90 esztendős B. Nagy Pál olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes párbajtőrvívó, edző, Szolnok díszpolgára.

Budapest, 1962. július 4. Sákovics József, Kausz István, Bárány Árpád, Gábor Tamás, Kulcsár Győző és B. Nagy Pál (b-j), a Buenos Aires-i vívó világbajnokságra készülő magyar párbajtőr-válogatott tagjai.
B. Nagy Pál – sporttársaknak Macu – 1935. május 2-án született Szolnokon, édesapja vonatkísérő volt. Ahogy minden korabeli kisgyermek, a grundon rúgta a labdát, mikoris G. Kiss Gyula, aki 1939-ben alapította a városi MÁV SE vívószakosztályát, (majd ’49-ben újjászervezett) kis túlzással, de fülön fogta és levitte a vívóterembe. Az igazsághoz az is hozzátartozik, két barátja, Demecs Béla és Sági György is a páston bontogatta szárnyait, így minden adott volt ahhoz, hogy a labdát párbajtőrre cserélje. Első komolyabb sikerét 1960-ban a Balaton-bajnokságon érte el, a párbajtőr mellett tőrben is vívott. Ezután hívták őt Budapestre, nem is csekély ajánlatokkal, de erősebb volt a városhoz és a családjához való kötődés holmi ígéreteknél, így maradt szülővárosában annak dacára is, hogy sokkal nehezebb dolga volt így a válogatottba bekerülni.

Szolnok, 2019. szeptember 24. B. Nagy Pál olimpiai bajnok párbajtőrvívó, edző (k) családtagjaival a róla elnevezett, felújított, kibővített szolnoki sportcsarnok átadóünnepségén 2019. szeptember 24-én. A csaknem 370 millió forintból átalakított, összesen 1877 négyzetméteres Véső úti, mintegy ötvenéves létesítmény teljesen megújult.
Pályafutása alatt mindvégig a szolnoki klub versenyzője maradt, így kisebbfajta csodának számított abban az időben, hogy több, mint 10 évig tagja volt az akkoriban fénykorát élő párbajtőr-válogatottnak, melyet 1961 és '72 között erősített. 1965-ben és 1970-ben nyert magyar bajnokságot.
Bár 1962-ben tagja volt a Buenos Aires-i vb-n induló párbajtőr-válogatottnak, két évvel később Tokióba, az olimpiára még sem vitték ki. Egy évre rá Londonban a Martini Kupát, itthon pedig a magyar bajnokságot is megnyerte – utóbbit 1970-ben is. A mexikói olimpiát megelőző évben, Montreálban, a világbajokságon a dobogó harmadik fokára állhatott fel a csapattal, egy évvel később az érmet sikerült aranyra váltani az ötkarikás játékokon olyan társak oldalán, mint Kulcsár Győző, dr. Fenyvesi Csaba, Nemere Zoltán és Schmitt Pál.

Az egykori egykori csapattárs, Schmitt Pál volt köztársasági elnök, a Nemzet Sportolója, a MOB tiszteletbeli elnöke és Fábián László MOB-főtitkár, olimpiai bajnok öttusázó, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke, párbajtőröző is köszöntötte Szolnokon, 2025. április 26-án a 90 esztendős B. Nagy Pált.
A havannai vb-n tagja volt az ezüstérmes csapatnak, egészen ’72-ig volt a válogatott keret tagja, Münchenről lemaradt, majd a fegyvert is szögre akasztotta.
Szolnokon a Szamuely Tibor Általános és Közlekedésgépész Ipari Technikumban érettségizett 1957-ben, mindezt esti tagozaton, munka és edzés mellett. Edzői oklevelét 1965-ben vehette kézbe, amit 1970 és 1972 között anyaegyesületében hasznosított. A MÁV-tól 1995-ben, mint tanműhelyvezető vonult nyugdíjba. Szülővárosa 80. születésnapja alkalmából díszpolgári címmel tüntette ki, de 2010 óta a városi sportcsarnok is az ő nevét viseli. B.
Amint teheti, részt vesz a baráti találkozókon, a MOB rendezvényein, Szolnok eseményein. A víváshoz hű maradt, állandó vendége és díjátadója a szolnoki Olimpici versenyeknek.

A szépkorú olimpiai érmes vívók társasága a MOB karácsonyi találkozóján 2019 decemberében.
Alig egy hete köszöntötték Szolnokon, az olimpikonok napján, ahol 90. születésnapja alkalmából személyesen mondta el jókívánságait Schmitt Pál egykori csapattárs, a MOB tiszteletbeli elnöke, Fábián László, a MOB főtitkára és Szalay Ferenc, a város korábbi polgármestere, a MOB tagja, a település 950 éves eseménysorozata Emlékbizottságának elnöke.
Pali bácsi születésnapja apropójából hadd idézzünk fel egy sporttörténeti emléket is. Magyar férfi párbajtőr-válogatott legutóbb Párizsban nyert aranyérmet Koch Máté, Siklósi Gergely, Andrásfi Tibor és Nagy Dávid összeállításban, előtte több mint 50 évvel korábban, 1972-ben nyert olimpiai bajnoki címet a magyar párbajtőrcsapat Erdős Sándor, Fenyvesi Csaba, Kulcsár Győző, Osztrics István, Schmitt Pál alkotta az együttes, azt megelőzően volt tagja B. Nagy Pál a bajnok együttesnek 1968-ban, Mexikóban Kulcsár Győző, dr. Fenyvesi Csaba, Nemere Zoltán és Schmitt Pál társaságában. Döntőben 2004-ben is szerepelt magyar csapat, akkor a Boczkó Gábor, Imre Géza, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián összeállítású együttes ezüstérmes lett.

Budapest, 1964. augusztus 26. B. Nagy Pál, a XVIII. nyári olimpiára készülő vívóválogatott tagja.
Isten éltesse B. Nagy Pált!