„Gyermekek társadalmi befogadása és védelme a sport által”, ez volt a címe annak a ma befejeződött nemzetközi konferenciának, amelyet október 7. és 8. között tartottak Budapesten.
A hétfői nap központi témája „A sport, mint a gyermekek és fiatalok társadalmi befolyásának eszköze” volt, míg a mai napon a gyermekeket és fiatalokat a sportban érő szexuális visszaélésé volt a főszerep. A konferencia meghívott vendége Patrik Sjöberg egykori magasugró olimpikon, világcsúcstartó volt, aki a 2011-ben kiadott önéletrajzi könyvében számolt be a korábban magas nemzetközi presztízzsel bíró edzője által őt ért zaklatásokról.
„Amit nem láttatok”, így lehetne lefordítani Sjöberg egyelőre csak Svédországban megjelent, de már közel 300.000 példányban eladott, nagy visszhangot kiváltó írását. A külvárosi, apa nélkül felnőtt fiút édesanyja egy jobb élet reményében küldte sportolni, ám a fiatal atlétának meg kellett tapasztalnia az élsport árnyoldalát is. „A sport sokat adott nekem, de ha lehetőségem lenne újrakezdeni, sosem vágnék bele a magasugrásba” - mondta a világsikereket elért sportoló és hozzátette: „túl nagy árat fizettem a sikereimért”. A korábban szélsőséges életmódjáról is ismert, ma már családapa célja, hogy valódi változásokat érjen el a gyermekek védelmében. "A szülőknek tudniuk kell, hogy a sport nem olyan biztonságos terület, mint ahogyan azt gondolják. Nagyon sok minden történik, amiről semmit sem tudnak” - hívta fel a figyelmet Sjöberg a konferencián.
Céljai elérésnek érdekében rendszeresen tart szemináriumokat Svédországban, megosztva saját és a könyve hatására megnyíló több mint ezer másik áldozat tapasztalatait is. Nagy eredménynek tekinti, hogy a felszínre került probléma következményeként új törvényt vezettek be hazájában, amely előírja az önkéntes edzők előéletének vizsgálatát és korábban elkövetett szexuális, vagy más bűncselekmény esetén történő kizárását. Ez különös jelentőséggel bír, hiszen Svédországban tíz gyerekből kilenc szervezett sporttevékenységben vesz részt. Sajnos, a bíztató kezdeményezések csak kezdeti lépéseknek tekinthetők, hiszen a svéd törvény a mai napig majdnem hatszor akkora büntetést szab ki egy adócsalóra, mint egy szexuális bűnözőre.
A Patrik Sjöberggel folytatott interjú és az azt követő panelbeszélgetés központi üzenete azt volt, hogy nagyon fontos, hogy a gyermekeket a sportban érő szexuális visszaélés, vagy annak veszélye részét képezze a társadalmi diskurzusnak. Beszélni kell a problémáról, hogy az érintettek is merjenek beszélni róla.
A panelbeszélgetés magyar résztvevője, Gyömbér Noémi sportpszichológus, a magyar gyakorlatról tájékoztatta a részvevőket. „Olyan sportkultúrában élünk, ahol azt tapasztaljuk különösen az élsportban, hogy siker érdekében – mondjuk ki őszintén – sok minden belefér” - mondta a szakértő. A gyermekek azonban nem mindig tudják a határt a velük szemben helyénvaló és nem helyénvaló viselkedés között. Ezért nagyon fontos a szülők, edzők és sportvezetők szerepe. A szülők feladata nem ér véget sportoló gyermekeik anyagi segítésénél. „A sport nem tiszta. Ellenőrizzük az edzőket, kérdezzünk rá a múltjukra, hallgassunk a pletykákra és tegyük fel a kérdéseket.” hangsúlyozta Sjöberg. Felelős és hatékony munkát kell fektetni a probléma megelőzésébe, felismerésébe és kezelésébe, elhagyva a „Velünk ez úgysem történik meg” szemléletmódot. Európában vannak kezdeményezések a gyermekeket érő szexuális bántalmazás átfogó és sport specifikus kezelésére is. A konferencia együttműködő partnere a „ONE in FIVE” Európa Tanács kampány kisfilmekkel és tájékoztató füzetekkel igyekszik segíteni a szülők és más felelős felnőttek munkáját.
A konferencia egy valóban létező, de nehezen megfogható, sokakat érintő, és mégis sokszor tabuként kezelt jelenségre hívta fel a résztvevők figyelmét. Az ehhez hasonló események hozzájárulhatnak egy igazán hatékony társadalmi párbeszéd megszületéséhez a gyermekek védelmében, a sportban és a hétköznapokban egyaránt.
A kétnapos konferenciát - melyen részt vett az egykori spanyol klasszis labdarúgó, Emilio Butragueno is - Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyitotta meg hétfőn reggel.
További információ a kampányról itt.
(Szöveg: Bakanek Bianka, fotó: Pignitzky Dorottya)