Jövő héten elnököt választanak a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésén. A jelenlegi vezető Borkai Zsolt kapott két kihívót, de nyugodtan készül az eseményre. Annak örül, hogy az alapszabályt sikerült módosítani, mert bár fontos ügyről volt szó, a MOB-nak ennél vannak lényegesebb ügyei is, hiszen nyáron ifjúsági olimpiai fesztivál lesz és közeledik a téli olimpia is. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy látja, miben kell előre lépnie a bizottságnak. A sportfaktor.hu cikke következik.
Tegyünk tisztába egy fontos ügyet: korábban egy újság azt írta, hogy Borkai Zsolt, a MOB elnöke kirúgta a főtitkári állásból Szabó Bencét, aki azóta a riválisa lett az elnöki posztért folytatott küzdelemben a volt munkatársa. Kirúgta?
Megváltunk egymástól, ez talán jobb kifejezés – mondta Borkai Zsolt. – Bencét régóta ismerem, hiszen sporttársam volt. Én hoztam őt ide az olimpiai bizottsághoz, mert nem volt olyan hét, hogy fel ne hívott volna.
Lobbizott saját magáért?
Igen, de nincs ebben semmi különös, hiszen mindenki a saját szerencséjének a kovácsa. Nincs abban semmi kivetnivaló, hogy egy külföldről hazatérő, állás nélküli olimpiai bajnok a MOB-nál akar dolgozni. Nem volt ezzel semmi probléma, de amikor odaértünk abba a helyzetbe, amikor sok irányból támadták a bizottságot és a személyemet is, akkor az ember azért attól a társától, akivel már öt éve dolgozott együtt elvárja, hogy kiálljon mellette. Ezt nem éreztem és ekkor megingott bizalmam.
Nem éreztem azt a támogatást, amit váram volna. Ha egy elnök nem bízik a főtitkárban, akkor el kell válni, de korrekt keretek közt megegyeztünk, szép végkielégítést fizettünk, barátságosan zajlott le az egész. A közös megegyezéssel történő szakításra vonatkozó javaslatomat végül az elnökség, egy ellenszavazattal elfogadta.
Korábban azt nyilatkozta a sportfaktor.hu-nak Fábián László, a MOB sportigazgatója, hogy minden rendben az olimpiai bizottságnál, de biztosan lehet mindent jobban csinálni. Egyetért ezzel?
A jövőben visszatérünk a klasszikus feladatainkhoz. A MOB elsőrendű feladata lesz, hogy a sportolók és a társadalom felé át tudja adni azokat az információkat, amelyekből kiderül, hogy mit is csinál valójában és milyen eredményeket ér el. Tehát szükség van egyfajta nyitottságra. Emellett pedig folyamatosan tájékoztatni kell mindenkit, mert sokan nem is tudják, hogy mit is csinálunk. Sokszor voltam villámhárító
Az átlagember az olimpiai aranyak számával köti össze a MOB működését.
Ennél azért többről van szó. És annak érdekében, hogy ez mindenki számára világos legyen, még szorosabbra kell fűzni a kapcsolatunkat a szövetségekkel. Eddig is jó volt a viszony, de még közelebb kell egymáshoz kerülnünk. Hogy konfliktusok alakultak ki az elmúlt időszakban az teljesen normális, hiszen nem lehet olyan döntéseket hozni, ami mindenki számára jó. Mindenképpen szeretném fenntartani, hogy a MOB védőernyő legyen a szövetségek és a sportolók felett. Sok nemtelen támadás érte a magyar sportot az elmúlt időszakban. Sok esetben hárítottam a villámokat. Mindig az vezérelt, hogy megvédjem a sportolókat, s amennyiben bizalmat kapok ez a jövőben is így lesz.
Úgy tűnik, nagyon nyugodtan készül a tisztújító közgyűlésre. Szinte nem is kampányol.
Ez azért így nem teljesen igaz. Sokat beszélgetek személyesen, vagy telefonon.
Akkor mondjuk úgy, hogy nem látványos a korteskedés.
Jó, ez azért mégsem egy miniszterelnök, vagy egy polgármester választás. Ez egy más világ más hagyományokkal. Már így is többet szerepeltünk a választással kapcsolatban, mint az elmúlt száz évben.
Volt egy rendkívüli közgyűlésük a közelmúltban. Ezen egy jelenleg még nem is MOB-tag strómanja azt javasolta, hogy az elnök a jövőben kapjon fizetést. Nem fogadták el az előterjesztést, vagyis ha nyer, akkor ön sem kap majd fizetést.
