Az olimpiai család elhunyt tagjaira emlékeztek

Az olimpiai család elhunyt tagjaira emlékeztek

2018. 10. 31.
Megosztás


Halottak napja alkalmából tartott megemlékezést október 31-én a Farkasréti temetőben található Olimpiai Bajnokok Falánál a Magyar Olimpiai Bizottság; az elmúlt egy esztendőben elhunyt olimpiai bajnokok mellett az olimpiai családhoz tartozó szakemberekről is megemlékeztek. A résztvevők - köztük Schmitt Pál NOB-tag, Kulcsár Krisztián MOB-elnök és Vékássy Bálint főtitkár, tövábbá korábbi olimpiai érmesek, sportvezetők - meglátogatták Lemhényi Dezső és Csanádi Árpád sírját is.

Az Olimpiai Bajnokok Falánál Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke emlékezett. „Olimpikonnak lenni olyan, mintha az embernek lenne egy második családja; mindig érkeznek új tagok és mindig vannak távozók is. Az pedig magától értetődő, hogy akik itt hagynak bennünket, azokról közösen emlékezik meg az olimpiai család népes köre” - mondta a sportvezető.

„Egy csodálatos olimpiai esztendő végéhez közeledünk. Újra és újra büszkén idézem fel a téli olimpiai sikereinket, ahol a rövidpályás gyorskorcsolyázóink révén négy fiatalemberrel gyarapodott bajnokaink közössége, és emelkedett 177-re az aranyaink száma. Gondoljunk a közelmúlt ifjúsági olimpiai diadalaira, ahol 24 éremmel – köztük 12 arannyal – a negyedik legeredményesebb nemzetként zártunk Buenos Airesben. De 2018 végén se „csak" az ötkarikás eredmények jussanak az eszünkbe, hanem álljunk meg egy pillanatra, mint ilyenkor oly régóta hagyomány az olimpiai családban, Halottak napja alkalmából. Emlékezzünk azokra, akik az elmúlt esztendőben hagytak itt bennünket, és hajtsunk fejet mindazok előtt is, akik 1896-tól kezdve hoztak dicsőséget számunkra az ötkarika égisze alatt. 177 magyar olimpiai aranyérem... Mindezeket 302 sportoló nyerte. Közülük 149-en hunytak el, az elmúlt évben öten csatlakoztak az „égi" csapathoz” - fogalmazott Kulcsár Krisztián.

„A halálunk valójában nem is velünk történik, hanem a környezetünkkel. Azt hisszük, az életünk a tulajdonunk, közben nem is nekünk hiányzik, amikor elveszítjük azt. Olimpikontársaink közül, ahogy jönnek az újak, többektől búcsúzunk is. Az olimpiai család köteléke azonban összetart mindannyiunkat... Őrizzük meg legendáink, példaképeink emlékét; mindazokét, akik az olimpiai eszme szellemiségét szolgálták!” - mondta a MOB elnöke.

A résztvevők átsétáltak a kenus Kolonics György, majd a vízilabdázó olimpiai bajnok Lemhényi Dezső, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának első elnökének sírjához. A bajnokra dr. Nébald György, a klub jelenlegi elnöke és dr. Bodnár András a MOB Mező Ferenc Sportbizottság elnöke emlékezett.

A megemlékezést dr. Csanádi Árpád sírjánál zárták; a labdarúgó szakemberről, a NOB korábbi tagjáról, a MOB egykori főtitkáráról a Nemzet Sportolója, Schmitt Pál mondta el gondolatait.

Az előző Halottak napja után hunyt el...

90 esztendős korában, december 24-én hunyt el Littomeritzky Mária olimpiai és Európa-bajnok, háromszoros olimpikon úszó, aki a 4 × 100 méter gyorsváltó tagjaként lett a helsinki játékok legjobbja.

Február 3-án 82 évesen halt meg Palotai Károly, az 1964-es tokiói olimpián aranyérmes magyar labdarúgócsapat kapitánya, később nemzetközi játékvezető, sportvezető, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja; a MOB fair play-, a sportújságíró-szövetség és az UEFA életműdíjasa.

86 éves korában, február 9-én hunyt el Hevesi István olimpiai bajnok vízilabdázó, honvéd ezredes. Tagja volt a melbourne-i olimpián aranyérmes, a római játékokon bronzérmes, illetve a Torinóban és Budapesten Európa-bajnoki címet nyert magyar csapatnak.

Augusztus 10-én, 82 éves korában hunyt el a melbourne-i olimpiai bajnok kajakozó, a fair play-díjas Fábián László. Az Újpest, majd az MTK mesteredzőjéhez számos olimpiai-, világ- és Európa-bajnoki cím kötődik, és felesége, Rozsnyói Katalin sikereit is segítette.

Kulcsár Győző életének 78. évében, szeptember 19-én hunyt el a négyszeres olimpiai, háromszoros világbajnok párbajtőrvívó, a Nemzet Sportolója; mesteredző, szövetségi kapitány, a MOB elnökségének korábbi tagja, akit NOB-, MOB- és Prima Primissima Díjjal is kitüntettek.

November 12-én, Budapesten 92 éves korában hunyt el Holop Miklós, a londoni olimpia ezüstérmes vízilabdacsapatának játékosa.

Szabó László kétszeres olimpikon, világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó november 29-én, életének 63. évében halt meg. A beállós Moszkvában és Szöulban egyaránt 4. lett csapatával. 211 alkalommal lépett pályára a válogatottal, 374 gólt szerzett.

Kisgyörgy Lajosné Fedor Magda 123-szoros magyar bajnok, válogatott sportlövő december 8-án hunyt el 104. életévében. A MOB Fair-play- és Nők Sportjáért életműdíjasa.

