A Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) varsói kongresszusán újra alelnöknek választották a moszkvai olimpia kenubajnokát, Vaskuti István. A magyar sportdiplomata posztjának megerősítése hatalmas sportdiplomáciai siker.
A magyar szövetség kiemelt figyelmet szán a sportdiplomáciára. Korábban Bonn Ottó, Baráth Etele vett részt a nemzetközi szövetség munkájában, ma Vaskuti mellett Szántó Csaba fejlesztési igazgató, Vékássy Bálint pedig hivatalos fotográfus.
Az 58 esztendős Vaskuti István egy évtizede tölt be tisztséget a nemzetközi szövetségben, ahol hat éve alelnök; 2008-ban, majd 2010 októberében választották az ICF első alelnökének.
Mint a MOB júliusi konzultációján Baráth Etele, a hazai szövetség elnöke elmondta, a hazai szervezet célként a pozíciók megerősítése mellett az európai szervezetbe történő delegálást, Vaskuti ICF-elnöki pozíciójának megszerzését, továbbá nemzetközi szerepvállalásra alkalmas újabb magyar személyek bevonását tűzte ki.
"Bíztam a sikeremben, mert előzetesen úgy éreztem, hogy a nagy blokkok mögöttem állnak. Jól ismernek engem a küldöttek, s tudják, hogy megbízható vagyok, valószínűleg ennek is köszönhető a győzelmem. Ez nem csak az én egyéni sikerem, hanem a magyar kajak-kenu és a magyar sport sikere is. Elismerése a magyar kajak-kenunak. Egy egész csapat áll mögöttem, az élén Baráth Etelével, szövetségünk elnökével" - nyilatkozta a varsói választás után az MTI-nek Vaskuti István, aki úgy értékeli, hogy nagy lépést tett előre, s elképzelhetőnek tartja, hogy a 2016-os ötkarikás játékok után akár az ICF elnöki posztjára is pályázik majd.
"István nagyon megérdemli ezt a győzelmet. Az egész élete összefonódik a sportággal, amellyel komoly szellemi-elméleti szinten foglalkozik. Végigjárta a földrészeket, s közelről próbálja feltérképezni, megérteni, hogy mi hogyan működik, s hatalmas empátiával rendelkezik" - mondta Baráth Etele.
Vaskuti István Moszkvában, 1980-ban a kenu kettesek 500 méteres versenyében lett aranyérmes Foltán Lászlóval, világbajnokságokon összesen tízszer állt a dobogó tetején. A '86-os montreáli vébén Sarusi Kis Jánossal nemzetközi fair play-díjban részesültek. A szöuli, 1988-as olimpia előtt a magyar csapat eskümondója, majd a megnyitón zászlóvivő volt.
A TF-en 1986-ban szerzett szakedzői diplomát. Tanítványa volt - Szabó Attila mellett - többek közt a MOB munkatársa, a párizsi világbajnokság győztese, a barcelonai olimpikon Pálizs Attila. Vaskuti az 1992-es és az 1996-os olimpián a kenu szakág vezetője volt a magyar válogatottnál. A pekingi olimpián technikai ellenőrként dolgozott. 1988-ban a MOB, majd a szervezet elnökségének a tagja lett. 2011-től a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének alelnöke, 2012 márciusától az MKKSZ szakmai vezetője.
A hazai szövetség szombat délutáni tájékoztatása alapján a kongresszuson a nemzetközi szövetség orvosi és doppingbizottságába beválasztották dr. Toman Józsefet, az OSEI orvosát, míg a sárkányhajó bizottságban pozícióhoz jutott többszörös világbajnok kajakosunk, Patyi Melinda.
(MOB/VF-MKKSZ)