A MOB elnöke soha sem kapott fizetést és jutalmat sem vett fel, ellentétben néhány rosszindulatú híreszteléssel. Ebből a szempontból én nyugodt lehetek, de nem is a pénzről van itt szó. Semmi sem indokolja azt, hogy a MOB elnöke ne társadalmi munkában dolgozzon. Nemcsak a hagyományok miatt mondom ezt, de jól látható, hogy az operatív munkát a főtitkár és az iroda végzi. Az emellett jelentkező feladatokat kell ellátnia az elnöknek, ezek pedig a társadalmi kapcsolatok építése és bizonyos kardinális kérdésekben a közgyűlés által meghatározott irányvonalakat kell képviselni. Nem lepett meg, hogy nem fogadták el ezt a javaslatot a küldöttek és ennek így is kell lennie.
Egy közgyűlésen sok minden történhet. Az egyik nagy meglepetésgyáros Török Ferenc, aki korábban több ponton is támadta a MOB alapszabályát a bíróságnál. Készül rá, hogy lesz váratlan fordulat május 2-án?
Török Ferenc évek óta hadakozik a MOB-bal, vagy inkább velem, sokszor talán érthetetlenül is. Voltak érdemleges hozzászólásai, de olyanok is, amelyeket elutasított a közgyűlés, ezt pedig el kell fogadnia. Lezárult egy nagy történet a közelmúltban, amikor élére álltam egy alapszabály-módosításnak. Javaslattal éltek a szövetségek, amelyek többségét be is építettük a dokumentumba. Úgy gondolom, hogy nyugvópontra érhet ez a történet. Félreértés ne essék, a Magyar Olimpiai Bizottságnak fontos része ez az alapszabály, de vannak legalább ilyen lényeges ügyeink, amelyekkel hasonló odaadással kell foglalkozni. Ilyen például jelenleg a téli olimpiára – amelyen sok sportolónk lesz és akár érmet is szerezhetünk –, vagy a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra való felkészülés, hiszen például először jön Magyarországra az európai láng, ami nagy sportdiplomácia siker.
Közben készülünk Tokióra is, vagyis nem unatkozik majd, aki tovább viszi az ügyet. Ki kell szélesítenünk az olimpiai mozgalmat, ezzel kapcsolatban lesz egy konkrét javaslatom is, szeretném létrehozni az olimpikonok klubját, amelyben már nemcsak a bajnokok, hanem minden sportoló tag lehetne, aki valaha részt vett a játékokon Ez pedig több száz emberre vonatkozik, akik szeretik a sportot, az olimpiát és nagy tapasztalattal rendelkeznek. Szóval fontos feladatok állnak előttünk. Az utolsó másodpercig készülök és küzdök.
Szóba hozta a győri ifjúsági olimpiai fesztivált. Abban a rendezvényben mi a konkrét szerepe?
Az első feladatom az volt, hogy a MOB elnökének és Győr város polgármesterének meg kellett egyezni arról, hogy beadja a pályázatot… Hatalmas vita után sikerült megállapodni. Komolyra fordítva a szót: koordinálni kellett az infrastruktúra-fejlesztéseket, egyeztetni kellett a magyar állammal a támogatásról, a sportági szakszövetségekkel az együttműködésről, hiszen nélkülük nem tudnánk egy ilyen multisport-eseményt megrendezni, el kellett érni a győri közgyűlésben a támogatást, folyamatosan kommunikálni kellett a győri emberekkel, hogy az esemény mellett álljanak, a költségvetést is így kellett alakítani, hiszen városrészek épültek újjá a városban. Köszönhetően annak a csapatnak, amely előkészíti a versenyeket, a győriek nagyon várják már ezt az eseményt. Hogy mást ne mondjak egy nyolcvankét éves néni a legidősebb önkéntes, több mint kétezren jelentkeztek segítőnek és nemcsak itthonról, hanem külföldről. Ez nemcsak nekem köszönhető, a gondolat és a kezdet igen, de a kollégák munkája fontos a megvalósításban.
Mennyien dolgoznak az EYOF sikeréért?
Lényegében a hivatal, vagyis az önkormányzat munkatársai, cégei, a MOB és a szövetségek látják el a feladatokat a szabad idejükben. Úgy tűnik, hogy nem is rosszul, mert a héten itt jártak ötven ország csapatvezetői, és pozitívak a visszajelzések. Az egyikük például azt mondta, hogy egy - a korábbi rendezvényeknek mindig unalmasnak ígérkező előadást olyan jól tudtak a kollégáim átadni, hogy mindent meg tudtak jegyezni.
Végezetül visszatérve a közgyűlésre: mire számít, van valamiféle megérzése?
Feltett kézzel soha sem állok oda sehova. Ha az ember részt vesz egy ilyen csatában, akkor természetesen szeretné, ha a közgyűlés támogatná. Bízom benne, hogy sikerül. Csalódott lennék, ha nem így lenne és nem is gondolok erre, az utolsó másodpercig készülök és küzdök, hiszen mégiscsak sportolói vér folyik az ereimben.
(sportfaktor.hu/Kecskés István, fotó: MOB/Szalmás Péter)