Hatos Gábor kvótát szerzett Kínában

Birkózó-vb: Hatos a nyolc között búcsúzott, nincs magyar érem

2013. 09. 19.
Megosztás

Eljött a világbajnokság harmadik napja. A reményeink szerint Hatos Gáboré.

A 74 kiló előtt még két magyar lány mutatkozott be. Az ellenfeleket ismerve csak tisztes helytállásra számíthattunk.

Kőrösi Kitti az ukrán Európa-bajnok Blahinja ellen két percig húzta, akkor lett 8-0.
Dénes Mercédesz végigharcolta a két menetet a pánamerikai bajnok, argentin Bermudez ellen, egy levitel az elsőben, egy billentés a másodikban, de a 0-4-gyel igazán nincs ok szégyenkezésre. Wöller Ákos, a női válogatott edzője azt kifogásolta csupán, hogy belekezdett ugyan akciókba, de nem csinálta végig. Kettőjükkel kapcsolatban pedig azt erősítette meg, hogy rutinosabbak voltak az ellenfelek, és már profik.

Azt pontosan tudta mindenki, maga a versenyző is, hogy Mercédesz sorsa ezen a vébén beteljesedett az argentin elleni vereséggel. Bermudezt a nyolcaddöntőben 8-0-ra verte a kazah Tatjana Amanzsol-Bakatyuk, és ezzel az érdi leány búcsúzott. Ezzel szemben bíztunk az ukrán Julija Blahinjában, hogy akár a döntőig eljuthat, vigaszlehetőséget kínálva Kittinek. Amikor viszont a német Hemmert, a tavaly junior Eb győztesét csak keservesen (3-3, utolsó akcióval) győzte le, már meginogtunk.
Amikor pedig elkezdődött a negyeddöntője Sun Yanan ellen, hamar világossá vált, hogy Kőrösi Kitti is búcsúzni kényszerül. A kínai vb-ezüstérmes 9-2-re nyert. Számunkra a két női súlycsoport küzdelme valóságosan is véget ért.

Hatosra fókuszálhattuk a figyelmünket.
Simán, 7-0-ra verte a a görög Georgiosz Szavvoulidiszt. Nagyon tetszett, ahogy Gulyás István értékelte: „meggyőző, de energiatakarékos birkózással”. A kínai Zhang Chongyan ellen szintúgy. Az első menetben intéssel vezetett, majd a második elején szerzett levitellel érdemben eldöntötte a mérkőzés sorsát. Amúgy 5-1 lett a vége.
Ha a kínairól elmondhattuk, hogy testalkatban, állóképességben és küzdőmodorban hasonlít Gáborra, a következő ellenfél, az üzbég Rasid Kurbanov akár a testvére is lehetne. Ő oroszként nyert junior világ- és Európa-bajnokságot, csak három éve tette át a székhelyét (és az állampolgárságát) Taskentbe. A mestere ugyanaz az Ahrol Ruzijev, aki a háromszoros olimpiai bajnok Artur Tajmazovval dolgozott végig több mint egy évtizedet.
A „testvérharcot” Kurbanov nyerte. Levitellel vezetett, Hati mögékerüléssel egyenlített (2-2). Jött a második menet. Két fantasztikus erőforrás próbálta felülmúlni a másikat. A magyar fiú „nem tette alá a karját”, legalábbis nem eléggé láthatóan, így a mérkőzésvezető hölgy és a társai őt figyelmeztették. Mivel a rendelkezésére álló fél percben nem tudott akciót végrehajtani, 2-3-ra elment a meccs.
A kimondhatatlan nevű iráni nem a tömör, erős fajtából való, hanem magasabb és pattogóan gyors. Azzal nyerte meg az elődöntőt az üzbég ellen. 3-3 után, a hajrában szerezte a sorsdöntő pontot, amely Hatos Gábortól elvette a bronzmérkőzés lehetőségét.
Valami hiányzott olimpiai bronzérmesünkből ezen a napon, talán a frissesség, az a kreativitás, amellyel a célszerűségi alapon összerakott technikai tárházát képes mozgósítani. Majd megfejtik a szakemberek. De róla a leggonoszabb kritikus sem állíthatja, hogy nem készült fel teljes szívvel a világbajnokságra. Aki ilyet állítana, az – ahogy mondani szokás – hazudik vagy festi magát…
Ezen a napon tehát érem nélkül maradtunk.
De a szabadfogás, Veréb István nagyszerű bronza révén, éremmel vette ki a részét a csapat szereplésből.

