Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozza: egy esetleges budapesti olimpiát nemcsak a főváros, hanem egész Magyarország magáénak érezhetne.
A MOB vezetője a Magyar Hírlapnak adott interjúban kiemelte, az Agenda 2020 lehetővé teszi, hogy számos sportág versenyeit a házigazda városon kívül rendezzenek meg, ami több szempontból előnyös Magyarország számára.
„Egyrészt jobban magáénak érezheti az egész ország az olimpiát, ráadásul nem kell feltétlenül Budapestre utaznia annak, aki versenyeket akar látni. Emellett a vidékfejlesztésnek is segít, sok helyen fellendíti a gazdaságot, munkát ad, létesítményeket teremt. Meggyőződésem, hogy Debrecen, Miskolc, Szeged vagy Pécs is boldogan vállal bármit. Vagy Fehérvár is. Nem is beszélve a Balaton adta lehetőségekről” – fogalmazott.
Borkai Zsolt nyomatékosította, Budapest és a MOB közösen pályázik, de előtte meg kell nyerni az ügynek a magyar embereket, aztán a kormányt, a szövetségeseket, a civil egyesületeket és talán még az Európai Unióét is. „De ott még nem tartunk, egyelőre a jelentkezésért dolgozunk, majd el kell érnünk, hogy a NOB egyáltalán meghívjon bennünket a pályázatra.”
A MOB februárban meghirdette a Párbeszéd az olimpiáért-kezdeményezést, és Borkai Zsolt bízik benne, hogy az embereknek sikerül bemutatni, mennyi pozitívummal járna a rendezés, és hogy a fejlesztések egy részére az olimpiától függetlenül is szükség van.
„Munkahelyek, új beruházások, számtalan olyan átépítés, felújítás, amelyet amúgy is el kellene végezni. Ott van például a Ferihegyi út. Előbb-utóbb kezdeni kell vele valamit, ha van olimpia, ha nincs. És igazi gyorsvasút sem vezet még a repülőtérre. Vagy új lakások is mindig kellenek, az olimpiai falu a zárás után kiváló lakópark lehet.”
A sportvezető – egyben Győr polgármestere – aláhúzta: az, hogy erkölcsileg mekkora a haszna a rendezésnek, szinte ki sem fejezhető, annyi ugyanakkor bizonyos, hogy meggyorsítja és évtizedekre meghatározhatja egy ország fejlődését.
Borkai Zsolt szerint komoly hangsúlyt kell fektetni az úgynevezett mobil létesítményekre, amelyeket a játékok után egyszerűen csak lebontanak. „Ami persze stabilan megépül, az bennünket gazdagít, itt marad nekünk, hiszen jó néhány csarnok, pálya vagy uszoda kell az embereknek, a gyerekeknek” – tette hozzá.
A MOB első embere reméli, hogy a végső döntésnél Schmitt Pál lobbiereje is számít majd (a MOB tiszteletbeli elnöke, a NOB tagja a nemzetközi bizottság környezetvédelmi bizottságának elnöke), arról pedig korainak tartja a diskurzust, hogy mely sportágak szerepeljenek az olimpia programjában.
Borkai Zsolt biztosra veszi, hogy a 2017-es budapesti vizes világbajnokság kiváló referencia lehet létesítményben, szállásban, vendéglátásban, közlekedésben és versenyrendezésben, emellett emlékeztetett rá:
„Ugyanabban az évben Győrött látjuk vendégül tíz sportág négyezer sportolóját az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál keretében. Sokat számít, ha jól sikerül, de az is, ha nem. Hiszen nem mindegy, milyen képet alakítanak ki rólunk a vendégek, már csak azért sem, mert éppen 2017-ben Limában döntenek a 2024-es olimpia házigazdájáról.”
A sportvezető tagadja, hogy hivatalból bizakodna:
„Legyen az bármilyen verseny, egy ultiparti vagy egy gombfocitorna, csak akkor érdemes indulni rajta, ha az embernek van elképzelése, van célja, van hite. Ezek nélkül leesik az ember a lóról. Nemhogy olimpiát nem lehet rendezni, még a cipőfűzőmet sem tudom bekötni. Úgyhogy természetesen reménykedem. Először abban, hogy az emberek – meg persze Budapest – igent mondanak a játékokra, majd a NOB meghívja a várost, hogy pályázzon. És aztán szépen, sorban haladhatunk mindenben, egészen a 2024-es nyitó-, sőt a záróünnepségig.”
(MOB/Magyar Hírlap, fotó: Magyar Hírlap)