Franciaország rendezik a férfiak utolsó olimpiai kvalifikációs versenyét párbajtőrben.
Párizsban a 289 vívó közül a legjobb 16 csak szombaton kapcsolódik be a küzdelmekbe. A többiek csoport mérkőzéseken és direkt kiesés táblán át juthattak el a fináléba.
Az egyéniben világbajnoki bronzérmes, háromszoros Európa-bajnok, Pekingben olimpiai negyedik Boczkónak a párizsi viadalon legalább a harmadik helyen kellett volna végeznie, hogy legyen esélye közvetlen riválisai megelőzésére. Az utóbbi időszakban elért gyengébb eredményei miatt azonban kiszorult a világranglista élcsoportjából, így selejtezőre kényszerült, melynek utolsó etapjában vereséget szenvedett. A verseny honlapja szerint csoportjában három ellenfelét legyőzte, háromtól kikapott, majd az egyenes kieséses szakaszban 15:10-re verte az iráni Abdollah Serajiant, 15:11-re a kanadai színekben szereplő Igor Gantsevichet, végül – a 64-es táblára kerülésért rendezett asszóban – 15:11-re kikapott az amerikai Weston Kelseytől, így 89. lett a 280 fős mamutmezőnyben.
A férfi párbajtőrözőknek nem lesz csapatversenyük Londonban, így csak egyéniben lehetett-lehet kiharcolni a részvételt.
A magyarok közül erre jó esélye van Imre Gézának
A párizsi viadalon a magyarok közül a csoport küzdelmeket Pádár Tamás 5gy/1v, Szényi Péter 3gy/3v, Somfai Péter 2gy/4v, Rédli András 5gy/1v, Hanczvikkel Márk 3gy/3v teljesítette.
Udvarhelyi Gábor keretedző a verseny előtt vele kapcsolatban azt mondta az MTI-nek, hogy már egy közepes eredménnyel is biztossá válik a helye a londoni indulók között. Amennyiben ez így lesz, Boczkó az áprilisi, úgynevezett európai zónaversenyen sem javíthat, mivel azon csak olyan országok egy-egy képviselője léphet pástra, amelyek addig még nem rendelkeznek részvételi joggal az adott szakágban.
„Én úgy számolom, hogy Gézának már megvan a kvótája, nekem pedig nincs – mondta az MTI érdeklődésére Boczkó Gábor, aki egyúttal elmesélte, mi minden játszott közre abban, hogy eredménytelenül zárult a tavaszi menetelése.
– Jól indult a sorozat, Legnanóban ötödik voltam, de aztán, amikor Dohába utaztunk, a repülőn a WC-ben elájultam, s bevertem a fejem, utóbb pedig kiderült, hogy agyrázkódást szenvedtem. Ezzel együtt két győzelmet arattam a táblán, a harmadik viszont – teljesen kimerülten – nem jött össze, pedig az fontos lett volna, hogy újra kvótát érő helyre kerüljek.
A hazautazás után Tatára mentünk, ahol húzódást éreztem a lábamban. A tallinni Világkupa előtt alig tudtam lábra állni, az elutazás napján vörös foltok jelentek meg a combomon, lefotóztam, elküldtem az orvosomnak, nem tudtam, hogy esetleg övsömör-e vagy trombózis. Kint kórházba mentem, ahol kiderítették, hogy izomszakadás. Fájdalomcsillapítóval vívtam. Itthon aztán arcüreggyulladásom lett, egész héten nem tudtam edzeni. Párizsban három asszót kellett volna nyerni a táblára kerülésért, de a harmadik már sajnos nem jött össze."
Boczkó még hozzátette: most majd szurkol Imre Gézának, aztán jön a csapat-vb meg az Európa-bajnokság.
„Az olimpia után hosszabb pihenő következik, aztán felkészülök a jövő évi, budapesti vb-re, a továbbiakat pedig majd meglátjuk” – mondta.
A direkt kieséses táblán Pádárnak nem kellett tovább vívnia, Szényi lengyel és svájci, Hanczvikkel francia és kínai, Rédli román és lengyel ellenfelét legyőzve került fel a főtáblára. Somfait lengyel riválisa búcsúztatta.
A 64-es főtáblán Pádár az iráni Ali Yaokhubani, Hanczvikkel a francia Grumier, Szényi az észt Novosjolov, Rédli a kazah Naumkin ellen kezd.
Imre Géza csak a 64 között kapcsolódik be a küzdelmekbe. Ott a Boczkót kiverő amerikai Kelsey lesz az első ellenfele.
A verseny eredményeit on line itt nyomon követhetik.
A moszkvai kard világkupa egyéni versenyén a magyarok nem indulnak, mivel a vasárnapi csapatversenyre összpontosítanak, ahol a franciákkal élet-halál harcot vívnak az olimpiai részvételért.
A versenyt on line itt nyomon követhetik