Hatos Gábor (szabadfogás, 74 kg) – a Rashid Kurbanov (üzbég) elleni vereségét követően
„Döntő volt köztünk, hogy amíg ő rengeteg ilyen szintű mérkőzést tud játszani, addig én nagyon keveset. Semmivel sem volt jobb nálam, de sajnos most nem volt szerencsém. Ennek ellenére nem vagyok elkeseredve, mert nagyon sokat dolgoztam az idén, és szépen jöttek az eredmények is. Az elmúlt években rengeteg érmet szereztem, de mindig nekem sem lehet szerencsém. Remélem, hogy az üzbég fiú bejut a döntőbe, és akkor tudok még javítani itthon!”

Kőrösi Kitti (nők, 51 kg) – a Julija Blahinya (ukrán) elleni vereségét követően
„A mérkőzés elején nagyon izgultam, de a sok magyar szurkoló biztatása segített leküzdeni ezt. Sajnos én még nem rendelkezem olyan nemzetközi rutinnal, mint az ellenfelem. Az idei Eb-n már találkoztam ezzel az ukrán lánnyal, és akkor is legyőzött, úgyhogy a sorsolás nem éppen kedvezett nekem… Kétszeres Európa-bajnok, akinek jó esélye van arra, hogy eljusson a döntőig, és akkor még én is folytathatom a szereplést a vigaszágon. A következő világversenyen mindenképpen szeretnék már pontszerző helyen zárni.”

Dénes Mercédesz (nők, 48 kg) – a Patricia Alejandra Bermudez (argentin) elleni vereségét követően
„Kicsit furcsa volt hazai pályán versenyezni, de jóval nagyobb lelkesedéssel léptem szőnyegre, mint általában, a közönség pedig remek hangulatot teremtett. Csalódott vagyok, annak ellenére, hogy szerintem nem birkóztam rosszul. Nem vagyok teljesen elkeseredve, hiszen még junior korúnak számítok, így lesz még bőven lehetőségem bizonyítani a jövőben. A hátrányom most még éppen a fiatalságomból adódik, mert a többi juniorhoz hasonlóan az a nagy bajom, hogy egy ponton megállok, és nem tudom továbbvinni a támadást. Több tapasztalattal jobban is versenyezhettem volna.”

Európa kimaradt az éremosztásból

A három, esti finálé hat szereplője közül négy képviselte Ázsiát, kettő pedig az amerikai kontinenst. Vagyis Európa kimaradt.
A három aranyból kettő jutott Ázsiába, egy Amerikába…
Öreg földrészünk a hat bronzból is csak egyetlen egyet kaparintott meg, a fehérorosz 74 kilós, Ali Sabanov révén. Ázsiában háromnak, Amerikában kettőnek örülhetnek.
A két női döntő egy menetnyi időt sem vett igénybe. A 48 kg-ban a japán Toszaka 1 perc 44 másodperc alatt hajtott végre egy levitelt, egy levitel+orsó kombinációt, majd mögékerüléssel állította be a 7-0-s végeredményt a venezuelai Mayelis Caripa Castillo ellen. Az 51 kg-ban a kínai Sun Yanyan a Bacsa Péter vezette fináléban 45 másodperc alatt hajtotta végre a mindent eldöntő emelés+pörgetés kombinációt.
Gyönyörű szabadfogást mutatott be a 74 kg aranyérméért az amerikai olimpiai és világbajnok Burroughs és az iráni… Nos, amikor beszámoltunk a súlycsoport sorsolásáról, afféle „sötét lónak” minősítettük az iráni Akbarizarinkolabit, miután nem találtunk róla adatot a nemzetközi adatbázisban. Majd hozzátettük: „de sokat mond róla már az is, hogy iráni…”
Ma azonban sikerült kiderítenünk, és megerősítést is találnunk: az Esszadollah Akbari „művésznevet” viselő sportoló az idei teheráni GGP-viadalon 15. lett a 15 induló között, feltehetően sérülés miatt szállt ki a versenyből, ha a tudását arra is méltónak találták, hogy világbajnokságra küldjék.
Gyönyörű, még inkább „tiszta szabadfogást” láttunk. A két – szaknyelven – mély nekiállásban, hat percen át közvetlen testérintkezés nélkül birkózó versenyző mindvégig támadásra, (lábra be)ugrásra módon táncolta körbe a szőnyeget. Burroughs zseniálisan készítette elő az egyébként egyszerű akcióit, a kiléptetést, a kitolást és a mögékerülést. Így nyert 4-0-ra.

A szabadfogásban 251 versenyző indult.
15 ország (köztük a magyar) nyert érmet.
A hét aranyból 2-2 jutott Iránnak és Oroszországnak, míg 1-1 ment az Egyesült Államokba, Örményországba és Ukrajnába.