December 20-án, életének 80. évében hunyt el Tar László sportvezető, korábbi jégkorongozó, játékvezető. A MALÉV munkatársaként a tokiói olimpiától kezdve évtizedeken keresztül szervezte a magyar olimpiai csapatok utazását. Tagja volt a MOB Hagyományőrző Albizottságának.

Korábbi vívótársam, Szalay Gyöngyi, az atlantai olimpia bronzérmese, 7-szeres csapat-világbajnok, Európa-bajnok párbajtőröző december 30-án 49 éves korában halt meg. A kétszeres olimpikon közéleti szereplőként sokat tett Tapolcáért, ahol testnevelőként és utánpótlás-edzőként is dolgozott. A Balaton Vívóklub alapítója.

Életének 97. évében, január 5-én Torontóban halt meg Sándor (Stadler) István sokszoros bajnok evezős. Az 1952-es, helsinki olimpián a 6. helyezett magyar nyolcas vezérevezőse volt.

A gyorskorcsolyázó Merényi József életének 90. évében, január 28-án hunyt el. Főiskolai világbajnok; az 1952-es téli olimpián négy távon állt rajthoz, legjobb eredménye 17. hely. Később edző, a szövetség elnökségi, majd tiszteletbeli, örökös tagja.

A kézilabdázó világválogatott Marosi István 74 évesen, január 31-én hunyt el. Tagja volt a müncheni olimpián, valamint az 1964-es, 67-es és 70-es vb-n 8. helyezett csapatnak. Később edző, sportvezető.

Február 26-án, 103 éves korában halt meg Kürti Béla tornaedző. 25 évvel ezelőtt Cegléden alapítója Magyarország első vidéki sportmúzeumának, majd sporttörténeti bizottságának. A város díszpolgára, MOB érdemérmes.

75 évesen, március 26-án hagyott itt bennünket Demján Sándor üzletember. A labdarúgásban vállalt szerepei mellett az érdekeltségébe tartozó vállalatokkal a magyar olimpiai mozgalom támogatója; a demokratikusan választott MOB egyik első szponzora, a Budapesti Olimpiai Mozgalom egyik alapítója.

Életének 66. évében, április 13-án halt meg dr. Pikó Károly. 25 éven keresztül az atléta-válogatott orvosa, 15 évig az IAAF Orvosi Bizottságának tagja; több olimpia, világ- és Európa-bajnokság aktív részese; dolgozott úszókkal, labdarúgókkal, rövidpályás gyorskorcsolyázókkal.

79. évesen, május 2-án hunyt el az olimpikon kerékpáros, többszörös Békeverseny és Tour de Hongrie-dobogós Juszkó János. Tokióban 12. és 24. helyezést szerzett, később a KSI edzője lett.

Május 3-án hunyt el a vitorlázó olimpiai 8. és 10. helyezett Holovits György. 72 éves volt. Részt vett a müncheni és a moszkvai olimpián. Balatonföldváron vitorlásiskolát és -boltot működtetett.

86 évesen, május 23-án hunyt el a korábbi világcsúcstartó közép- és hosszútávfutó Tábori László. Melbourne-ben 4. és 6. lett. A játékok után Kaliforniában telepedett le, edzőként dolgozott. A Nemzetközi Fair Play Bizottság életműdíjjal tüntette ki.

Május 30-án, életének 85. évében hunyt el Kovács Ferenc, a római olimpián bronzérmes labdarúgó-válogatott tagja. Mesteredző; Székesfehérvár díszpolgára.

Július 28-án, 89 éves korában hunyt el Vad Dezső teniszező, röplabdázó; Aranytollas, MOB-érdemrendes és médiadíjas sportújságíró, a MOB korábbi sajtófőnöke, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának titkára. A Népsport munkatársa, Barcelonától Athénig a Magyar Csapat sajtóattaséja, majd a MOB kiadványainak és honlapjának szerkesztője.

Sinkó Lajos, a Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Körének tagja, gyűjtő július 23-án, 78 éves korában hunyt el. Nagy mennyiségű relikviát gyűjtött össze, 350 körüli aláírt bőrt hagyott örökül. Nagy álma volt a Kecskeméti Sportmúzeum létrehozása.

Szepesi György újságíró, a MOB korábbi tagja 96 évesen, július 25-én hunyt el. NOB-, MOB- Prima Primissima és fair play-díjas, FIFA-érdemrendes, az MLSZ és a sportújságíró-szövetség életműdíjasa. 15 nyári olimpiáról közvetített rádiós sportriporterként. Az MLSZ elnöke, a FIFA vezető testületének tagja.

Életének 71. évében augusztus 11-én halt meg el a többszörös világ- és Európa-bajnoki érmes futóvadlövő Szabó Gyula, aki Münchenben 13., Montreálban 9. helyen végzett az olimpián.

A müncheni és montreáli olimpikon cselgáncsozó Petrovszki Mihály 68 évesen, augusztus 29-én hunyt el.

A Testnevelési Egyetem fair play-életműdíjas professzor emeritusa, dr. Takács Ferenc 80 éves korában, augusztus 15-én hagyott itt bennünket. Alapító tagja, majd alelnöke a Magyar Olimpiai Akadémiának és tagja volt a MOB-nak is. Számos cikk, könyv, tanulmány szerzője.

Szeptember 19-én 74 éves korában hunyt el az olimpiai ezüstérmes labdarúgókapus, dr. Géczi István. Testnevelő, labdarúgó szakedző, a Kertészeti Egyetem Testnevelés Tanszékének vezetője, országgyűlési képviselő. A Szokolyi Alajos Olimpiai Baráti Kör megalapítója Bernecebarátiban és Budapest XV. kerületében.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)