Kiemelkedő pályafutása, munkássága, életútja elismeréséül az olimpiai család több tagja – köztük olimpiai bajnokok, a tudományos élet prominensei – is magas rangú állami kitüntetésben részesült a nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából. Magyar Érdemrendet kapott a világ legidősebb olimpiai bajnoka, az idén 100 esztendős magyar tornász, Keleti Ágnes, valamint Bárány Árpád párbajtőrvívó.
A kitüntetettek, az indoklás és az elismerés
Minden idők legeredményesebb magyar tornászaként aratott világraszóló sikerei, példaértékű sportolói, edzői és tanári pályafutása elismeréseként Bíróné Keleti Ágnes, a nemzet sportolója, ötszörös olimpiai bajnok tornász, edző, nemzetközi versenybíró, a világ legidősebb olimpiai bajnoka a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozata elismerést kapta.
A hazai vívósport területén versenyzőként és sportszakemberként elért, világviszonylatban is kimagasló eredményei elismeréseként az idén 90 esztendős Bárány Árpád olimpiai és világbajnok párbajtőrvívó, versenybíró, szakedző a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata elismerést kapta.
A magyar sakksport nemzetközi rangját erősítő és a sportágat világszerte népszerűsítő, kivételesen eredményes sportolói, valamint sikeres edzői pályafutása elismeréseként Csom István olimpiai bajnok sakkozó, nemzetközi sakknagymester, sakkszakíró, nemzetközi versenybíró a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata elismerést kapta.
A magyar–szingapúri sportkapcsolatok fejlesztése terén elért kiemelkedő eredményei elismeréseként Babella Balázs, a szingapúri kajak-kenu válogatott vezetőedzője, kétszeres világbajnok és kétszeres Eb-győztes kajakozó a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata elismerést kapta.
A magyar tornasport nevadai népszerűsítését szolgáló több évtizedes munkája, valamint a világhírű Cirque de Soleil társulattal elért sikerei elismeréseként Supola Zoltán háromszoros olimpikon (1992, 1996 és 2000), olimpiai 5. és 6. helyezett, Európa-bajnok tornász, artistaművész, edző a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata elismerést kapta.
Koronglövészetben elért sikerei, nemzetközi szinten is jegyzett fegyverszakértői, illetve értékbecslői tevékenysége, valamint a biztonságos fegyverkezelési és lőismereti képzés hazai megszervezésében vállalt jelentős szerepe elismeréseként Szollár András koronglövész, lőoktató, a Magyar Lőoktatók Egyesületének alapítója a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata elismerést kapta.
A magyar és az európai tornasportért végzett több évtizedes, kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréseként Lukács József tornamesteredző, a magyar női tornászválogatott egykori szövetségi kapitánya, a Magyar Olimpiai Bizottság egykori tagja (1989-tól 2000-ig), több olimpián a magyar delegáció tagja, a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata elismerést kapta.
Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása során a történettudomány területén végzett több évtizedes, kiemelkedő jelentőségű kutatói munkája, különösen hazánk 1919 és 1945 közötti történelmi eseményeinek, illetve a korszak politika- és sporttörténetének kutatásában elért eredményei elismeréseként dr. Szakály Sándor történész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Történettudományi Intézete Új- és Jelenkori Történeti Tanszékének egyetemi tanára, a Magyar Olimpiai Akadémia tanácstagja, a MOA egyik alapítója Széchenyi díjat kapott.
Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályája során elért, nemzetközileg is nagyra értékelt kardiológiai kutatási eredményei, elhivatott oktatói munkája, valamint kiemelkedően eredményes intézményvezetői és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként dr. Merkely Béla kardiológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Semmelweis Egyetem rektora, az Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Tanszékének, valamint Sportorvostan Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, a Magyar Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottságának taga Széchenyi díjat kapott.
A Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetésben részesült George F. Hemingway, a magyar labdarúgósport fejlesztésében, különösen a Budapest Honvéd FC megmentésében, valamint az egyik legkiemelkedőbb magyar utánpótlásközpont, a Magyar Futball Akadémia létrehozásában vállalt szerepe elismeréseként.
A Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült Dallos Sándor József úszószakedző, nyugalmazott főiskolai docens a nyíregyházi úszásoktatás fejlesztése, valamint a szabadidősport népszerűsítése érdekében végzett munkája elismeréseként; Dallos Sándorné úszószakedző, nyugalmazott pedagógus a nyíregyházi úszásoktatás fejlesztése, valamint a szabadidősport népszerűsítése érdekében végzett munkája elismeréseként.
A Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült Kiss Norbert kétszeres Európa-bajnok gyorsasági kamionversenyző a magyar autósport területén elért kimagasló eredményei elismeréseként; Löwenstein Pál siketlimpiai bajnok asztaliteniszező az asztalitenisz sportágban elért, nemzetközileg is kiemelkedő eredményei elismeréseként; és Dr. Szabó Zsolt, a Diósgyőri VTK Sportegyesület orvosigazgatója a hazai és nemzetközi kézsebészet területén elért kiemelkedő szakmai eredményei, valamint a diósgyőri sportolók egészségügyi ellátása érdekében végzett színvonalas munkája elismeréseként.
(MTI-MOB; fotó: Róth Tamás)