Gulyás: a szabadfogásúak a célt elérték a budapesti vb-n

Gulyás István szakágvezető elégedett a szabadfogású csapattal, amely a budapesti birkózó-világbajnokságon kitűzött célt, az egy érem megszerzését teljesítette Veréb István harmadik helyével, ugyanakkor a sportvezetőben maradt némi hiányérzet.

"Örülök az éremnek, mert világbajnokságon dobogós helyet elérni siker, de kettős érzések kavarognak bennem, mert lehetett volna több is - értékelt az MTI-nek a szakember. - Kevésen múlt, hogy nem lett még egy, de sajnos Hatos Gabinak most nem jött össze."

A kapitány Veréb István teljesítményét méltatta, ugyanakkor egyik versenyzőjével sem volt elégedetlen. "István végre kiugróan szerepelt, ráadásul a legjobbkor. Kedden végig jól és koncentráltan birkózott, s mindig betartotta a taktikai utasításokat, szerintem nagy lökést ad majd neki ez a bronzérem" - mondta Gulyás, aki sajnálja a 74 kilósok szerdai negyeddöntőjében vereséget szenvedett olimpiai bronzérmes Hatost. - Az az igazság, hogy egy világbajnokságon nem elég a 100 százalék, kell egy kis plusz is, ami most Gabiban nem volt meg úgy, mint a korábbi világversenyeken."

Az idén Európa-bajnoki ezüstérmes, 2010-ben vb-harmadik Hatossal kapcsolatban a szakember megjegyezte, hogy a 30. születésnapját októberben ünneplő sportolón érzett egy kis fáradtságot, s a jövőben meg kell találni a megoldást arra, hogy egy kicsit pihenhessen, feltöltődhessen úgy, hogy közben a jó eredményekhez szükséges munkát elvégzi.

Előzetesen a nehézsúlyú Ligeti Dánieltől (120 kg) is jó szereplést lehetett remélni, ám a 24 éves, Verébhez és Hatoshoz hasonlóan szombathelyi versenyző kedden már második meccsén kikapott. Gulyás kedden, a kínai riválistól elszenvedett vereség után bosszús volt, mert Ligeti 2-0-s vezetésénél egy buta hibát követett el, s meggondolatlansága a meccsébe került. A szakember mindehhez szerdán hozzátette, hogy Ligetinek nagyon nehéz éve volt, szinte állandóan sérüléssel, vagy betegséggel bajlódott.

"Danival kapcsolatban most az a legfontosabb, hogy teljesen egészségesen tudjon nekivágni a következő felkészülésnek, mert nagyon nehéz dolga volt neki és nekünk is a problémái miatt" - mondta a tavaly Eb-második, 2011-ben Eb-harmadik fiatal nehézsúlyúról a kapitány.

Gulyás a csapat többi tagjával sem elégedetlen, mint mondta a fiatal, tapasztalan versenyzők, Kardos Róbert, Molnár József és Szmik Attila sem okozott csalódást, nem ijedtek meg, akciókat mutattak be, sőt, Kardos meccset is tudott nyerni, s ez bíztató.

BIRKÓZÁS VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST

Magyar eredmények:

Szabadfogás.

74 kg.
1.forduló: Hatos Gábor erőnyerő
2. forduló (a 16 közé jutásért): Hatos Gábor–Szavvulidisz (görög) 7:0-nál tus
3. forduló (a 8 közé jutásért): Hatos Gábor–Csang Csong-jao (kínai) 5:1
Negyeddöntő: Hatos Gábor–Kurbanov (üzbég) 2:3

Nők

48 kg.
1. forduló: Dénes Mercédesz–Bermudez (argentin) 0:4

51 kg.
1. forduló: Kőrösi Kitti–Blahinja (ukrán) 0:8-nál tus


Végeredmények:

Szabadfogás,

74 kg, világbajnok: Jordan Burroughs (Egyesült Államok), 2. Ezzatollah Abbasz Akbarizarinkolaej (Irán), 3. Ali Sabanau (Fehéroroszország) és Rasid Kurbanov (Üzbegisztán),...12.Hatós Gábor

NŐK

48 kg, vb: Toszaka Eri (Japán), 2. Mayelis Castillo (Venezula), 3. Alyssa Rae Lampe (Egyesült Államok) és Cseng Hszü (Kína),...23.Dénes Mercedesz

51 kg, vb: Szun Jan-an (Kína), 2. Sumiya Erdenechimeg (Mongólia), 3. Szim Hjang Szo (Koreai NDK) és Jessica Macdonald Bondy (Kanada),...21.Körösi Kitti


A csütörtöki program:

Nők 55 kg 59 kg 63 kg

A világbajnokság on-line a FILA honlapján