzetközi Úszó Hírességek Csarnokában

2025. 02. 07.
Megosztás

Nyolc év után ismét egy magyar vízilabdázó legendát iktatnak be a Nemzetközi Úszó Hírességek Csarnokába (ISHOF). Az idei, jublieumi 60. gálán a pólósok kategóriájában a hetvenes évek aranycsapatának kapusfenoménja, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Molnár Endre lesz a sportág legnagyobbjait felvonultató panteon tagja – adta hírül a Magyar Vízilabda Szövetség.

A szavazás lezárultával az ISHOF közzétette az idei elismerések listáját, amelyen ismét ott egy magyar név (tavaly az úszók között Gyurta Dániel került be a hírességek közé). Mégpedig az olimpiai, világ- és Európa-bajnok kapuslegenda, Molnár Endre. A pólósközegben – és az ISHOF hírlevelében is – Bandiként emlegetett zseni egy évtizeden át volt a hetvenes évek aranycsapatának tagja, mondhatni, az egyik legfontosabb: négy olimpián védte a válogatott kapuját.

Sport - Nyári Olimpiai Játékok - Montreal

Budapest, 1976. június 8. A montreali olimpiára készülő magyar vízilabda-válogatott.

MTI/Petrovits László

Egyike azon keveseknek – Magyarországon hatan vannak ilyenek, a világ vízilabdájában még öten – akiknek négy olimpiai érmük van: a montreali arany mellett ott díszeleg a müncheni ezüst, valamint a mexikóvárosi és moszkvai bronz. Emellett volt világbajnok (1973), ezüstérmes (1975, 1978) és kétszeres Európa-bajnok (1974, 1977); kortársai szerint egyértelműen a világ legjobbjának számított a hetvenes években a piros sapkások mezőnyében.

Sport - XXI. Nyári Olimpiai Játékok - Montreal - Hazaérkezé

Budapest, 1976. augusztus 3. Az aranyérmesek a Ferihegyi repülőtéren a montreali olimpiáról hazaérkező olimpikonok második csoportjának fogadásán. A vízilabdacsapat tagjai, álló sor b-j: Horkai György, Molnár Endre, Sudár Attila, ifj. Szívós István, Németh Miklós gerelyhajító, Csapó Gábor, Faragó Tamás, Magyar Zoltán tornász, Konrád Ferenc, Tordasi Ildikó vívó, Sárosi László és Cservenyák Tibor; guggolnak b-j: Gerendás György, Gyarmati Dezső szövetségi kapitány és Kárpáti György segédedző.

MTI/Németh Ferenc

Érdekesség, hogy a többi négyszeres magyar olimpiai érmes közül Mayer Mihály, Kárpáti György, Bodnár András és Szivós István már tagja az ISHOF-nak (Jeney László életében nem kapta meg ezt az elismerést) – Bodnár doktor volt az utolsó magyar vízilabdázó beiktatott 2017-ben, őt követi most Molnár Endre.

„Ennél nagyobb elismerést nehéz kitalálni, szerintem ez felette áll a Nemzet Sportolójának is” – mondta Molnár Bandi, amikor felhívtuk a jó hírrel.

Mint mondta, nosztalgiázni már nemigen szokott, „legfeljebb akkor, amikor leülök megnézni egy meccset, hogy a mi időnkben mennyire jó volt ez a játék… Sajnos, ma már kicsit több a pankráció, mint amikor én játszottam, de egyben elismerés is jár a srácoknak, hogy még így is helyt tudnak állni.”

Sport - Vízilabda - Hungária Kupa nemzetközi vízilabda torna

Budapest, 1977. július 14. Molnár Endre véd a Hungária Kupa nemzetközi vízilabdatornán a Margitszigeten. A Magyarország-Szovjetunió mérkőzés végeredménye 8:4.

MTI/Kovács Gyula

A beiktatási ünnepségre az ISHOF-jubileum miatt kivételesen nem az intézmény Fort Lauderdale-I központjában, hanem júliusban, a szingapúri világbajnokságon kerítenek sort. Molnár Endre ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy ott lesz a helyszínen: „nem vagyok én már olyan állapotban, hogy ilyen hosszú repülőutakra vállalkozzam – először is, meg kéne érni a nyarat, és akkor legalább életemben ünnepelhetnénk meg a nyolcvanadik születésnapomat.”

Az ISHOF idei beiktatottjai között vannak még olyan kiválóságok, mint az úszók között Anthony Ervin, Ryan Lochte és Federica Pellegrini, illetve a nyíltvízi úszásban olimpiai bajnok Ous Mellouli.

Sport - Nyári Olimpiai Játékok - Mexikóváros - Vízilabda

Budapest, 1968. május 30. Molnár Endre vízilabdázó, a magyar olimpiai válogatott keret tagja.

MTI/Kovács Gyula

Eddig beiktatott magyar vízilabda-legendák

1969: Németh János (Jamesz)
1971: Homonnay Márton
1976: Gyarmati Dezső
1978: Halassy Olivér
1982: Kárpáti György
1987: Mayer Mihály
1993: Faragó Tamás
1994: Markovits Kálmán
1995: Komjádi Béla
1996: Szivós István
1997: id. Szivós István
1998: Lemhényi Dezső
2010: Zólyomi András (Bandi)
2016: a háromszoros olimpiai bajnokcsapat (2000-04-08), és külön a háromszoros bajnokok: Biros Péter, Benedek Tibor, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Szécsi Zoltán
2017: Bodnár András